З 2022 року територіальні громади Миколаївської області почали долучатися до стратегічного планування свого розвитку. Станом на 31 березня 2023 року серед 52 громад Миколаївщини в 31 такі стратегії вже розроблені.
Про це кореспондентам Суспільного розповіла експертка місцевої асоціації органів місцевого самоврядування "Рада громад" Миколаївської області Марина Волосюк.
9 липня 2022 року був прийнятий Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо засад державної регіональної політики та політики відновлення регіонів і територій".
З другої половини 2022 року, говорить Марина Волосюк, цей закон перевів стратегії розвитку територіальних громад із розряду факультативних в обов’язкові.
"Громади області стали більш активно долучатися до процесу стратегічного планування, корегуючи існуючі напрацювання на повоєнне відновлення. Тому сьогодні стратегії розвитку мають вже називати стратегіями відновлення розвитку тергромад", — розповіла Марина Волосюк.
Асоціація органів місцевого самоврядування "Рада громад" здійснює консультації, надає методичну допомогу в написанні стратегій.
"Є особливості розробки стратегій сьогодення, на відміну від перших, тих, що створювались із 2016 до 2021 років. По-перше, всі лідери громад розуміють, що неможливо планувати довгостроково, як ми розуміємо стратегічне планування на 7-10 років. У Миколаївській області, наприклад, вона укладена до 2027 року включно і має бути синхронізація із громадами", — говорить експертка "Ради громад".
За словами експертки, воєнний стан та бойові дії ускладнюють для фахівців громад написання стратегії розвитку.
"Зважаючи на умови воєнного стану, не всі громади змотивовані працювати над розробкою стратегій відновлення та розвитку. Ще відзначаємо ускладнення збору інформації й аналізу даних про тергромаду, про її людські та матеріальні ресурси, адже виїхали жителі, зруйнована громадська інфраструктура і сьогодні важко порахувати всі ресурси", — сказала Марина Волосюк.
Аби плани відновлення громад були введенні до державних і регіональних стратегій, громади мають розробити свої стратегії розвитку до кінця квітня 2023 року.
"Розвиток громад — актуальна тема, особливо післявоєнне відновлення тих територій, що зазнали руйнувань, навіть тих, що зазнали зниження власних доходів через зниження темпів виробництва. Особливо актуально, чи повертаються люди, що відбувається в громадах, як відбудовують інфраструктуру, які проєкти запроваджують, з ким взаємодіють", — розповів експерт асоціації органів місцевого самоврядування "Рада громад" Олександр Дудюк.
Що відбувається в Первомайській селищній тергромаді
Первомайська селищна тергромада є однією з найбільш постраждалих від російської агресії громад на Миколаївщині. За словами начальника Первомайської селищної військової адміністрації Максима Коровая, кількість населення в усіх селах громади до бойових дій була 9 913 людей. Від початку квітня до 10 листопада 2022 року тут проживала лише четверта частина від кількості населення. Станом на 31 березня 2023 року повернулися майже 3 тисячі людей.
"На жаль, 6 із 11 сіл громади зруйновані на 70%, в цілому по громаді показник руйнувань житлового сектору сягає 60 відсотків. Ми разом із експертами місцевої асоціації "Рада громад" вже почали працювати над стратегією розвитку і повоєнного відновлення Первомайської громади, відбулась перша робоча нарада, на якій обговорили організаційні питання. Будемо протягом пів року працювати нас створенням стратегії розвитку", — розповів Максим Коровай.
Більшість закладів соціальної сфери, говорить начальник Первомайської СВА, розтрощені і швидкому відновленню підлягає лише частина з них. Також лишається проблема з централізованим водопостачанням та водовідведенням, відновленням аграрного сектору.
"Лінія розмежування була прокладена між Снігурівкою і чотирма селами — Партизанське, Благодатне, Киселівка, Максимівка, і росіяни залишили після себе велику частину території замінованих сільськогосподарських угідь. Зараз ми уклали договір із норвезькими партнерами – бригади саперів і розрахунки підрозділів ДСНС будуть ідентифікувати місця забруднення вибухонебезпечними предметами", — сказав Максим Коровай.
Читайте також
Капітальний ремонт. Миколаєвом курсує оновлений трамвай
"Нас не зламати та не перемогти": дві історії миколаївських паралімпійців, які поєднують спорт та волонтерство
Військові РФ протягом доби двічі обстріляли акваторію Миколаївщини — ОВА
Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.