Народження дітей у підвалах під час обстрілів та партнерські пологи вдома. Попри бойові дії та майже щоденні атаки з боку російських військ, на Миколаївщині з 24 лютого народилась 3221 дитина, з них 1104 — в обласному центрі.
Як війна вплинула на роботу пологових будинків та чому жінки повертаються народжувати дітей саме у Миколаєві, дізнавалися кореспонденти Суспільного.
Початок вторгнення: як працювали пологові
За словами директора Миколаївського пологового будинку №3 Андрія Грибанова, найскладніше працювати було з березня по травень 2022 року.
"Виникло багато труднощів логістичних, були випадки, коли люди пішки йшли на роботу. Проблема з водопостачанням позначилась на можливості якісно обробляти інструментарій, надавати гігієнічні послуги", — розповів директор закладу.
Щоденні обстріли Миколаєва змусили передивитись питання безпеки. В укритті облаштували пологовий зал, операційну та післяопераційні кімнати.
"До 20 відсотків дітей, які народились під час повномасштабної війни, з'явились саме у бомбосховищі. Були випадки, коли в укритті приймали пологи у трьох і навіть чотирьох жінок одночасно. У квітні дуже багато народилось великих дітей, це діти понад 5100 грамів при народженні", — сказав Андрій Грибанов.
У середньому з 24 лютого, каже директор пологового будинку, лікарі закладу приймали по 28 пологів на місяць. До війни — 121-140 пологів.
"Від листопада росте кількість вагітних, які стають на облік. Адже в Миколаєві стало безпечніше. Незламність наших жінок вражає, вони впевнені, що все буде добре. У більшості родин це плановані та очікувані діти", — сказав Андрій Грибанов.
— Завагітніти під час війни — це чудо, — кажуть люди, коли дізнаються про те, що ми очікуємо поповнення. Це чудо, напевно, бо родина чекала на немовля шість років, а народження дитини буде під час таких подій. Це дуже змішані відчуття: страху, переживань і навіть відчаю. Адже дуже страшно, що буде попереду, як все відбудеться. Намагаємося придбати все необхідне для малюка заздалегідь . Та все одно сподіваємося, що все буде добре, — розповіла вагітна Ірина.
"Тряслися стіни, сипалася штукатурка" — пологи під обстрілом
Четвертого квітня 2022 року російські снаряди влучили у п'яту міську лікарню, в цей час в підвалі закладу з'явилось нове життя, — розповідає лікар-неонатолог Олька Козак.
"Вагітних встигли спустити в підвал. Сипалась ця штукатурка, ліфт тарахтів, падало каміння. Було страшно: гуділо, все ходуном, стеля туди-назад. Перший раз таке бачила, стеля наді мною як картонний будинок. Пологи були з партнером, він стоїть і каже: "А плити ці витримають?". Ми про це не думали тоді, думали про дитину і пологи", — розповіла Ольга Козак.
Обстріли лікарні підштовхнули до пологів вдома
Олег з дружиною Крістіною на початку повномасштабного вторгнення вирішили не покидати домівку. Жінка була на дев'ятому місяці вагітності.
"У нас поруч пологовий будинок №5 (лікарня №5 — ред.), туди ми мали вирушати на пологи. Але напередодні його обстріляли, все перенесли до підвалу. Ми зрозуміли, що в пологовому абсолютно небезпечно", — каже Олег.
Тоді подружжя вирішило народжувати вдома.
"Зіграла віра, що все відбудеться у будь-якому разі найкращим чином. Ну, і десь усередині, як у мене, так і в дружини, було бажання пройти досвід природних пологів. І обстріл пологового будинку нас підштовхнув до цього", — розповідає Олег.
11 квітня чоловік самостійно приймав пологи. Розповідає, що знав, як діяти та що робити у разі ускладнень.
"Кімнату повністю продезінфікував, підготував все потрібне. Єдине — аптеки та магазини працювали погано, не знайшов затискач для пуповини, щоб обрізати. Але знайшов варіант, що це можна зробити ниткою. Все підготував, ми запалили свічки та включили музику", — розповідає Олег.
В Олега та Крістіни народився син з вагою 4600 грамів, його назвали Родіон.
"Не можна зупиняти життя" — миколаївки про вагітність та пологи під час війни
У пологовому будинку №3 у миколаївки Наталі маленький Єгор з'явився на світ 25 грудня.
"Коли розпочалась війна, мозок перемикнувся на побутові проблеми, а у травні відчула, що це нарешті сталось. Ніяких вагань не було. Влітку виїхала у більш безпечну Вінницьку область. Народжувати вирішила вдома і в жовтні повернулась до Миколаєва", — розповіла Наталя.
В іншій палаті пологового — Марія, тішиться разом з новородженою Софійкою. З чоловіком дитину планували саме на 2022 рік. Марія каже, що коли у травні тест підтвердив вагітність, ситуація навколо лише додала впевненості виносити та народити дитину.
"Не звертаючи увагу на обстріли, подивилися на ситуацію оптимістично і вирішили, що не можна зупиняти життя. Крім того, це мені допомогло пережити нескінченні обстріли, тому що розуміла — я не маю права боятися, повинна бути спокійною, бо всередині мене росте нове життя", — сказала Марія.
Що відомо
- За даними Управління охорони здоров'я Миколаївської обласної військової адміністрації, з 1 січня по 30 грудня на Миколаївщині народились 4139 дітей, з них — 3221 під час повномасштабної війни.
- У Миколаєві народилось 1669 дітей, з них — 1104 під час повномасштабного вторгнення російських військ в Україну.
Читайте також
Мистецтво проти війни: як миколаївський стріт-арт відреагував на повномасштабне вторгнення
Водопостачання в Миколаєві. Що відомо
Аграрії Миколаївщини протягом 2022 року зібрали орієнтовно два мільйони тонн зернових та зернобобових культур
Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.