Рік після боїв за Баштанку. Бійці розповіли про оборону міста на Миколаївщині

Рік після боїв за Баштанку. Бійці розповіли про оборону міста на Миколаївщині

Ексклюзивно
Рік після боїв за Баштанку. Бійці розповіли про оборону міста на Миколаївщині
Вулиці Баштанки після бої за місто, березень 2022 року. Фото з архіву Василя Гонти

Першого березня 2022 року в середмістя Баштанки, що на Миколаївщині, зайшли російські війська, почалися бої. На захист міста стала територіальна оборона та місцеві жителі, яким вдалося розбити колону РФ та захопити частину техніки.

Через рік після боїв про події в Баштанці Суспільному розповіли бійці ТрО.

Військовослужбовець 123-ї бригади територіальної оборони із позивним Каска — житель Нового Бугу. За місяць до повномасштабного вторгнення чоловік підписав контракт, до того служив строкову. Свій позивний отримав в перші дні боїв під Баштанкою.

"Російського військового забив на смерть його ж каскою. На початку війни, в березні. Як тільки почалось все у 2014 році, я розумів, що на тих двох областях це не закінчиться. Була чуйка своя. Я знав", — говорить Каска.

Рік після боїв за Баштанку. Бійці розповіли про оборону міста на Миколаївщині
Боєць Каска брав участь у боях за Баштанку. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

До Баштанки рухалася частина великої російської колони, яку вдалося зупинити, каже Каска.

"Це найбільша колона, яка йшла тоді по півдню, там понад тисячу одиниць було. До нас зайшла тільки одна її частина, це десь одиниць 400, то ми її тримали. І прийшла, дякувати Богу, авіація, один літак зупинив колону на мосту", — розповідає Каска.

Бойові дії у Баштанці почались першого березня 2022 року. До того із новин дізнавались про колони, що йдуть в бік Миколаївщини, говорить військовослужбовець із позивним Валерійович. Чоловік священнослужитель, має бронь, втім, говорить, не зміг залишатись осторонь.

"Таким маршем вони йшли бадьоро і впевнено, що доводилось брати участь у всьому, брати зброю. У мене був квест, я свою першу зброю збирав на ходу, зброї навіть не було. Знайшов частину автомата російського, далі ще одну частину зібрав, далі магазин. Без бронежилетів, без касок, ось так, в чому вийшов з дому", — каже Валерійович.

Рік після боїв за Баштанку. Бійці розповіли про оборону міста на Миколаївщині
Тероборонівець із позивним Валерійович став на захист Баштанки. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

У військову частину чоловіки прийшли вже із трофейною російською зброєю та вступили до підрозділу ТрО. Коли колони російської техніки заходили в місто, одразу починали обстріли.

"Вони заїжджали з боєм, не просто маршем, а заїжджали й обстрілювали. Перший постріл з танка був у церкву, яка на околиці, католицька, там наскрізний отвір був. Церква біля блокпоста була. А далі просто з кулеметів, з броні обстрілювали школу, пʼятиповерхівки, будинки, приватні сектори", — згадує тероборонівець.

Рік після боїв за Баштанку. Бійці розповіли про оборону міста на Миколаївщині
Вулиці Баштанки після боїв, березень 2022 року. Фото з архіву Василя Гонти

Одразу ж почалися й вбивства цивільних. Свідком такої події став Валерійович.

"На наших очах хлопець, цивільний хлопець у чорній курточці із жовтою стрічкою проходив, один БТР зупинився, на ньому був десант. Росіянин крикнув: “Йди сюди” він підійшов, він з автомата вистрілив йому в голову, просто зістрибнув, зняв кросівки, застрибнув і далі поїхали", — розповідає Валерійович.

Бійці підрозділу ТрО тримали оборону в центрі Баштанки.

"Деякі хлопці добровольці, ще не були у нас на мобілізації, вони зустрічали їх перед мостом, а ми вже після, в самому центрі міста. Було нас небагато, десь 16 людей. Стрілкова зброя і все. Потім вже, під час бою, у нас було їхнє РПГ і з нього ми завдали їм клопоту. Один з воїнів трофейним гранатометом підбив УРАЛ з боєкомплектом, він здетонував і таким чином загородив шлях російським військам", — говорить Валерійович.

Рік після боїв за Баштанку. Бійці розповіли про оборону міста на Миколаївщині
Баштанка після обстрілів, березень 2023 року. Фото з архіву Василя Гонти

Зі слів військового, таким чином вдалося виграти час. Далі місцеві чоловіки зі зброєю почали стріляти та брати в полон російських військових. Якби не вдалось відбити місто, його могли окупувати, додає Валерійович.

"Я не думаю, що вони намагались десь переїхати й проїхати просто. Це було, як Снігурівка, вони б заїхали б, розташувались, взяли б в окупацію. Баштанка — це прямий шлях до багатьох великих міст півдня, нічого б не було гарного з того", — розповідає Валерійович.

Якби Баштанка не вистояла, то лінія фронту могла б бути набагато далі сьогодні

Коли прибула підмога, бійці ТрО продовжували допомагати військовим, зачищали розташовані поруч села та селища. Станом на березень 2023 року продовжують службу надалі в одному підрозділі.

Читайте також

"Ставропольські десантники почали тікати" — як 28 бригада зупинила просування російської армії в напрямку Миколаєва

На Кінбурнській косі Сили оборони України знищили російську техніку

Бригада "Лють". На Миколаївщині до Гвардії наступу відібрали майже 200 добровольців

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок