У Миколаєві на базі Міського центру підтримки внутрішньо переміщених осіб та ветеранів антитерористичної операції з серпня 2022 року функціонує Координаційний штаб з питань зниклих безвісти. Координатори закладу систематизують процес розшуку та надають рекомендації рідним зниклих безвісти.
Алгоритм пошуку кореспондентам Суспільного розповів регіональний координатор Офісу Уповноваженого з питань безвісти зниклих в Миколаївській області Віктор Мойсеєв.
За словами Віктора Мойсеєва, дії самих родин зниклих є важливими в пошуку.
"Сім'ї можуть моніторити всі сайти, навіть сайти росіян, де можна побачити, що людина у полоні. Вони надають тоді нам інформацію і ми швиденько реагуємо на це і передаємо цю інформацію для покращення можливості пошуку людей до тих служб, які цим займаються", — розповідає Віктор Мойсеєв.
Публікації про зниклих військових у соціальних мережах, зі слів фахівця, інколи можуть нашкодити.
"Дуже багато моментів, людина може перебувати у полоні й себе позиціювати, що в неї інше ім'я, посада, але рідні публікують інформацію, що це такий розвідник, такий герой, все з цього моменту можливість його визволення ускладнюється", — каже Віктор Мойсеєв.
Також родини зниклих можуть натрапити на інтернет-шахраїв, додає регіональний координатор Офісу Уповноваженого з питань безвісти зниклих.
"До родичів починають приходити такі й повідомлення, дзвінки й пропозиції: "Можемо допомогти вам знайти", це такий зараз "благодатний" напрямок для шахраїв, на превеликий жаль, люди на це ведуться", — розповідає Мойсеєв.
Віктор Мойсеєв говорить, як тільки військовий зник, частина повідомляє у центр комплектування, потім родичів сповіщає саме центр комплектування.
"Людина, яку сповістили іде в поліцію, або звертається до нас на гарячу лінію та їй надається весь алгоритм, куди звертатися покроково. А ми відправляємо на Київ у Офіс уповноважених для організації пошуку всю інформацію. Людина звертається у Міжнародний комітет Червоного хреста. Керівництво обласної військової адміністрації у Центрі первинної безоплатної допомоги виділили нам цілу команду адвокатів, які дійсно допомагають людям", — говорить Віктор Мойсеєв.
Фахівці радять діяти за таким алгоритмом:
- Звернутися до Нацполіції із заявою про зникнення людини. Якщо в поліції вважають за доцільне взяти зразок ДНК, обов’язково це зробити.
- Звернутися до Національного інформаційного бюро за телефоном "гарячої лінії" — 16-48. Таким чином держава веде облік тих, хто зник під час війни.
- Звернутися до Офісу Уповноваженого з питань осіб зниклих безвісті за особливих обставин. Телефон для дзвінків з України: 0800339247. З-за кордону можна зателефонувати (або зв’язатися месенджерами) за номером: +38 095 896 04 21.
Що відомо
- Міжнародна комісія із питань зниклих безвісти в Гаазі вважає, що внаслідок вторгнення Росії в Україну від 24 лютого зникло безвісти понад 15 000 людей. Йдеться про громадян України, затриманих російськими військовими, розлучених зі своїми близькими та людей, убитих і похованих у тимчасових могилах.
- Як повідомили у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими, протягом 2022 року з російського полону звільнили 1 863 громадянин. Серед 1 863 громадян було 180 жінок та 107 цивільних. Також Україні вдалось повернути тіла 888 захисників. Водночас ще близько 3 тисяч захисників залишаються в полоні.
- В Україні створили чатбот для пошуку інформації про військовослужбовців, які потрапили в полон або зникли безвісти за особливих обставин.
- Офіційні канали пошуку зниклих безвісти: Національне інформаційне бюро: повідомити про зниклу людину можна в Національне інформаційне бюро за телефоном “гарячої” лінії в межах України — 1648, для дзвінків з-за кордону +38 (044) 287–81–65. Крім зниклих безвісти бюро збирає інформацію про українських військовополонених та загиблих.
- Національна поліція: зателефонуйте на “гарячу” лінію Національної поліції — 089 420 18 67, або надішліть листа з запитом на електронну пошту — [email protected]. Скористайтеся чат-ботом — t.me/poshuk_znyklyh.
- “Гаряча” лінія омбудсмена, звертатись треба, в першу чергу, за номером “гарячої” лінії Уповноваженої Верховної Ради з прав людини 0800 50 17 20, що працює цілодобово. Уся інформація передається до органів СБУ, які розшукують зниклих безвісти.
Читайте також
Юридична та психологічна допомога на Миколаївщині: як працює координаційний штаб з питань зниклих безвісти
Російська армія обстріляла з реактивних систем залпового вогню Куцурубську громаду на Миколаївщині
З Цюриха до Миколаєва. Волонтери благодійного фонду передали двом лікарням медичне обладнання
Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.