Очищення сільськогосподарських земель. На Миколаївщині триває гуманітарне розмінування

Очищення сільськогосподарських земель. На Миколаївщині триває гуманітарне розмінування

Очищення сільськогосподарських земель. На Миколаївщині триває гуманітарне розмінування
Залишки боєприпасів на полях Миколаївщини. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Основною проблемою для аграріїв Миколаївщини у 2023 році залишається неможливість здійснення повноцінної господарської діяльності через замінування та забруднення боєприпасами території. В регіоні обстеження та розмінування станом на 26 березня 2023 року потребує 280,8 тисячі гектарів сільськогосподарських земель.

Як в області реалізують заходи щодо гуманітарного розмінування кореспондентам Суспільного розповів перший заступник начальника Миколаївської обласної військової адміністрації Георгій Решетілов.

На засіданні Міжвідомчої робочої групи з питань гуманітарного розмінування Миколаївщина визначена пріоритетною серед областей, що підлягають очищенню від боєприпасів.

"Над розмінуванням області станом на березень працює десять піротехнічних розрахунків ДСНС. Ця кількість найближчим часом буде збільшена, чітко можна бути сказати через декілька тижнів, але можливо, навіть збільшення вдвічі. У нас працює три розрахунки Національної поліції, вибухотехнічна служба, Державна служба спеціального транспорту. Очікуємо на прибуття шести військових додаткових розрахунків", — розповів Георгій Решетілов.

Ситуація динамічна. Ми спостерігаємо збільшення сил та засобів над розмінуванням області.

Станом на 26 березня обласна влада співпрацює з шістьма міжнародними організаціями, що здійснюють розмінування.

"З ким проведені перемовини, то частина з них зайшли в область та вже працюють здебільшого з технічного розмінування, інформування населення. Вже розпочали на певних ділянках технічне розмінування дві організації, ще три організації отримали дозвільні документи та почнуть роботу в найближчі тижні", — каже Георгій Решетілов.

За словами Решетілова, між оператором протимінної діяльності, ДСНС, Нацполіцією та військовими триває координація з Миколаївською обласною військовою адміністрацією щодо ефективної роботи. В області діє Координаційний штаб з питань очищення території.

"Ми зараз активно працюємо, щоб вийти мінімально на 80 відсотків посівних земель, щоб було менше ніж 20 відсотків земель, які аграрії не зможуть використовувати у 2023 році", — розповів Георгій Решетілов.

Згідно з критеріями, вказаними в плані гуманітарного розмінування України, щільність забруднення територій поділяється на категорії:

  • низька – території, де не велися бойові дії, але існує ймовірність виявлення вибухонебезпечних предметів.
  • середня – деокуповані території, які потрапляли в зону постійних обстрілів, здійснювали свою діяльність військові формування і на яких є висока ймовірність виявлення вибухонебезпечних предметів.
  • висока – території поблизу лінії бойового зіткнення, стосовно яких є інформація щодо встановлених мінних полів та застосування засобів дистанційного мінування.
Очищення сільськогосподарських земель. На Миколаївщині триває гуманітарне розмінування
Сапери обстежують територію Шевченківської громади. Фото: Єлизавета Кротик/Суспільне Миколаїв

Інформацію щодо щільності забруднення готують територіальні громади та подають її до обласної військової адміністрації.

Шевченківська територіальна громада стала першою в області, де триває гуманітарне розмінування, розповів голова громади Олег Пилипенко.

"Процес розмінування достатньо довгий, тому що дуже великий обсяг площ. Другий момент, не усі організації мають право підривати боєприпаси безпосередньо там, де вони будуть знайдені, тобто в деяких випадках у них будуть маркувати й чекати поки прийдуть надзвичайники, або вибухотехніки й будуть їх підривати", — каже Олег Пилипенко.

Шевченківська громада майже три місяці співпрацює з фондом Demaning Solutions.

"Вони займалися гуманітарним розмінуванням критичної інфраструктури, а також шкіл садочки й амбулаторій. Вони повинні завершити перший етап інструментальний огляд, потім уже будуть заїжджати на ці об'єкти спеціалісти, які будуть займатися безпосереднім розмінуванням", — говорить Олег Пилипенко.

Очищення сільськогосподарських земель. На Миколаївщині триває гуманітарне розмінування
Вибух після розмінування в Шевченківській громаді. Фото: Єлизавета Кротик/Суспільне Миколаїв

Також в громаді працюватимуть 35 саперів ДСНС з інших областей.

"Оскільки ми приміська громада, щоб ці люди не втрачали дорогоцінний час, це півтори години в одну сторону. Ми зараз розв'язуємо питання стосовно того, щоб їх поселити безпосередньо в одному з населених пунктів громади, щоб вони весь світовий день займалися безпосередньо цими всіма обов'язками", — розповідає Олег Пилипенко.

За словами голови громади, Шевченківська громада найбільш замінована громада Миколаївського району та друга в області щодо замінування.

"У нас є комунікація з усіма службами й центрами, ми координуємо їхню роботу в питанні, щоб вони між собою не перетиналися, щоб вони рівномірно охопили територію. Через громаду йшла 8,5 місяців лінія фронту, ступінь замінованості досить високий", — каже Олег Пилипенко.

Я сподіваюся, що ми більшу частину земельного фонду розмінуємо до серпня, щоб люди змогли встигнути під посів озимих на наступний рік

Зі слів голови, мінна небезпека в Шевченківській громаді затягнеться мінімум на 10 років.

"У нас мінімум 40 тисяч гектарів потрібно розміновувати насамперед. Тобто це той мінімум необхідний, найскладніші ділянки", — додає Олег Пилипенко.

Що відомо

  • До кінця посівної до 30 відсотків полів миколаївських аграріїв мають встигнути розмінувати й засіяти ярими сільськогосподарськими культурами. Про це в ефірі телемарафону "Єдині Новини" розповів заступник голови Всеукраїнської агарної ради Денис Марчук.
  • Станом на 25 березня на Миколаївщині тривають весняно-польові роботи: фермери обробляють землю, засівають ярими культурами та готуються до посіву овочів та соняшника. Проте є загроза зазнати збитків на окремих культурах за несприятливих погодних умов.
  • Аграрії Миколаївщини у 2022 році на 23 відсотках земельних площ не змогли зібрати врожай та підготувати землю до посівної. З початку 2023 року ситуація в області стабілізувалася — 80 відсотків земель станом на 24 березня готові до посіву, ще 20 відсотків очікують на розмінування.
  • Миколаївське сільськогосподарське підприємство 20 березня розпочало безкоштовну видачу 1000 тонн насіння ярого ячменю. Проєкт реалізується для підтримки малих фермерів від продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO).

Читайте також

"В одному кінці поля сіємо, а в іншому снаряди рвуться" — історія фермера з Миколаївщини

Посівна: схвалили план заходів із розмінування сільськогосподарських земель

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок