"Родина для кожної дитини": Миколаївщина долучилася до проєкту з підтримки сімейного патронату

"Родина для кожної дитини": Миколаївщина долучилася до проєкту з підтримки сімейного патронату

Жінка тримає на руках дівчинку з іграшкою
Ілюстративне фото: жінка тримає на руках дівчинку з іграшкою. Фото: Getty Images

Сім громад Миколаївської області беруть участь у проєкті "Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронатутимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими представниками складних життєвих обставин". Програма об’єднала 184 громади з 21 області України. Проєкт розрахований на півтора року, громади-учасниці отримуватимуть матеріальну, інформаційну та консультаційну підтримку.

Про це розповіла кореспондентам Суспільного начальниця служби у справах дітей Миколаївської ОВА Ірина Пономарьова.

За її словами, до повномасштабного вторгнення на Миколаївщині функціонувало вісім патронатних вихователів. Через військові дії одна родина виїхала за межі області. Завдяки програмі "Родина для кожної дитини" до травня 2025 року в області можуть створити 20 патронатних родин.

Мета проєкту — забезпечити дітям, які опинилися у складних життєвих обставинах, можливість жити та виховуватися в сімейному середовищі.

"Кожна громада, у якій створена Служба у справах дітей, центр надання соціальних послуг або центр соціальних служб, які б могли співпрацювати з патронатними вихователями, здійснювати соціальний супровід біологічних батьків, були обрані. На сьогодні сім громад на Миколаївщині виявили бажання, спроможність і потребу створити на своїх територіях патронатні родини", — сказала посадовиця.

У реалізації проєкту, беруть участь міста області — Миколаїв, Баштанка, Новий Буг, Первомайськ, також Доманівська, Казанківська та Бузька територіальні громади.

"Кожен, хто хоче допомогти дітям, мати офіційне працевлаштування, держава виплачує на сьогодні майже 15 тисяч гривень зарплати батькам-вихователям. Крім того, виплачують і гроші, що використовують на виховання, утримання дитини залежно від віку. Зараз розглядають законодавчий проєкт, що патронатні вихователі будуть отримувати майже 20 тисяч гривень, це п'ять мінімальних зарплат", — сказала Ірина Пономарьова.

Ми вже знайшли патронатних вихователів, які виявили бажання. У травні будуть навчатись. Чотири вихователі вже на етапі збору документів, а дехто вже і зібрав повний пакет документів. Сподіваємось, що у 2024 році щонайменше буде створено 5-6 патронатних вихователів.

Патронат є альтернативою інтернатним закладам, каже радник начальника ОВА з питань захисту прав дітей Павло Шульга. Під час війни ця форма сімейного виховання важлива.

"Патронатна сім'я вирішує потужну проблематику — це непотрапляння дітей з сім'ї, що опинилась у складних життєвих обставинах до інституційного закладу, бо, як правило, потім тяжко звідти забрати й знайти родину", — сказав Павло Шульга.

Ми звикли, що дитину можна вилучити і, як раніше було прислів'я, держава піклується. Патронат — це можливість діяти в інтересах дитини, не просто говорити популістично, скільки ми дітей розмістили по інтернатах, як їм там добре і подаруночки привозити. А дійсно попіклуватись про інтереси дитини.

Начальниця Служби у справах дітей Миколаївської ОВА повідомила, навчання кандидатів відбуватиметься щомісяця від травня 2024 року, законодавець спростив вимоги до майбутніх вихователів. Кандидати можуть звертатися до служб у справах дітей у громадах і подавати документи на участь у проєкті.

Що відомо

  • Проєкт "Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату" реалізовують спільно з Дитячим фондом ООН UNICEF Ukraine, Міністерством соціальної політики України, Національною соціальною сервісною службою України, Координаційним центром з розвитку сімейного виховання та догляду дітей за фінансової підтримки Європейського Союзу.
  • На Миколаївщині станом на 20 квітня проживає близько 2500 дітей, які осиротіли або їх батьки позбавлені батьківського піклування. 40 відсотків від цієї кількості – це круглі сироти.
  • У Миколаївській області станом на 20 квітня створені три патронатні родини у Баштанській громаді, по одній у Вознесенській, Новоодеській, Южноукраїнській міських тергромадах та в Інгульській селищній громаді.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок