Станом на 19 листопада Миколаївська топонімічна комісія розглянула більшість зі 171 назви вулиць, що мають бути перейменовані у місті. Частину вулиць мають перейменувати відповідно до закону про деколонізацію топонімів, деякі — через те, що дублюються назви.
Про це кореспондентам Суспільного розповів голова комісії, доктор історичних наук Олександр Тригуб.
Топонімічна комісія збирається у режимі онлайн щотижня, але не завжди є кворум, говорить голова комісії Олександр Тригуб. Миколаївські громадські організації запропонували перейменувати понад 250 обʼєктів. З них обрали 171 — ті, до зміни назви яких у членів комісії не було заперечень. Багато вулиць, що вимагають перейменування, додалися після змін адміністративного устрою і приєднання до миколаївської громади навколишніх населених пунктів.
"Велика проблема в тому, що серед цих топонімів, які було виділено до перейменування близько половини — це топоніми, які перейменовуються не у зв’язку із законом, а у зв’язку з тим, що вони дублюються. У нас по декілька вулиць Вишневих, Каштанових і так далі", — розповів Олександр Тригуб.
Більшість назв, пов’язаних з радянським минулим, говорить голова комісії, були змінені у 2015-2016 роках згідно із законом про декомунізацію. Але не всі: наприклад, вулиця Лягіна.
"Підпільники, які підпадають під закон, оскільки наша підпільна організація була створена насамперед, як підрозділ органів НКВС (Народний Комісаріат Внутрішніх справ — ред.) а згідно з законом усі, хто був у свій час відкрито чи приховано пов’язаний із органами НКВС, КДБ (Комітет Державної безпеки — ред.) і так далі — усі вони підлягають перейменуванню", — розповів голова комісії.
Вулиця Лягіна — одна з тих, щодо перейменування яких є кілька різних пропозицій — від громадських організацій та родичів видатних миколаївців, які загинули, захищаючи Україну або зробили вагомий внесок у розвиток міста. У таких випадках, каже Олександр Тригуб, комісія рекомендуватиме провести громадські слухання.
Член комісії, історик та археолог Олександр Смирнов вважає, що сьогодні не час перейменовувати вулиці на честь загиблих українських військових. Адже війна не закінчилась.
"Коли постане питання, що потрібні будуть ще назви з прізвищами хлопців, які віддали своє життя, вулиць не залишиться і буде такий дисбаланс. Тобто, один наче б то більший герой, а інші, які загинули, менші герої. Я вважаю, це не є правильним на сьогоднішній момент. Але відбувається так, як відбувається", — сказав Олександр Смирнов.
Пропозиції щодо перейменування міських топонімів комісія передає апарату міської ради. Олександр Тригуб говорить, що згідно з законом до кінця 2023-го року депутати міської ради мають розглянути поради від комісії та передати їх міському голові.
Закон про деколонізацію набув чинності 27-го липня 2023-го року і передбачає завершення процесу перейменування місцевих топонімів протягом пів року.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.