"Не хочу ставати звіром". Старший офіцер розповів про роботу із військовополоненими

"Не хочу ставати звіром". Старший офіцер розповів про роботу із військовополоненими

Микола Новіков
Старший офіцер збору та обробки інформації 10 армійського корпусу Микола Новіков. з архіву Миколи Новікова

Старший офіцер збору та обробки інформації 10 армійського корпусу Микола Новіков опитував військовополонених росіян. Каже, на одного російського військового витрачають три-чотири години. Після опитування військовополоненого свідчення про нього передають далі.

Про це Микола Новіков розповів в ефірі "Українського радіо. Львів".

"Якоїсь ненависті до них, щоб схотілося схопити за горло, у мене жодного разу не було, попри те, якщо взяти, що вони накоїли та скільки моїх друзів загинуло. Все одно я себе стримую та контролюю свої емоції. Ворог вже знешкоджений та не загрожує нічим", — зазначає він.

Свою розмову з полоненим російської армії офіцер розпочинав з питання чи хоче той пити, пропонував йому чаю чи води. А далі розповідав про себе.

"Я тридцять років прожив на Луганщині. Тому вони сприймали мене спокійніше і не трусилися від страху, що їх зараз закатують. На мою думку, агресивні методи спілкування не працюють. Якщо людина спокійна, то й говорити з нею простіше. А я не хочу ставати звіром", — каже Микола Новіков.

Перших полонених, з якими йому довелося зіткнутися, він брав в полон сам, коли ще служив у розвідці 80-ї окремої десантно-штурмової бригади.

"Тоді я з ними не особливо спілкувався, тому що у мене були інші завдання. Дещо, звісно, питали. Але це не входило у мої обов’язки. Та й не мав для цього часу", — говорить він.

Як допитують полонених

Старший офіцер збору та обробки інформації 10 армійського корпусу розповідає, що перше опитування полоненого відбувається там, де він потрапив в полон. Потім ця особа потрапляє до нього. І після цієї розмови його передають далі.

"Це не допит. Це називається "опитування". Нам передають особу разом з інформацією, яку вдалося дізнатися. Ми її перевіряємо. І вже з нашими результатами розмови передаємо полоненого далі. Є різні методики опитування. Буває, що здаються в полон кілька осіб. Тоді ми перевіряємо вірогідність інформації, порівнюючи її", — пояснює він.

І додає, що на розмову з однією особою витрачають по три-чотири години. Опитувачі користуються певними методичками, які містять поради, як вести розмову та питання, на які варто б почути відповіді. Розмова триває віч-на-віч.

"Таких, щоби били себе в груди й казали, що не викажуть військової таємниці, не було. Таке тільки в кіно буває. Тут: я питаю, він відповідає", — каже військовослужбовець.

"Не хочу ставати звіром". Старший офіцер розповів про роботу із військовополоненими
Старший офіцер збору та обробки інформації 10 армійського корпусу Микола Новіков. з архіву Миколи Новікова

Що говорять військовополонені

За словами Миколи Новікова, його завдання: під час розмови з полоненим дізнатися якомога більше деталей про цю особу, починаючи з дня його мобілізації та до моменту, коли він потрапив в полон.

"Як правило, всі вони говорять однаково: є наказ, ми мусіли йти, ми сумнівалися, але мусіли. Людина, котра потрапила в полон, ніколи не скаже, що вона свідомо йшла на війну. Тому що ті, хто свідомі, ті в полон не здаються. Всі, хто потрапляють в полон, це люди, які мають сумніви щодо того, що вони чинять в Україні", — говорить він.

Траплялося йому розмовляти з тими, хто шукав нагоди здатися в полон, і з тими, кого до цього змусила ситуація; і з мобілізованими, і з контрактниками.

"Військовослужбовці, з якими я говорив, були молодими. Був офіцер, якому виповнилося 22 роки. Були чоловіки років 30 та 40. Був один, чия мама зі Львова, але він народився у Росії. Вони говорили мені, що пішли на війну аби покращити свій матеріальний стан. У них іпотека та борги", — каже Микола Новіков.

Офіцерові також довелося спілкуватися з полоненими, які прийшли до російського війська з в’язниці.

"Вони скаржилися, що у в’язниці їх били, усіляко з них знущалися і створювали всілякі умови, щоби вони підписали контракт і пішли на війну. Особливо скаржилися ті, кому вже залишилося небагато відсидіти", — говорить він.

Доводилося йому спілкуватися і з родичами полонених. Зазвичай вони повторювали те, що говорили самі військовополонені, тобто про примусову мобілізацію та побої. А коли заходила мова про обмін, то родини воліли промовчати.

"Я розумів, що ніхто з родин не буде звертатися до своєї влади з закликами та проханнями повернути їх додому. Вони там не потрібні. Звісно, якщо полонений якийсь спец, як от був у нас одного разу снайпер, то його швиденько заберуть. А ті, хто здався в полон у перший же день, їм не потрібні", — зазначає офіцер.

Серед полонених, з якими він спілкувався, йому запам’ятався молодий хлопець, в телефоні якого знайшли відео, на якому він стояв над тілами українських захисників та висловлював образи щодо них.

"Він тоді страшенно перелякався, думав, що ми його катуватимемо. Але я вважаю, що люди, які катують полонених, роблять такі відео та зберігають їх, це – хворі люди", — говорить Микола Новіков.

На початок