Україна в Антарктиці: в Миколаєві фахівці розповіли про південний полюс

Україна в Антарктиці: в Миколаєві фахівці розповіли про південний полюс

Участь українців у дослідженні Антарктиди
Участь українців у дослідженні Антарктиди. Колаж: Суспільне Миколаїв

Антарктида — шостий континент, котрий досліджували в тому числі миколаївці. Виставка під назвою "Україна в Антарктиці: дослідження та незламність" відкрилася у Миколаївському музеї суднобудування і флоту. На ній представлені фотографії учасників експедиції та унікальні експонати музею.

Про діяльність на українській станції та дослідження в Антарктиді кореспондентам Суспільного розповіли директор Національного арктичного наукового центру Євген Дикий та морський біолог Андрій Зотов.

До відкриття та досліджень континенту причетна Україна. В експедиції 1819-1821 років заступником Фабіана фон Беллінсгаузена був капітан-лейтенант Іван Завадовський, який народився на Полтавщині, навчався та служив у Миколаєві.

Аби долучитися до антарктичної експедиції, не обов'язково мати науковий ступінь, достатньо завершити магістратуру, говорить Дикий. Учасників відбирають за конкурсом.

Директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий розповів про дослідження південного полюса через призму війни.

“Ми воюємо за наше майбутнє, за наше місце у глобальному світі. Антарктида — це унікальне місце, де українські науковці можуть зробити світову науку, не залишаючи країни”, — каже Євген Дикий.

Дикий наголосив на важливості досліджень та шкоді силіконових викидів у океані.

"Силікони – їхні похідні у природі дуже довгий час не руйнуються, можуть переноситися на великі відстані і накопичуватися у тканинах живих організмів".

"І якщо буде підтверджено, що дійсно силікони роками не руйнуються і забруднюють екосистему аж так, що їх розносить реально по всій планеті, то в такому разі, наприклад, Європейська комісія буде готова в усій Європі заборонити виробництво і використання силіконів", — розповів фахівець.

Станом на 2024 рік 25 учасників антарктичних експедицій служать у Збройних силах України.

Андрій Зотов поділився деталями своєї роботи як біолога на антарктичній станції.

"Досить складно знайти скупчення криляПланктонні морські рачки, що створюють промислові скупчення в поверхневих шарах води помірних і високих широт океанів обох півкуль., знайти глибину, на якій він залягає, відібрати у потрібній кількості те, що треба".

"Ну, проте, ми таки впорались, тому що слава Богу було багато китів і ми на китів орієнтувалися – якщо ми бачили більше десятка китів, закидували цю сітку крилеву і ловили", – розповідає морський біолог.

Виставка відбуватиметься до 10 червня.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок