До 70-річчя Дмитра Кременя. У Вашингтоні вийде книга-білінгва миколаївського поета

До 70-річчя Дмитра Кременя. У Вашингтоні вийде книга-білінгва миколаївського поета

До 70-річчя Дмитра Кременя. У Вашингтоні вийде книга-білінгва миколаївського поета
. Колаж Суспільного

Книга-білінгва "Скрипка з того берега", над якою поет Дмитро Кремінь та його син Тарас працювали з 2016 року, буде видана у 2023-му. До неї увійшли 67 віршів, написані у різні періоди.

Про це кореспондентам Суспільного розповів син поета Тарас Кремінь.

В основу книги покладена поетична збірка Дмитра Кременя "Скрипка з того берега", яка видана у видавництві "Іліон" у 2016 році. Тоді ж батько та син почали працювати над перекладом книги. Тарас Кремінь виступив упорядником та редактором проєкту.

"Ми планували її видати до 65-річчя батька у 2018 році за кордоном. Ми розглядали можливість, чи це будуть Сполучені Штати, чи десь у Європі. Були у нас переговори з видавцем, але потім передчасна смерть батька трохи відсунула це питання", — розповідає Тарас Кремінь.

До 70-річчя Дмитра Кременя. У Вашингтоні вийде книга-білінгва миколаївського поета
Обкладинка книги, виданої у 2016 році. Фото: Видавництво "Іліон"

Поновив роботу над книгою Тарас Кремінь на початку повномасштабного вторгнення. Тоді, за словами чоловіка, стало ще більш важливим питання актуалізації української літератури за кордоном. Надрукує книгу видавництво "Lost Horse Press". У "Скрипці з того берега" представлена пейзажна, любовна та філософська лірика.

"Що унікального в цій книзі — тут зібрані одні з найцікавіших та найкращих віршів Дмитра Кременя. Серед тих, що відомі широкому загалу — це "Загублений манускрипт", з якого починається батькова книга "Пектораль", за яку він був удостоєний Шевченківської премії. Тут є вірші, присвячені нашому рідному краю, "Кінбурн і Гілея. Еллада й Едем" або такий вірш, як "Скіфський коник іржав у вікні", — розповідає син поета.

До 70-річчя Дмитра Кременя. У Вашингтоні вийде книга-білінгва миколаївського поета
Правки, які вносив Тарас Кремінь під час роботи над книгою. Вірш "Елегія огненних літ" (2015 р.). Фото: Тарас Кремінь
"Поява цієї книги — це справді величезний внесок у скарбницю визнання української поезії, як явища світового масштабу. Українська література стає відкритішою для іноземного читача".

Над перекладом "Скрипки з того берега" англійською працювала літературна редакторка, перекладачка Світлана Лавочкіна. Книга починається з рецензії професорки Київського національного університету імені Тараса Шевченка Наталії Костенко. На обкладинці — "Жайвір" — картина Олени Червоненко. Також сторінки "Скрипки" прикрашені графікою художника Андрія Антонюка.

До 70-річчя Дмитра Кременя. У Вашингтоні вийде книга-білінгва миколаївського поета
Графіка художника Андрія Антонюка за шевченківськими мотивами. Фото: Тарас Кремінь

Книга-білінгва "Скрипка з того берега" буде видана до 70-ї річниця від дня народження миколаївського поета протягом березня-квітня 2023 року. За словами Тараса Кременя, наклад наразі не узгоджений, але очікується близько двох тисяч примірників.

"Поки що ми дискутуємо, яким буде наклад цього видання, він буде незначним. Але я думаю, що ми домовимося з видавництвом, з видавцями про те, щоб ця книга була максимально представлена і в наших бібліотеках. Буде презентація цього видання в Миколаєві, однозначно буде в Ужгороді і, звісно, буде презентація в Києві", — розповів Тарас Кремінь.

"Нація освічених завжди перемагає народ невихованих носіїв унітазів і кришок від них".

Для сина поета видання цієї книги є способом донести важливість української літератури та згуртувати людей.

"Власне поява цієї книги пекельного 2023 року — це наш інтелектуальний, гуманітарний внесок у консолідацію нашої великої, розумної, освіченої нації, яка, за моїм переконанням, і переконанням мільйонів у всьому світі, однозначно переможе. Бо нація освічених завжди перемагає народ невихованих носіїв унітазів і кришок від них", — сказав Кремінь.

Що відомо

  • Дмитро Кремінь — поет, публіцист, есеїст, перекладач, заслужений діяч мистецтв України, лауреат Шевченківської премії. Член Національної спілки письменників України, Асоціації українських письменників, Асоціації естрадних діячів України, головний редактор часопису "Соборна вулиця". Народився Дмитро Кремінь 21 серпня 1953 року в селі Суха Іршавського району Закарпатської області.
  • Помер миколаївський поет на 65-му році життя 25 травня 2019 року.
  • Твори Дмитра Кременя перекладені англійською, латвійською, грузинською, болгарською та іншими мовами.

Читайте також

Вночі російські війська обстріляли Очаківську громаду на Миколаївщині з артилерії

Європа підтримує нас у питанні недопуску Росії та Білорусі до Олімпіади — чемпіонка з Миколаєва Ольга Харлан

Миколаївці обмінюють лампи розжарювання на світлодіодні

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок