У Миколаєві пам'ятник радянської доби планують перенести до обласного краєзнавчого музею

У Миколаєві пам'ятник радянської доби планують перенести до обласного краєзнавчого музею

У Миколаєві пам'ятник радянської доби планують перенести до обласного краєзнавчого музею
Пам’ятника жертвам збройних конфліктів періоду української революції 1917-1921 років" в Миколаєві, 9 березня 2023 року. Фото: Єлизавета Кротик/Суспільне Миколаїв

У Миколаєві пам’ятник радянському минулому, розташований в Адміралтейському сквері, планують перенести до обласного краєзнавчого музею. Переміщення монумента на закриту музейну територію дозволить подолати наслідки тоталітарного минулого, зменшити кількість об’єктів радянської спадщини в публічному просторі міста та створити історичну тематичну зону.

Про це кореспондентам Суспільного розповів начальник управління з питань культури та охорони культурної спадщини міської ради Юрій Любаров.

Управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради ініціювало переміщення "Пам’ятника жертвам збройних конфліктів періоду української революції 1917-1921 років" до музею.

"Ми плануємо вперше в Миколаєві цивілізованим чином перенести пам’ятку, яка вже "проситься" до музею. Вона повинна стояти в музеї, в музейному просторі для того, аби ми пам’ятали своє минуле, але в публічному просторі пам’ятки радянських часів повинні зменшуватися в кількості й дійти до того, аби ми бачили нові символи, нові сенси на вулицях нашого міста", — каже Юрій Любаров.

У Миколаєві пам'ятник радянської доби планують перенести до обласного краєзнавчого музею
Монумент перенесуть до музею. Фото: Єлизавета Кротик/Суспільне Миколаїв

Юрій Любаров ініціював обговорення, на якому заслухають думки громадськості й експертів, саме вони вирішать, чи перенесуть пам’ятник до музею, чи залишать його в парку.

"Для того, щоб ми його перемістили в музей, потрібно виконати декілька кроків, щоб все було в межах законодавства. По-перше, провести експертну раду, чи треба його переносити, ми чекаємо днями, аби була проведена ця експертна рада на рівні обласного управління. Після цього ми будемо розробляти проєктну документацію, адже, якщо ця пам'ятка перебуває під охороною, треба зробити проєкт, як її правильно перенести. Ми просимо обласний краєзнавчий музей, який має свій простір, ми не можемо керувати цим процесом, ми можемо тільки просити", — говорить Юрій Любаров.

У Миколаєві пам'ятник радянської доби планують перенести до обласного краєзнавчого музею
Пам'ятник розташований в Адміралтейському сквері. Фото: Єлизавета Кротик/Суспільне Миколаїв

Перший пам’ятник, розташований у сквері, мав назву "Борцям за владу рад" і був знесений під час Другої Світової війни. А вже в 60-х роках минулого сторіччя на цьому ж місці з’явився новий об’єкт у первісному вигляді з цією ж назвою, розповідає історик Юрій Котляр.

"Приблизно на цьому місці відбувалося повстання Березнева 1918 року, коли велика частина миколаївців, які намагалися боротися проти австро-німецьких окупантів, були знищені саме тут. З іншого боку, період генерала Слащова 1919 рік, коли приблизно на цій же території був знищений цілий ряд людей, які пізніше за радянською легендою було названо "61 комунаром"", — каже Юрій Котляр.

Історик Ілля Зелінський говорить, перенесення пам’ятника та звільнення території у парку дасть можливість здійснити повноцінні археологічні дослідження на території Адміралтейського скверу. А пам‘ятка радянського минулого має зберігатися в музеї.

"Ми насправді, не перший рік зверталися до обласної адміністрації з тим, що його треба прибрати, але саме наша пропозиція полягала в тому, щоб його перенести в музей і створити нарешті музей, який би повністю висвітлював діяльність комуністичних партій заборонених і повністю розкривав людям очі на тоталітарну епоху. На місці цього пам’ятника є чудовий парк, який, на жаль, не дуже в чудовому стані", — сказав Ілля Зелінський.

У Миколаєві пам'ятник радянської доби планують перенести до обласного краєзнавчого музею
Пам'ятник в Миколаєві. Фото: Єлизавета Кротик/Суспільне Миколаїв

Тема реконструкції парку обговорюватимуться після перемоги, розповідає Юрій Любаров. На місці пам’ятника можуть встановити розважальні майданчики, або ж музейні експонати археологічних розкопок знайдених на цьому місці.

Думки місцевих жителів, з якими спілкувалося Суспільне, розділяються.

"Їх треба в музей, або знести. Нас ніщо не повинно пов’язувати з Радянським союзом. Ми окрема держава — Україна, і повинно бути все українське. Почнемо все з нуля", — говорить жителька Миколаєва Наталія.

"61-комунара — це ж ті комунари, які у Другу світову війну, точно вже не пам’ятаю, через річку Інгул переходили. Мені якось байдуже, стоїть, хай стоїть. Звичайно, там би він зберігався в музеї, але тут теж, кому він заважає?", — каже жителька Миколаєва Валентина.

Читайте також

Перейменування вулиць. У Миколаєві планують оновити склад топонімічної комісії

У Миколаєві власникам багатоквартирних будинків компенсують частину витрат на заміну водопроводів

Буде краще ніж до війни. У селі на Миколаївщині відновлюють знищену російськими військами сільраду

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок