Вимкнення світла на Львівщині: як довго діятимуть графіки і до чого готуватись

Вимкнення світла на Львівщині: як довго діятимуть графіки і до чого готуватись

Графіки відключення світла у Львові
Увімкнене світло у будинку в Львові. Суспільне Львів

Впродовж найближчих місяців дефіцит електроенергії може зберігатися, тож планові відключення світла час від часу — неминучі. Львів’яни повинні бути готовими до того, що графіки відключення світла будуть застосовуватися доти, поки в країні не відновиться генерація. Це може тривати не лише влітку, а й стосуватись майбутньої зими. І то за умови, що не буде нових обстрілів.

Про це Суспільному розповів речник "Львівобленерго" Олександр Горгут.

Відключення задля стабілізації

Як зазначив Суспільному речник "Львівобленерго" Олександр Горгут, причиною відключень електроенергії на Львівщині та у всіх регіонах України стали масові обстріли росіянами енергетичних об’єктів: електричних станцій, які виробляють електроенергію, а також підстанцій і ліній, через які передається вироблена електроенергія.

Пошкодження електростанцій призводить до дефіциту потужності в енергосистемі, що є загрозою роботи всієї енергосистеми. Простіше кажучи, генерація не може виготовити, а система розподілу передати стільки електроенергії, скільки потребують споживачі у конкретний момент. Щоб збалансувати попит і пропозицію, в країні почали застосовувати графіки вимкнень електроенергії.

Енергетична система України об’єднана, відповідно вся вироблена на електростанціях електроенергія потрапляє в енергосистему і передається до споживачів через підстанції та лінії НЕК "Укренерго" та обленерго.

Навіть якщо подачу електроенергії відновили після обстрілів, це не означає, що в електромережі все добре. Резервні схеми не витримують великого навантаження.

"Щоб стабілізувати ситуацію вводять відключення. Якщо цього не зробити, енергосистема розбалансується і тоді електроенергія буде відсутня не кілька годин, а кілька днів і навіть тижнів", – каже Олександр Горгут.

Небезпечними є також обстріли підстанцій та ліній, якими передається вироблена електроенергія. Навіть якщо на електростанції є можливість виробити необхідну кількість електроенергії, через ураження підстанцій та ліній електропередачі транспортування до споживачів у потрібній кількості — неможливе.

Аварійні чи погодинні: кому і яких вимкнень чекати

Через наслідки масових обстрілів росіянами енергетичних об’єктів України, починаючи з 14 травня у більшості областей України, зокрема і на Львівщині, запроваджували аварійні відключення електроенергії. Згодом – ще й погодинні.

Як зазначив Олександр Горгут, аварійні чи погодинні відключення впроваджують виключно за розпорядженнями НЕК "Укренерго". Водночас "Львівобленерго", як оператор системи розподілу, такі розпорядження зобов’язаний виконувати.

Важливо, за словами речника "Львівобленерго", розрізняти різні види відключень. Зокрема, погодинні — плануються заздалегідь. Тобто, на відміну від аварійних відключень, про погодинні енергокомпанії мають змогу повідомити споживачів раніше.

"У погодинні графіки відключень не входять об'єкти життєзабезпечення. Їх перелік погоджений з Львівською обласною військовою адміністрацією, – пояснює Олександр Горгут. – Загалом до погодинних графіків входять максимально всі будинки. Для цього ми навіть змінювали схеми електроживлення окремих будівель, які були на одній лінії з об'єктами життєзабезпечення і після цього такі будинки теж додали до графіків. Виняток становлять лише ті будинки, де немає жодної технічної можливості вимкнути, наприклад, коли будинок на одній лінії з об'єктами життєзабезпечення регіону й іншого варіанту живлення немає".

Що стосується аварійних відключень, то такі відключення вводять негайно після різкого зростання дефіциту потужності в енергосистемі. Такі відключення не мають графіків. Попередити про них та спрогнозувати їхню тривалість — неможливо.

До аварійних відключень входять густонаселені мікрорайони з великим споживанням, вимкнення яких дозволяє швидко знизити потужність споживання в мережі.

"У разі введення аварійних відключень ситуація є критичною і слід терміново зменшити використання потужності. Якщо цього не зробити – ситуація стане загрозливою для всієї енергосистеми України", – наголосив речник.

Як економити і до чого готуватись мешканцям Львівщини

У "Львівобленерго" запевняють, що прогноз майбутніх відключень залежить від кількох факторів. Зокрема: ймовірних наступних ударів по енергетичній інфраструктурі, строків відновлення пошкоджених енергетичних об’єктів та дотримання рекомендацій щодо економії електроенергії.

Запобігти відключенням можуть самі споживачі. Для цього потрібно ощадливо споживати електричну енергію, насамперед у вечірні години. Зокрема, не вмикати з 17 до 23 години прилади, які мають нагрівальні елементи: електричні варильні панелі на чотири конфорки, бойлер, електрочайник, фен, духовку, пральну машинку тощо, а також інші потужні побутові електроприлади.

Усі побутові електроприлади мають спеціальне маркування класу А – G. Наприклад, клас "А++" – найбільш енергоощадний, а ось електроприлади класу "А+", "А", "В", "С", "D" і "G" мають більше енергоспоживання. Водночас у тих, хто користується побутовою технікою класу "А" або "А+", споживання електроенергії менше на 30-50% навіть порівняно з приладами класу "В".

Також енергетики радять щоразу вимикати з розеток електроприлади, якими не користуєтесь. Це можуть бути зарядні пристрої до гаджетів, електрочайники, телевізори, мікрохвильові печі тощо. А у своєму помешканні, наприклад, можна встановити енергозберігаючі лампи, що також зменшить споживання електричної енергії, а в "робочих зонах" встановити точкові світильники замість підвісних та настінних.

Перелік ресурсів, де можна дізнатися про відключення електроенергії

Про впровадження тих чи інших відключень у Львові та області інформують на офіційних ресурсах "Львівобленерго": сайті, офіційних сторінках соцмереж, чат-ботах.

Дізнатись свою групу та графік відключень можна за допомогою:

  • сайту «Львівобленерго», розділ "Чому немає світла?"
  • чат-боту «Львівобленерго» у Viber (для побутових споживачів)
  • чат-боту «Львівобленерго» у Telegram (для побутових споживачів)
  • чат-боту «Львівобленерго Бізнес» у Viber (для юридичних споживачів)
  • чат-боту «Львівобленерго Бізнес» у Telegram (для юридичних споживачів)

Що стосується сайту, то зайшовши у розділ "Чому немає світла?" варто ввести назву населеного пункту, назву вулиці, номер будинку і отримати графік із групою погодинного відключення, який можна відразу завантажити.

У чат-ботах Вайбер/Телеграм кожен споживач також отримує онлайн адресні повідомлення про відключення за своїми особовими рахунками. Такі ж повідомлення отримують на електронну адресу користувачі Персонального кабінету.

Також через впровадження графіків відключення світла, у Львові для мешканців і гостей міста склали інтерактивну карту закладів, де можна зарядити гаджети, якщо вдома чи офісі немає електроенергії. У карті є кафе, ресторани і коворкінги, які мають генератор чи укриття (або ж усе разом), щоб люди знали куди піти працювати/заряджатися, якщо дім чи офіс без електрики. Переглянути карту можна тут.

На початок