Розмінування Миколаївщини: як очищують заміновані землі

Розмінування Миколаївщини: як очищують заміновані землі

Спецмашина розміновує поля, попереджувальний знак
Спецмашина розміновує поля, попереджувальний знак. Миколаївщина, 27 березня 2024 року . Суспільне Миколаїв

У Миколаївській області станом на 27 квітня 256 тисяч гектарів сільськогосподарської землі потребують обстеження та розмінування. До цього залучені понад 90 піротехнічних розрахунків різних підрозділів, спецмашини.

Про це у етері "Українського радіо. Миколаїв" розповів радник першого заступника начальника Миколаївської ОВА з питань протимінної діяльності Олексій Реутенко.

У 2024 року відповідно до плану виконання заходів щодо розмінування очищенню підлягає 43 984 гектарів землі області. Станом на 27 квітня підрозділи ДСНС, Держспецслужби транспорту, ГУ Нацполіції, оператори гуманітарного розмінування обстежили більше трьох тисяч гектарів, більше двох тисяч гектарів розміновано.

"У нас працює 91 піротехнічна група розмінування, це 504 людини, 99 одиниць техніки, механічні засоби розмінування 11 одиниць, 241 людина — це працює 48 груп загалом над технічним обстеженням території", — сказав Олексій Реутенко.

Із його слів, український оператор з протимінної діяльності ТОВ "Українські сервіси розмінування" з травня збільшить кількість техніки для розмінування земель.

"Вони відрізняються тим, що прийшли з технікою, зараз у них вже працює три машини розмінування "Божена-5", з травня 2024 року додають ще дві машини. Це прискорює темпи", — сказав радник з питань протимінної діяльності.

Машина дистанційного кервуання "Божена", Миколаївщина, 12 квітня 2024 року
Машина дистанційного кервуання "Божена", Миколаївщина, 12 квітня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Олексій Реутенко каже, відповідно до плану пріоритетного повернення агроземель до господарської експлуатації в області фахівці працюють від менш забруднених територій до більш насичених ВНП ділянок.

"Від зеленого до червоного рівня: обстежити і якнайшвидше передати в народне господарство, посівну почати, висадку овочевих тощо. Зараз ми вже працюємо у "помаранчевій" зоні, близько до межі "червоної". Наприклад, у Баштанському районі, наближаємось до району бойових дій, деокуповані території, де ворог виставляв мінні поля", — додав Олексій Реутенко.

Тому там багато роботи, багато вибухонебезпечних залишків, предметів, працювати складніше. Але додається кількість людей, засобів технічного розмінування. Темп не буде уповільнюватись.

Оператор протимінної гуманітарної діяльністі Данська рада у справах біженців на Миколаївщині працює з 2023 року. Як розповів фахівець зі зв’язків з громадськістю та пресою Данської ради у справах біженців Володимир Малинка, діяльність передбачає гуманітарне розмінування, інформування щодо ризиків ВНП, допомоги травмованим.

"2024 року для очищення територій у Миколаївській області DRC починає використовувати спецмашини для розмінування, що значно пришвидшить процес. Це перша машина такого типу, яку організація починає застосовувати в Україні. Придбати та доставити таку машину в Україну стало можливим завдяки фінансуванню від Федерального міністерства закордонних справ Німеччини", — зауважив Володимир Малинка.

Це машина GCS-200, керується дистанційно та може очищуватии до 12 тисяч квадратних метрів забруднених територій щодня. Наступного місяця також очікуємо отримати ще одну таку машину. Але її не всюди можна застосовувати і на ділянках, де велике забруднення мінами чи іншими ВНП, мають працювати демінери.
Співробітник ДСНС керує дистанційно машиною з розмінування, 27 березня 2024 року
Співробітник ДСНС керує дистанційно машиною з розмінування, 27 березня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Єлизавета Кротик

За інформацією пресофіцера ГУ ДСНС України в Миколаївській області Артема Вагіна, найбільше залишків боєприпасів у деокуповананих громадах Миколаївського і Баштанського районів області. Розвідують та розміновують поля за допомогою спеціалізованих машин на дистанційному керуванні.

У розпорядження ГУ ДСНС додатково відряджено по одному відділенню механізованого розмінування, двома машинами механізованого розмінування GCS-200. Тобто всього чотири техніки — МВ-4 та МВ-10, дві GCS-200. Вже за допомогою цих машин розміновано в області понад 90 гектарів.

"Машина за допромогою спеціальних молотків перемелює грунт завглибшки від 15 до 30 сантиметрів, викидаючи або детонуючи ВНП. При ідеальних погодних умовах та ландшафту така машина вдень може обробити близько 0,5 гектара території", — сказав речник ГУ ДСНС.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок