Ярмарки вакансій та грантові програми: можливості працевлаштування на Миколаївщині

Ярмарки вакансій та грантові програми: можливості працевлаштування на Миколаївщині

Ярмарки вакансій та грантові програми: можливості працевлаштування на Миколаївщині
Служба зайнятості. Ілюстративне фото: УНІАН

Миколаївські центри зайнятості влаштовують ярмарки вакансій, пропонують державні та грантові програми для тих, хто у пошуку роботи. Проте за два роки повномасштабного вторгнення кількість людей, які бажають працевлаштуватися, зменшилася.

Про це кореспондентам Суспільного розповіла заступниця директора Миколаївського обласного центру зайнятості Людмила Алпєєва.

Дієві способи пошуку роботи

За словами Людмили Алпєєвої, одним зі способів дізнатися про актуальні вакансії та знайти роботу — є ярмарки вакансій. Такі заходи влаштовують центри зайнятості разом з благодійними фондами та організаціями.

Одна з таких зустрічей відбулася 27-28 лютого у співпраці з благодійним фондом "Посмішка ЮА".

"Запросили 12 роботодавців, зокрема критичної інфраструктури, було представлено на ярмарку 230 вакансій. Прийшли більше 120 безробітних", — розповіла заступниця директора.

"Сьогодні підприємства і установи критичної інфраструктури, а це "Миколаївська ТЕЦ", "Миколаївводоканал", "Миколаївоблтеплоенерго", "Газорозподільні мережі", мають багато вакансій, ми намагаємось таким роботодавцям першочергово підібрати клієнтів".

Ситуація на ринку праці

"Ми акцентуємо увагу на тих людях, які вмотивовані. Якщо людина прийшла і може перебирати вакансії, є перспективи, що вона ще може пошукати роботу. А є, які зацікавлені у терміновому пошуку роботи".

За даними Миколаївського обласного центру зайнятості серед тих, хто звертається до них за послугами з працевлаштування, близько 80 відсотків — це жінки. Така тенденція спостерігається з кінця 2022 року.

З початку повномасштабного російського вторгнення кількість шукачів роботи на Миколаївщині знизилася: до великої війни у 2022 році — 14,5 тисяч людей, у 2023 — 10 тисяч, а у лютому 2024 року — 5820.

"Тобто людей, які шукають роботу, менше за останні два роки".

"Одна з причин — люди виїхали з області, покинули свої місця. І друга — роботи набагато менше: у 2022-2023 роках вакансій було всього 30 відсотків. Станом на березень 2024 року вже збільшилась кількість вакансій — у порівнянні з 2022 року становить 70 відсотків, тобто на 40 відсотків збільшилась кількість вакансій, кількість роботодавців, які до нас звертаються", — розповіла Людмила Алпєєва.

Виплати по безробіттю

З 2022 року до центру зайнятості звернулися понад шість тисяч внутрішньо переміщених осіб. Із них п'ять тисяч людей — переселенці з Херсонщини.

"На той час вони не шукали роботу, а більше грошової підтримки. Тому ми намагались підтримати".

Проте, за словами фахівчині, з жовтня 2023 року відбулися зміни у законодавстві. Тепер допомогу по безробіттю виплачують протягом трьох місяців, замість дев'яти чи 12.

"Людина й далі залишатиметься у нас на обліку, ми все одно будемо підбирати роботу, але вже допомогу по безробіттю отримувати не буде. Три місяці, аби знайти роботу".

Попит на професії

Попит на ринку праці зараз більше на робітничі професії:

  • слюсарі різної спеціалізації;
  • електромонтери;
  • електрослюсарі;
  • машиніст екскаватора;
  • водій навантажувача.

"Поряд з цим можуть бути головний економіст, керівник відділення, касир у банку, товарознавець, юрисконсульт тощо. Із медичними сестрами і лікарями взагалі нагальне питання. Багато фахівців виїхали за межі області", — говорить фахівчиня.

Програми з перенавчання людей

"Ми навчаємо безкоштовно безробітних, які у нас на обліку, на будь-яку професію за потреби роботодавця. Стовідсотково людина буде працевлаштована, якщо роботодавець замовив, ми людину навчимо, і він має забезпечити роботою", — розповіла Людмила Алпєєва.

Також у центрах зайнятості діє ваучерна програма, яка дає змогу 45-річній людині з 15 роками страхового стажу з основною кваліфікацією навчатись або з робітничої професії, або отримати другу вищу освіту. У переліку 124 професії і спеціальності за ваучерною програмою.

Крім того, це люди з вільного ринку, які або працюють, або хочуть змінити напрямок. ВПО, ветерани мають право навчатись без обмежень за віком і стажем. Ваучер отримують у службі зайнятості, а навчаються у закладі за вибором.

"У нас 10 центрів професійно-технічної освіти, переважно ми співпрацюємо з центром професйіно-технічної освіти ДСЗ у місті Одеса. Почали вже роботу з навчання, перенавчання, підвищення кваліфікації учасників бойових дій. Вже п'ять людей навчається".

"Відбувається переорієнтація у навчанні жінок. У 2023 році ми навчили три жінки на токаря, вже вони працевлаштовані. Роботодавці готові навчати жінок-трактористів. Жінки розглядають й фах газозварювальника, актуально водій-жінка", — розповіла заступниця директора.

Грантові програми

Центр зайнятості виконує державну програму "єРобота", яка надає гранти для створення та розвитку власного бізнесу в Україні. Ця програма спрямована на підтримку підприємців, створення нових робочих місць. Програма стосується громадян України від 18 до 60 років.

"Вже у 2024 році реалізовано 44 грантові проєкти. У 2023 році використали на гранти 30 мільйонів гривень, це 129 людей, більше 200 робочих місць", — говорить фахівчиня.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок