Холера, ботулізм і кишкові інфекції. Які хвороби поширені влітку через вимкнення світла та води

Холера, ботулізм і кишкові інфекції. Які хвороби поширені влітку через вимкнення світла та води

Через спеку влітку щорічно збільшується кількість харчових отруєнь, укусів комах, змій та гадюк. Проте, під час війни, частих атак на енергосистеми й кількагодинного відключення світла і водопостачання можливі також спалахи інших хвороб – холери, ботулізму чи гепатиту.

Чого остерігатись і як захиститись від літніх небезпек, дізнавалося Суспільне.

Не те з’їли чи добре не помили?

Одні з найпоширеніших інфекційних захворювань, які активізуються влітку та можуть призвести до ускладнень — гострі кишкові інфекції. Фахівці Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України кажуть, що саме влітку найчастіше фіксують як поодинокі, так і масові спалахи. Черговий спалах гострої кишкової інфекції трапився цього тижня в одному із закладів відпочинку на Львівщині.

Так, за даними Центру, спочатку захворіли 23 людини, всіх госпіталізували. Станом на п’ятницю, кількість госпіталізованих зросла до 25 хворих. У стаціонарі залишається 24 дитини, стан усіх з позитивною динамікою. Триває епідрозслідування спалаху кишкової інфекції, проводять лабораторні дослідження води, харчових продуктів та матеріалу від хворих.

Як уточнили у Львівському обласному центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, дітей віком від 9 до 16 років у стані середньої важкості госпіталізували у Сколівську центральну лікарню та Стрийську міську об’єднану лікарню.

Серед симптомів, які турбували пацієнтів: загальна слабкість, підвищення температури тіла, біль у животі, тошнота, блювота. Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ та Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області проводять епідрозслідування причин і умов виникнення спалаху.

Як розповіла в. о. завідувача відділу епідеміологічного нагляду та профілактики інфекційних хвороб Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України Ірина Сисун, цього року збільшення кількості захворюваності на гострі кишкові інфекції почалося з травня. Так, у порівнянні з аналогічним періодом 2023 року, цьогоріч ріст становив 22,2%. Зареєстровано 468 випадків гострих кишкових інфекцій проти 383 випадків у травні 2023 року. Серед них частка дітей до 17 років склала 63,5%. Водночас, за п’ять місяців 2024 року рівень захворюваності на гострі кишкові інфекції у Львівській області знизився на 6,6% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

"Загалом з початку року зареєстровано 1 832 випадки гострих кишкових інфекцій, з них 1197 – серед дітей до 17 років (65,3%). Найчастіше діагностували гастроентероколіти, харчові токсикоінфекції, сальмонельози, дизентерію", – каже Ірина Сисун. За її словами, більшість гострих кишкових хвороб мають схожі симптоми: слабкість, підвищення температури, діарея, блювання, запаморочення тощо. У разі їх появи слід негайно звертатись до лікаря.

Однією з небезпек також є ботулізм. Від початку року у Львівській області, за даними співрозмовниці, зареєстровано чотири випадки ботулізму, при яких захворіли шестеро дорослих осіб. На щастя, летальних випадків не було. Ймовірними харчовими продуктами, які призвели до захворювання, були м’ясні консерви та ковбаса домашнього приготування. При тому, за аналогічний період минулого року був зареєстрований лише один випадок ботулізму.

"Чому саме в консервах часто чатує небезпека? Збудник ботулізму має одну із форм, яка вкрита товстою капсулою (спора). Якщо вона потрапила на м'ясо, рибу, гриби чи овочі, то вбити може лише автоклав. Саме автоклави є на виробництвах і тому слід довіряти лише консервам промислового виробництва. При домашньому консервування комусь може не пощастити. Коли ми відкриваємо банку, то збудник змінивши форму існування виділяє сильний токсин, який розташований мозаїкою. Тобто, 10 людей їдять консерву, а захворіє одна-дві", – розповідає в. о. завідувача відділу епідеміологічного нагляду та профілактики інфекційних хвороб.

Якщо несвоєчасно ввести сироватку проти ботулізму в лікарні, людина може померти. Як зазначила Ірина Сисун, на складі Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України ботулінічний антитоксин є в наявності.

Першими симптомами, які можуть свідчити про ботулізм: виражена м'язова слабкість, двоїння в очах, нечіткість зору, мерехтіння "мушок", сухість в ротовій порожнині (язик прилипає до піднебіння), порушення мови і ковтання. Також можливе порушення дихання та серцебиття.

Щоб не допустити ботулізму, епідеміологиня радить відмовитись від консервацій домашнього виготовлення. Якщо все ж споживаєте їх, тоді вміст консерви треба проварити, просмажити або пропекти в духовці. Також не варто споживати сушену, в'ялену рибу невідомого походження.

Серед отруєнь почали зустрічатись і отруєння грибами. Від початку року на Львівщині вже госпіталізували трьох дорослих. Летальних випадків не зареєстровано.

Перебої зі світлом – небезпека для продуктів у холодильнику та здоров’я

Через кількагодинні відключення світла, а відтак перебої в роботі холодильного обладнання й систем водопостачання також збільшуються ризики поширення таких інфекцій та хвороб як холера та гепатити. За словами Ірини Сисун, якщо тримати харчові продукти при кімнатній температурі, мікроорганізми можуть дуже швидко розмножуватися.

Про це нагадав і очільник міністерства охорони здоров’я Віктор Ляшко: "Коли відключають електрику, часто зупиняється водопостачання. Зупинка водопостачання на тривалий термін, потім його запуск може призводити до того, що водний шлях передачі інфекційних проб може вийти на перше місце".

Сьогодні, за словами міністра, Україна має справу з критичною ситуацією, аналогічною з тою, яка виникала під час підриву Каховської дамби:

"Коли не помили фрукти, не помили руки, не помили ще щось можуть виникати гепатити, холера. Ми вже фіксували минулого року й цього були спалахи вірусного гепатиту А, який пов’язаний із водою. Тому центри контролю профілактики, комунальні служби працюють в інтенсивному режимі, щоб запобігати поширенню інфекції".

За його словами, наразі випадків холери не зафіксовано, хоча загроза зберігається.

Як зазначила в. о. завідувача відділу епідеміологічного нагляду та профілактики інфекційних хвороб, на Львівщині цьогоріч не реєстрували випадків захворювання на вірусний гепатит А. Минулого року за аналогічний період було зареєстровано вісім випадків.

Існує п’ять основних типів вірусів гепатиту. Крім гепатиту А, ще є В, С, D і Е. Усі вони спричиняють захворювання печінки, але між ними є істотна різниця. Зокрема, типи В і С призводять до розвитку хронічного запалення печінки у мільйонів людей і є однією з головних причин цирозу та раку печінки.

Що стосується холери – інфекційного захворювання, яке передається фекально-оральним шляхом від людини до людини, частіше при вживанні заражених бактерією Vibrio cholerae води, овочів, фруктів, при купанні в природних водоймах, а також при побутових контактах, – то випадки захворювання упродовж останніх років не реєстрували. У світі, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, за останні роки кількість захворювань на холеру збільшилася більш ніж удвічі.

"Війна в Україні, пошкодження інфраструктури, переміщення населення, підвищує ризики поширення інфекційних хвороб, у тому числі холери. З 1 червня в Україні загалом, і у Львівській області зокрема, проводиться посилений епідемічний нагляд за холерою, щоб запобігти поширенню цього захворювання в літній сезон", – каже Ірина Сисун.

У важких випадках гострих кишкових інфекцій, за її словами, додатково проводяться лабораторні дослідження на холеру. Для вивчення наявності умов циркуляції холерного вібріона проводиться лабораторний моніторинг водойм та стічних вод щодо виявлення холерних вібріонів. Холерного вібріону в Львівській області наразі не виявлено.

Варто знати, що холерний вібріон може жити: у забрудненій воді при низьких температурах – два тижні та більше; у харчових продуктах при кімнатній температурі – впродовж двох-п’яти днів; на поверхні плодів і овочів в умовах сонячного освітлення – впродовж восьми годин; у кишківнику окремих річкових та морських тварин – декілька місяців.

Без належного лікування холера може призвести до смерті, проте при ранній діагностиці та правильному лікуванні хвороба виліковна.

Небезпека, що літає і повзає

Найпоширенішим інфекційним захворюванням із групи кров’яних інфекцій є хвороба Лайма. Її спричиняють бактерії Borrelia. Для хвороби Лайма характерні ураження різних систем організму.

За даними Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України, з п’ять місяців цього року захворюваність на хворобу Лайма в Львівській області зросла на 61,8%, у порівнянні з аналогічним періодом 2023 року (55 випадків проти 34 випадків). 47 випадків зафіксували в дорослих, вісім — у дітей. У травні 2024 року зареєстрували 21 випадок проти дев'яти у травні 2023 року (ріст к 2,3 рази).

Як зазначила Ірина Сисун, ймовірність укусу кліща та зараження хворобою Лайма найвища серед людей, які багато часу перебувають на відкритому повітрі, особливо в лісах, лісопарках тощо. Від хворого до здорової людини збудник не передається. Щеплення від Лайм-бореліозу не існує.

Щоб запобігти присмоктуванню кліщів, рекомендовано використовувати репеленти, які відлякують кліщів, та захисний одяг на природі. Під час і після перебування в лісі чи парку варто ретельно оглядати одяг і шкіру. Після повернення необхідно прийняти душ, випрати або пропрасувати одяг. Якщо брали на прогулянку домашніх тварин, треба перевірити їх.

У разі присмоктування кліща, слід пам’ятати, що швидке видалення знижує ризик розвитку захворювання. Зараження малоймовірне, якщо тривалість прикріплення кліща становила менше 24 годин, та високоймовірне, якщо понад 72 години. Обов’язково зверніться по медичну допомогу.

