На Миколаївщині впроваджують проєкт з реабілітації ветеранів війни: хто може стати його учасником

На Миколаївщині впроваджують проєкт з реабілітації ветеранів війни: хто може стати його учасником

Реабілітація ветеранів на Миколаївщині
Військовому надають психологічну підтримку. Getty Images

У Миколаєві з травня 2024 року реалізують проєкт "Фізична та психологічна реабілітація ветеранів: посилення ролі родин". Це спільна робота ГО "Центр соціально-психологічної реабілітації Миколаївщини", Миколаївського міського центру підтримки ветеранів війни та обласного клінічного госпіталю ветеранів війни. Станом на 22 травня у програмі взяли участь 20 родин ветеранів російсько-української війни.

Про це йшлось в етері "Українського радіо. Миколаїв"

Мета проєкту

За словами керівниці ГО "Центр соціально-психологічної реабілітації Миколаївщини" Олесі Ольшевської, проєкт з реабілітації спрямований на поранених та звільнених з полону ветеранів.

"На успішну фізичну та психологічну адаптацію ветеранів великий вплив має родина. Лікування травм є недовготривалим у госпіталі, після цього ветерани повертаються додому, до своєї родини, тому таке навчання ми вирішили організувати, подивитись, як воно буде працювати для сімей захисників. І ми його впровадили і на базі госпіталю ветеранів війни і на базі міського центру", — розповідає Олеся Ольшевська.

Основну роль у цих процесах має член родини, який допомагатиме ветерану у реабілітації. Наприклад, допомога у навчанні вправам на розробку травмованих ділянок або кінцівок, догляд. Також навчання елементам технік оздоровчого масажу. Комплексно родину охоплює психологічний супровід.

Алгоритм допомоги військовим та родинам

"Фахівці госпіталю залучають до програми тих ветеранів, які зараз реабілітуються у них. Наші фізичні реабілітологи до них приїжджають, залучають членів родин і також психолога за потреби. Якщо людина закінчила основну медичну реабілітацію у госпіталі і далі зацікавлена у такій програмі, то може звернутись до міського центру підтримки ветеранів, і ми можемо організуємо вже на базі міського центру навчальну роботу", — пояснює керівниця ГО.

Курс реабілітації розраховані на п'ять зустрічей, каже Олеся Ольшевська. Після відбувається контроль за правильністю виконання набутого. Скористатись програмою можуть ветерани, які лікувались не лише в госпіталі, а й в інших медзакладах, каже представниця ГО.

"Фізичний реабілітолог показує протягом п'яти занять, підбирає індивідуально техніки або елементи оздоровчого масажу для конкретного випадку, розробляє індивідуальний план. Член родини і ветеран приходять на п'ять зустрічей, де навчаються. Потім за потреби можуть знов звернутись і переконатись, що вони все правильно роблять", — зауважила Олеся Ольшевська.

Учасницею проєкту була Лілія Першина, мати військового. Її син мав травми кінцівок, станом на травень 2024 року він знову служить на фронті.

"Це є досвід, який потрібен для родин. Мій син відновлювався у залі, дівчата допомогали, поки він був на милицях після поранення, період після лікарні. Зараз приступив до виконання обов'язків. Ця програма нам допомагає. Реабілітологи працюють з хлопцями буквально зі шпиталю. І коли виписують з лікарень, хлопці приходять, відвідують спортзалу", — говорить жінка.

Ми сьогодні вчимось бути і психологами, і реабілітологами. Мені ж хочеться допомогти підтримати ще поза, коли він втомлюється, трамви даються взнаки.

Начальниця "Миколаївського обласного клінічного госпіталю ветеранів війни" Олена Кузьміна каже, реабілітаційне відділення закладу розраховане на 40 ліжок.

"Для кожного пацієнта члени мультидисциплінарної команди складають індивідуальну реабілітаційну програму. Наш заклад тісно співпрацюють з центром підтримки ветеранів. Фахівці госпіталю беруть участь у декількох проєктах. Це набуття додаткового досвіду для наших спеціалістів у роботі з ветеранами та військовослужбовцями", — розповіла керівниця закладу.

В середньому по десять пацієнтів на тиждень ми надаємо реабілітацію у рамках спільного проєкту.

Проєкт розрахований на п'ять місяців, каже керівниця ГО "Центр соціально-психологічної реабілітації Миколаївщини" Олеся Ольшевська.

"Але ми побачили, наскільки затребувано, наскільки цікаво для захисників і членів їхніх родин. Тому на базі міського центру ця діяльність буде впроваджена на постійні основі після закінчення проєкту. Миколаївський центр є членом коаліції ветеранських просторів і хочемо поділитись своїм досвідом роботи з колегами по всій Україні", — сказала Олеся Ольшевська

Що відомо

Проєкт з реабілітації ветеранів впроваджує ГО "Центр соціально-психологічної реабілітації Миколаївщини" за технічного адміністрування ІСАР Єднання та сприяння Програми розвитку ООН (UNDP) в Україні, фінансова підтримка Європейського Союзу, в межах проєкту "EU4 Recovery – Розширення можливостей громад в Україні" та Уряду Королівства Нідерландів.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок