"Ми творчі донори для захисників". На Миколаївщині організували мистецьку акцію на підтримку військових ЗСУ

"Ми творчі донори для захисників". На Миколаївщині організували мистецьку акцію на підтримку військових ЗСУ

Катерина Баранюк у Краєзнавчому музеї Первомайська
Катерина Баранюк у Краєзнавчому музеї Первомайська, де презентували "Малюнок надії". Миколаївщина, 23 квітня 2024 року. Фото: Катерина Баранюк/Facebook

"Малюнок надії" — всеукраїнську мистецьку акцію на підтримку українських воїнів, що перебувають на лікуванні та реабілітації після поранення, організував благодійний фонд "Янголи нескорених" з Первомайська, що на Миколаївщині. З 20 березня по 23 квітня надійшло 260 художніх робіт з дев'ять областей України. Станом на 27 квітня експозицію відправили до шпиталю.

Про це кореспондентам Суспільного розповіла голова БФ "Янголи нескорених" Катерина Баранюк.

"Це буде своєрідна подяка"

За словами Катерина Баранюк, поштовхом до організації благодійної мистецької акції була поїздка до військового шпиталю у Львові.

"У шпиталі є коридор, по якому везуть на операції поранених бійців, своєрідний коридор між життям і смертю. У закладі сказали, що у них є мрія — оформити стелю малюнками. Думала це зробити зусиллями своїх вихованців студії. Але шлях від Львова до Первомайська довгий, по дорозі подумала: залучити до акції наших людей", — розповіла мисткиня.

Зрозуміло, що такі акції не зупинять війну. Але ми можемо зробити на хвилинку життя поранених бійців, які у важкому стані чи на реабілітації, трошки яскравішим, допомогти психологічно налаштуватись на одужання.

"Мене вразило, наскільки люди відкрито поставились до акції, хоча у нас було дуже мало часу. Три тижні на реалізацію такого потужного проєкту. До нас долучились митці зі Спілки художників України, зі Спілки народних майстрів України. І так по ланцюжку до нас долучились дев'ять областей України, 17 міст", — сказала голова БФ "Янголи нескорених".

Катерина каже, картини й малюнки до фонду надходили й після 23 квітня, останнього дня прийому робіт.

"Остаточно не можу сказати кількість робіт. Станом на 24 квітня отримали 260 і планували стільки, але ще посилки до нас прямують. Долучився художник Віктор Раковський, зробив десять неперевершених робіт. Київська майстриня Ольга Шинкаренко, вона працює з витинанкою, теж зробила багато робіт. Потужно підтримала, відгукнулась першою "Культурно-мистецька асоціація "Арт-спокуса". Я отримала колосальну підтримку, дівчата працювали, створили серію робіт таврійського розпису, які вражають", — розповіла Катерина Баранюк.

Головне навіть не художня цінність, а енергетична. Всі ці роботи, хоча люди різні: діти, майстри — цей симбіоз створив такий потужний енергетичний клубок. Сподіваюсь, що хлопці відчуюють цю подяку. Ми творчі донори для них.

Тематика картин вільна, говорить пані Катерина, тому цікава кожна робота. Вік учасників від 4 до 60 років.

"Це "Малюнок надії". У когось надія — це сонце, у когось — птахи, які прилітають навесні, у когось — тварини. Малювали для хлопців у шпиталі матусі, у яких сини в полоні, малювали діти, у яких хтось з рідних на фронті. Це наш своєрідний донат і подяка військовим. І, коли вони побачать кількість долучених людей, це буде надихати, що ми про них думаємо, підтримуємо і дбаємо про їхнє емоційне здоров'я", — зазначила Катерина Баранюк.

Відкриття виставки робіт у Первомайському краєзнавчому музеї, 23 квітня 2024 року
Відкриття виставки робіт у Первомайському краєзнавчому музеї, 23 квітня 2024 року. Фото: Катерина Баранюк/Facebook

"Блакить синьоокої Таврійки вирізняється з-поміж робіт"

"Культурно-мистецька асоціація "Арт-спокуса", що об’єднує 35 майстринь Миколаївщини, першою підтримала ідею мистецької акції, говорить голова громадської організації Валентина Кривцова. Залучили майстринь, які володіють розписом або живописом.

"Це дуже відповідально, адже це будуть бачити хлопці, це буде бачити вся Україна. Ми відібрали десять майстринь з петриківського й таврійського розпису. Для акції було переважно показати таврійський розпис, що притаманний саме Миколаївщині, її ідентичності. Тому працювали над створенням пано у цій техніці", — розповіла Валентина Кривцова.

Також долучили майстриню-експерта з таврійського розпису з Куцурубської громади Любов Паранюк, яка представляла ГО "Центр освіти і навчання дорослих Півдня".

"Якщо композиція в роботі була дуже насичена, дрібна, то майстриня могла зробити тільки одну. Якщо облегшена композиція, то по дві-три роботи. Строки були сжаті: хочеться зробити перед Великоднем хлопцям подарунок і розписати стелю у військовому шпиталі в усі кольори України", — зауважила голова "Арт-спокуси".

Особливість, щоб наша область представила саме Таврійський розпис, з її морськими мотивами. Як побачили на виставці у Первомайському краєзнавчому музеї, то серед усього різнобарв'я блакить синьоокої таврійки дуже вирізняється на фоні інших робіт.

"Коли ми створюємо обереги або малюнки, кожна майстриня залишає свій знак, по якому рідна людина здогадається, що це саме від цієї мами або дружини. З надією, що все буде гаразд, і поранена дитина, чоловік, батько зрозуміє, звідки ця робота і хто її намалював. З такими думками створювались ці декоративні пано", — розповіла Валентина Кривцова.

Зі слів голови БФ "Янголи нескорених" Катерини Баранюк, роботи були представлені з 23 по 25 квітня у Первомайському краєзнавчому музеї, 26 квітня експозицію відправили до шпиталю у Львові.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок