"Міни ця машина лузгає, як насіння". На Миколаївщині працюють машини дистанційного розмінування "Божена"

"Міни ця машина лузгає, як насіння". На Миколаївщині працюють машини дистанційного розмінування "Божена"

На території Баштанського лісового господарства Миколаївської області працюють машини дистанційного розмінування "Божена". Оператори перебувають на відстані не меншій ніж 100 метрів за захисним екраном. Станом на 12 квітня фахівці очищують 9,5 гектарів.

Про дистанційне розмінування за допомогою "Божени" дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Понад сім тисяч гектарів — чверть усієї площі лісництва замінована або забруднена вибухонебезпечними предметами, розповів керівник філії "Баштанське лісове господарство" Віталій Курликін.

"Складність у тому, де галявини відкриті та немає дерев, там набагато простіше працювати саперам. А де знаходяться лісові насадження, набагато складніше. Тобто там може бути, як вони говорять, "сюрпризів" дуже багато і неочікуваних", — каже Курликін.

Керівник філії "Баштанське лісове господарство" Віталій Курликін
Керівник філії "Баштанське лісове господарство" Віталій Курликін, Миколаївщина, 12 квітня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Операторка дрона Анастасія говорить, що допомагає керувати рухом "Божени".

"Моя задача — корегувати напрямок руху машини "Божена", щоб проходи були рівні, а також, щоб не було проміжків між ними", — пояснює саперка.

Саперка і операторка безпілотного літального апарату Анастасія
Саперка і операторка безпілотного літального апарату Анастасія, Миколаївщина, 12 квітня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Керівник групи гуманітарного розмінування Юрій Подопригора розповідає, що машинами керують дистанційно, оператор перебуває за захисним екраном на відстані не менше ніж 100 метрів. Для розмінування використовують два варіанти робочих навісних знарядь, каже керівник групи.

"Це "ціпаки" — молотки на ціпках, і є такий робочий — фреза. Тобто залежно від ґрунту, його твердості та інших показників ми використовуємо один чи другий навісний елемент", — говорить Подопригора.

Керівник групи саперів Юрій Подопригора на фоні автівки для розмінування
Керівник групи саперів Юрій Подопригора тримає пульт керування "Боженою", Миколаївщина, 12 квітня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

На одній з ділянок, каже Юрій, ґрунт доволі м’який, тому застосовують "ціпаки", бо вони дістають глибини 25 сантиметрів. Вибухонебезпечні предмети або підриваються, або фізично руйнуються. Така машина, розповів фахівець, здатна витримати до п’яти вибухів транспортних мін. Їх раніше називали протитанковими.

"Протипіхотні міни ця машина "лузгає як насіння", — додає чоловік.

Машина для гуманітарного розмінування
Машина дистанційного кервуання "Божена", Миколаївщина, 12 квітня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Станом на квітень 2024 року ТОВ "Українські сервіси розмінування" підписало меморандум з Миколаївською обласної військовою адміністрацією. Наразі саперів відрядили на Баштанщину, говорить керівник департаменту нетехнічного обстеження та інформування Едуард Драч.

"Було встановлено, що тут є, на жаль, проблеми з прильотами касетних боєприпасів — вони знаходяться на цьому місці. Було прийняте рішення, що відпрацьовуємо ми механізованим способом. Тобто машини з розмінування "Божени 5+" виїжджають на територію і перевіряють її шляхом перемелювання землі", — зазначає Драч.

Керівник департаменту нетехнічного обстеження та інформування ТОВ "Українські сервіси розмінування" Едуард Драч
Керівник департаменту нетехнічного обстеження та інформування ТОВ "Українські сервіси розмінування" Едуард Драч, Миколаївщина, 12 квітня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Замінована ділянка розташована поблизу села Висунськ. Керівник департаменту говорить, що працюють тут майже місяць.

Сапери користуються дистанційним керуванням та захисною спорудою для розмінування території лісового господарства
Сапери користуються дистанційним керуванням та захисною спорудою для розмінування території лісового господарства, Миколаївщина, 12 квітня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

З 15-го квітня, каже Едуард Драч, працівники ТОВ "Українські сервіси розмінування" планують почати роботу у районі села Киселівка. Наразі, говорить фахівець, його підприємство виконує роботи на Миколаївщині власним коштом, але сподіваються на підтримку держави.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок