Миколаївські екологи в рамках проєкту "Оцінка екологічних наслідків війни для громад" зробили проби води у декількох селах Галицинівської громади. У двох населених пунктах у водопроводі виявили арсен, тобто миш'як. У "Держпродспоживслужбі" воду з перевищеним вмістом арсену вважають небезпечною, натомість місцева влада вважає результати неправдивими.
Про результати проб води кореспонденти Суспільне Миколаїв поспілкувалися з фахівцями та старостою сіл Лупареве та Лимани.
Під час активних бойових дій на території Галицинівської громади російськими обстрілами було пошкоджено водонапірну вежу. Це й стало приводом для проб води у селах в рамках проєкту "Оцінка екологічних наслідків війни для громад", розповіла екологиня Інна Тимченко. Тоді результати показали перевищення по хлоридах.
"А через деякий час, 5 вересня 2023 року, побачили, що санепідстанція в інших двох селах громади, у Лиманах і Лупаревому, під час позапланової перевірки виявили арсен, тобто миш'як. Жителі теж звернули увагу на цей факт, почали казати, що староста сіл Лупареве і Лимани пише, що це неправда, немає нічого і все нормально", — говорить Інна Тимченко.

Екологи зібрали повторні проби з водопроводу і приватних свердловин. За словами Інни Тимченко, арсен виявили у водопровідній воді.
"Ми всім писали, говорили, але ніхто не звертав уваги. Тоді ми разом з жителем громади, військовим, він небайдужий до всіх питань, опікується проблемами, хоча і живе в селі Галицинове, написали звернення у Держпродспоживслужбу, обласне управління Держпродспоживслужби, до прокуратури, ОВА. Шостого листопада у ході перевірки в сертифікованій лабораторії Держпродспоживслужби виявили арсен у п'яти пробах водопровідної води", — розповіла екологиня.
Результати перевірок підтвердили і в Держпродспоживслужбі.
"Така вода є небезпечною для людей. У двох зразках з сіл Лупареве, Лимани було перевищення арсену. Це вперше за декілька років було виявлено, ми досліджуємо на солі важких металів. Тому відразу запропонували припис підприємству, сільській громаді терміново припинити водопостачання, здійснити дезінфекцію мережі з метою ліквідації мікробного забруднення, аналізи і з'ясувати причини наявності арсену", — розповіла начальниця управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби Миколаївщини Лариса Бурденко.

За інформацією від шостого вересня, Держпродспоживслужба отримала нові результати: у громаді здійснили дезінфекцію і відомчий контроль — арсену у воді не було.
"Але вода по мікробіології була погана, тому вживати до питних цілей не можна".
У жовтні воду перевірили повторно.
"Ми охопили знову різні точки. За результатами цих досліджень, з 12 зразків у п'яти — перевищення арсену у 2,2 раза. Це свідчить про те, якщо забруднення потрапило до підземного джерела, то не уходить просто. Треба з'ясувати", — говорить Лариса Бурденко.
Староста сіл Лимани та Лупереве Наталія Панашій вважає, що результати проб води не відповідають дійсності і є провокацією "місцевих активістів".
"Я не знаю, де вони беруть цю воду. У моїй присутності представники Головного управління Держпродспоживслужби у Миколаївській області зробили 14 заборів води. У присутності представника ЖКП ми об'їхали всі свої села. Вода на території у нас нормальна. Їм (активістам — ред.) потрібно продовжити справу проти Миколаївського глиноземного заводу. Вважаю, що потрібно втрутитись правоохоронним органам, звідки у них такі дані. Це дані абсолютно неправдиві", — сказала Наталія Панашій.
Староста сіл Лимани та Лупареве розповіла, що відправили повторно 14 проб води і очікують на результат.
"Припускаю, що у воді міг бути арсен, оскільки 50 відсотків водогону — азбестові труби. Проте у планах громади є їхня заміна. Нам допомагає польська гуманітарна акція, благодійна організація Help. По Лиманах заплановано 3,5 кілометра водогону замінити, перед вторгненням ми замінили два кілометри водогону. Загалом наша водомережа становить майже 18 кілометрів", — розповіла староста.
У Держпродспоживслужбі припускають, що забруднення води арсеном може бути пов'язане з проривом води з Каховської ГЕС.
"Аналогічна ситуація була у наших колег у Херсонській області, було забезпечено підвезення людям питної води. Або встановлення доочистки, що прибере, з повідомленням людям, що цю воду вживати не можна, тільки для технічних потреб", — сказала Лариса Бурденко.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.