Цього тижня на Львівщині також зафіксували кілька випадків укусів змій. Як зазначили в головному управлінні ДСНС України у Львівській області, в середу ввечері, 26 червня, у нижню кінцівку змія вкусила 48-річного киянина, його відразу госпіталізували у Сколівську центральну лікарню, а день перед тим – за праву нижню кінцівку змія вкусила 35-річного жителя Славського.

На початку цього ж тижня змія вкусила в руку 26-річного чоловіка, який збирав гриби. За словами фельдшерки з медицини невідкладних станів Марії Мацелко, змія була завдовжки 30-40 сантиметрів, темно-сірого забарвлення. Вдома чоловік відчув знедужання та набряк руки, потерпілий зателефонував на 103 і його госпіталізували в реанімаційне відділення Жовківської центральної районної лікарні.

Лікарка з медицини невідкладних станів станції "Самбір" Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Лідія Саган каже, що не варто втрачати пильності під час відпочинку в горах, лісі чи за містом. Проте змії не нападають на людей без причини — кусають тільки захищаючись, якщо на них наступити чи потурбувати.

Йдучи до лісу, взувайте міцне взуття з високими халявами. Вдягніть широкі штани й заправте штанини у взуття так, щоб був напуск. У разі, якщо буде нападати змія, вона прокусить тканину, а не шкіру. Також візьміть із собою антигістамінні препарати.

Якщо ви побачили змію, не варто робити ніяких різких рухів. Краще завмерти і почекати, поки змія відповзе – нерухомий об’єкт вона може не побачити.

Зміїна отрута може спричинити розвиток різних ускладнень, наприклад, анафілактичного шоку. Без надання медичної допомоги він може скінчитися летально. Окрім цього, отрута гадюки має кардіотоксичну, місцеву некротичну та основну гемолітичну дію — руйнує клітини крові, судин та інших органів. Спочатку з’являються множинні мікротромби, після цього йде фаза гіпокоагуляції і кровотечі. З ускладнень можливі гангрена та сеспис.

Шкіра в ділянці зміїного укусу набуває червонувато-синюшного забарвлення, а через 20-40 хвилин стає блідою. З’являється запаморочення, нудота, блювання. При укусі не варто панікувати, адже це сприяє швидкому поширенню отрути по організму. Далі треба звільнити уражену частину тіла від одягу, взуття чи прикрас і знерухомити її. Велика кількість води сприятиме виведенню токсинів, також варто прийняти протиалергічні препарати й викликати швидку допомогу.

При укусі змії не можна висмоктувати отруту, накладати на рану джгут чи компрес, обробляти рану та вживати алкоголь.

Також влітку зростає небезпека правця – захворювання, що передається при контакті зі спорами бактерій Clostridium tetani, які живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин. Правцем можна інфікуватися при потраплянні бруду в рану або поріз, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини. Цього року, як і минулого, інфікування на Львівщині не виявляли, а у 2023 році був один випадок – 67-річний пацієнт помер.

Загалом, щоб уникнути кишкових захворювань влітку, під час частих вимикань електроенергії та перебоїв з водопостачанням, достатньо дотримуватись таких правил:

  • не купуйте велику кількість продуктів на запас, особливо тих, що швидко псуються, оскільки при відключенні електроенергії холодильне обладнання не забезпечить належні температурні умови їх зберігання;
  • вживайте продукти, які зберігаються з дотриманням температурного режиму;
  • не залишайте м’ясо, птицю, яйця, готові страви, нарізані шматочками свіжі фрукти та овочі при кімнатній температурі більше, ніж на дві години (на одну годину, якщо температура навколишнього середовища перевищує 32 градуси);
  • не розморожуйте продукти при кімнатній температурі: їжа повинна зберігатися при безпечній температурі під час розморожування, щоб уникнути розмноження шкідливих мікроорганізмів;
  • купуйте продукти тільки в місцях з контролем якості продукції, як-от торгівельні мережі та офіційні ринки;
  • використовуйте для пиття безпечну воду, при створенні резервного запасу води слідкуйте за своєчасним його оновленням та використовуйте таку воду після кип’ятіння;
  • ретельно мийте руки перед тим, як брати чи готувати їжу, після відвідування вбиральні;
  • ретельно мийте овочі та фрукти;
  • мити руки, посуд, сирі овочі та фрукти також необхідно безпечною водою;
  • не купайтесь та не ловіть рибу в забруднених та не дозволених до користування водоймах;
  • ретельно проварюйте чи просмажуйте їжу перед вживанням;
  • не пробуйте немиті овочі і фрукти при їх придбанні: пробуйте продукти уже вдома, перед тим ретельно їх помийте;
  • відділяйте сире від готового: одну дошку не можна використовувати для розділки м’яса і нарізання овочів;
  • захищайте їжу від мух і інших комах, які можуть переносити збудників гострих кишкових хвороб.

На початок