Свердловини, ємності, громадський транспорт: як Миколаїв два роки забезпечують питною водою

Свердловини, ємності, громадський транспорт: як Миколаїв два роки забезпечують питною водою

Жінка набирає воду на точці "Миколаївоблтеплоенерго
Жінка набирає воду на точці "Миколаївоблтеплоенерго". Миколаїв, 2023 рік. Фото: Архів Суспільне Миколаїв

Внаслідок удару російських військ 12 квітня 2022 року по водогону Дніпро-Миколаїв на території Херсонської області Миколаїв залишився без питної води. Відновити централізоване постачання вдалося за місяць, але лише технічної води. Станом на 13 квітня 2024 року воду для споживання миколаївці набирають безплатно в облаштованих точках. Загалом їх по місту близько 250.

Про те, як волонтери, підприємства, громадські організації об'єднали зусилля, аби забезпечити миколаївців питною водою, розповіли в етері "Українського радіо. Миколаїв".

"Спецтранспорт вже два роки роздає воду людям"

Від квітня 2022 року забезпечує миколаївців питною водою комунальне підприємство "Миколаївелектротранс". Директор Юрій Сметана розповідає, трамвай і тролейбус із синіми бочками вже два роки щодня курсує Миколаєвом. Воду добувають зі свердловин завглибшки майже 42 метри.

"Спочатку це була просто вода, потім ми її почали очищувати. Пробурили на об'єктах підприємства дві свердловини, місто Житомир подарувало очисну станцію, яку встановлено на одній зі свердловин, післі цього ми почали роздавати очищену воду. По сьогодні 28 кубічних метрів очищеної води ми роздаємо трамваєм і тролейбусом, ще й стаціонарні точки на наших об'єктах, де люди набирають воду", — говорить керівник КП "Миколаївелектротранс".

І будемо продовжувати роздавати до того моменту , поки у Миколаєві не буде відновлено повноцінне водопостачання. Ми зупиняємо роздачу води, коли раз на місяць миємо всі ємності, дезинфікуємо їх.
Люди набирають воду з бочок, що розвозить тролейбус, 2022 рік
Люди набирають воду з бочок, що розвозить тролейбус, 2022 рік. Фото: КП "Миколаївелектротранс"/Facebook

"Миколаївоблтеплоенерго" щомісяця видає до 10 мільйонів кубічних метрів питної води, на майже 80 точках у всіх районах міста. У березні 2024 року жителі Миколаєва набрали 8,9 мільйона літрів безплатної очищеної води на точках, облаштованих на базі ОКП, повідомляють на сторінці у Фейсбук.

"Фронт питної води"

Керівник Гуманітарного штабу на базі Центру підтримки бізнесу Артем Ващиленко говорить, створювати запаси питної води волонтери почали ще до підриву водогону.

"Ми започаткували програму, знайшли гроші та придбали по Україні понад 40 600 місткостей — каністри об'ємом десять і п'ять літрів з харчового пластику. Практично на той момент ми викупили все, що було у країні в наявності, завезли до Миколаєва. 12 квітня 2022 року це сталось. І вже наступного дня ми у власні місткості почали наливати якісну питну воду, яку нашим волонтерам безплатно передавали власники приватних свердловин, представники бізнесу. Наповнювали ці місткості, вивозили та видавали безплатно жителям міста", — згадує Артем Ващиленко.

Миколаївці отримують воду за програмою "Фронт питної води", 5 травня 2022 року
Миколаївці отримують воду за програмою "Фронт питної води", 5 травня 2022 року. Фото: Артем Ващиленко/Facebook

Волонтери штабу працювали з партнерами з різних міст України, які підвозили питну воду. За словами керівника гуманітарного штабу, сфокусувались на вразливих категоріях населення, родинах з дітьми.

"Ми відпрацювали проєкт "Фронт питної води": закупили в Польщі, на той час в Україні зупинилось виробництво, великі 20 літрові місткості, передали підприємству "Чиста вода" у Миколаєві, оплатили їх наповнення водою та організували онлайн реєстрацію для родин з дітками від нуля до семи років. І кожна така родина отримала по 100 літрів питної води в місткостях під двері", — говорить Артем Ващиленко.

Символічно, що перша родина, яка скористалась програмою "Фронт питної води" була родина переселенців з Маріуполя.
Люди у черзі за ємностями з водою, 5 травня 2022 року
Люди у черзі за ємностями з водою, 5 травня 2022 року. Фото: Артем Ващиленко/Facebook

Станом на квітень 2024 року Гуманітарний штаб на базі Центру підтримки бізнесу допомагає обладнанням, енергетичним устаткуванням для забезпечення миколаївців очищеною водою.

"Поставили миколаївцям за цей час понад 70 мільйонів літрів води"

Зі слів керівника Оперативного штабу Товариства Червоного Хреста у Миколаївській області Аркадія Дабагяна, у 2022 році до постачання води від партнерів залучили евакуаційні автобуси.

"Тоді виникла ідея, що автобуси, які привозять людей в Одесу, на зворотному шляху на складі завантажували балонами води по шість літрів. Автобуси приїжджали, ввечері колектив стояв і десять автобусів розвантажував. Потім почали діяти у напрямку видобутку води: відновили свердловину в одній з лікарень Миколаєва, встановити обладнання, устаткування для очищення і добували звідти воду", — зауважив Аркадій Дабагян.

Люди набирають воду в точці на території лікарні у Миколаєві, 1 серпня 2022 року
Люди набирають воду в точці на території лікарні у Миколаєві, 1 серпня 2022 року. Суспільне Миколаїв/Єлизавета Кротик

Станом на квітень 2024 року у Миколаєві працює 12 контейнерів — точок роздачі питної води.

"Міжнародний комітет ЧХ підтримав нашу ініціативу, надали нам два водовози. Цими машинами та також партнерів ми стали постачати воду безпосередньо в ці 12 точок. Так триває вже два роки", — каже керівник Оперативного штабу Товариства Червоного Хреста.

Свердловина, якою ми оперуємо, одна, видобуток води — 40 тисяч літрів щоденно. Загальний обсяг наших точок сягає 200 тисяч літрів. Ту різницю в кількості води, яку потребуємо і виробляємо, ми отримуємо водовозами в міськводоканалі, з джерела за містом.
Водовоз Червоного Хреста, що розвозить воду на точки видачі у Миколаєві, 1 серпня 2022 року
Водовоз Червоного Хреста, що розвозить воду на точки видачі у Миколаєві, 1 серпня 2022 року. Суспільне Миколаїв/Єлизавета Кротик

"Кількість води, що поставили миколаївцям за цей час, вже сягнула понад 70 мільйонів літрів. За перший квартал 2024 року поставили 10 мільйонів літрів води. Чи достатньо цього? Важко оцінити, місто живе. Показники постачання достатні, далі треба працювати над логістикою, тобто робити так, щоб точка була якомога ближче до користувача", — додав Аркадій Дабагян.

Що відомо про водозабезпечення Миколаєва

  • Кабінет міністрів виділив 125,5 мільйонів гривень з резервного фонду державного бюджету на водозабезпечення у Миколаєві.
  • Централізоване постачання питної води у Миколаєві не з’явиться до 2025 року. Станом на квітень 2024 року фахівці визначили водозабори, що можна використати, розробили техніко-економічне обґрунтування.
  • З травня 2022 року в Миколаєві розпочали заповнювати водопровідну систему міста технічною водою з річки Південний Буг.
  • Фахівці комунального підприємства "Миколаївводоканал" обстежили ділянки водогону Дніпро-Миколаїв.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок