На Миколаївщині дослідили мовне питання у школах

На Миколаївщині дослідили мовне питання у школах

На Миколаївщині дослідили мовне питання у школах
. Фото: УНІАН

У межах своїх повноважень відповідно до плану роботи на 2022 рік Державна служба якості освіти України та її територіальні органи завершили перший етап моніторингового дослідження щодо забезпечення функціонування державної мови в освітньому процесі.

Про це кореспондентам Суспільного розповіла начальниця Управління Державної служби якості освіти у Миколаївській області Тетяна Голубченко.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" єдиною державною мовою в Україні є українська. Мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова.

Рідна мова

У Миколаївській області дослідженням було охоплено 2 864 учасники освітнього процесу, із них 731 — внутрішньо переміщені особи, вчителі — 332, учні/учениці — 845 та їхні батьки — 1 687.

"Відповідно до результатів дослідження переважна більшість респондентів, а саме 96,6 відсотка — учнів/учениць, 96,8 відсотка — батьків та 96 відсотків — вчителів, вважають рідною мовою українську та використовують її в різних сферах повсякденного життя: спілкування у родинному колі, навчання, культурні практики тощо. Проте мовою неформального спілкування (українська і російська однаковою мірою) обирають 42,5 відсотка учнів/учениць, 10 відсотків вчителів та 28 відсотків батьків", — розповіла Тетяна Голубченко.

За словами начальниці управління, позитивна динаміка простежується щодо використання державної мови в освітньому середовищі закладів освіти області. Так, 94 відсотки вчителів зазначили, що навчальні заняття відбуваються виключно українською мовою, 83 відсотки вчителів при підготовці до уроків використовують тільки україномовні матеріали. Майже всі опитані батьки (93 відсотки) підтвердили, що домашні завдання діти отримують виключно українською мовою.

Спілкування у школі

Під час перерви у школах спілкування з учнями відбувається виключно українською мовою у 90 відсотків вчителів, у здобувачів освіти між собою – 55,7 відсотка.

  • за межами школи переважно українською мовою спілкуються 29,7 відсотка учнів та 26,5 відсотка вчителів; українською та російською однаковою мірою – 42,5 відсотка та 4,5 відсотка відповідно;
  • вдома українською мовою розмовляють 18,4 відсотка дітей, 59 відсотків вчителів та 47,2 відсотка батьків;
  • переважно українською спілкуються 29 відсотків здобувачів освіти, 33,5 відсотка вчителів та 26,7 відсотка батьків; мовою нацменшин – 1,3 відсотка учнів та 0,4 відсотки батьків.

Мова інтернет-контенту

Як виявило опитування, для 36,8 відсотків учнів має значення мова інтернет-контенту, водночас 35 відсотків школярів відповіли, що їм не важливо, якою мовою контент в інтернеті, українською чи російською, головне зміст. На думку учнів, краще сприймають контент в інтернеті українською 26,4 відсотка, однаковою мірою, як українською, так і російською мовами 65,7 відсотка.

Водночас 56,3 відсотка педагогів спілкуються в соціальних мережах українською та 30,4 відсотка переважно українською мовою. Серед учнів використовують українську мову 33 відсотки, переважно українську 41,3 відсотка; серед батьків українську мову 34 відсотки, переважно українську 34,5 відсотка. Не спілкуються у соціальних мережах 1,5 відсотка педагогів та 2,2 відсотки батьків.

Рівень володіння українською мовою

Згідно з анкетуванням, власний рівень володіння українською мовою як вільний визначили 63,4 відсотка дітей, 95 відсотків вчителів, 69 відсотків батьків. Рівень володіння педагогів Миколаївщини майже всі респонденти оцінили однаково: вільно володіють, на думку дітей, 92,6 відсотка вчителів та 91 відсоток на переконання батьків.

Чинниками, що стримують дітей від використання державної мови в усіх сферах життя, учні/учениці називають:

  • звичку спілкуватися російською мовою в повсякденному житті 32 відсотки;
  • проживання в російськомовному родинному середовищі 27 відсотків;
  • упереджене ставлення оточення до української мови 8 відсотків;
  • власне небажання 6 відсотків;
  • відсутність середовища, у якому вони могли б використовувати українську мову 5 відсотків.

Результати досліджень

"Результати дослідження засвідчують, що внаслідок збройної агресії Російської Федерації респонденти почали виявляти посилений інтерес до вивчення української мови, зокрема 84 відсотки опитаних батьків та 77,3 відсотка дітей заявили про бажання покращити свій рівень володіння українською мовою. Водночас 35,8 відсотка дітей та 19 відсотків батьків обізнані про наявність мовних курсів, освітніх ресурсів і вважають за доцільне створювати й розвивати безкоштовні освітні платформи для вивчення та вдосконалення знань з української мови", розповіла Тетяна Голубченко.

Що відомо

  • Відповідно до статті  7 Закону України “Про освіту”,  мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Держава гарантує кожному громадянинові України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях (дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої), а також позашкільної та післядипломної освіти державною мовою в державних і комунальних закладах освіти.
  • З 16 січня 2021 року державна мова обов’язкова у сфері надання усіх освітніх послуг.

Читайте також

Ярослава Вітко-Присяжнюк — представниця мовного омбудсмана на Миколаївщині

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

На початок