Вантажівки не пропускають. Репортаж із пункту пропуску "Шегині-Медика"

Вантажівки не пропускають. Репортаж із пункту пропуску "Шегині-Медика"

Станом на 4 березня польські фермери продовжують блокування доріг перед шістьма пунктами пропуску. В чергах на кордоні перебувають близько 2500 вантажівок. Польські страйкарі не пропускають вантажівки в обох напрямках у пункті пропуску "Шегині-Медика".

Суспільне поспілкувалося із перевізниками про ситуацію у пункті пропуску "Шегині-Медика".

Через блокаду на кордоні в черзі очікує і вантаж для Збройних сил України. Назар Смик — українець, який живе у Великій Британії й займається закупівлею військової та промислової техніки для України. На перетин пункту пропуску "Медика-Шегині" очікує три його фури.

Черга на пункті пропуску "Шегині-Медика", 4 березня 2024.
Черга на пункті пропуску "Шегині-Медика", 4 березня 2024. Фото: Ольга Дейнека / Суспільне Львів

"Фура, яка раніше заїжджала в Україну без проблем, доїжджала до Києва, розвантажувалася й виїжджала за три дні, зараз це займає 14 днів. Автоматично треба покривати добові на перевізника, ціна нам підскочила всім. Знову ж таки, не всі фури хочуть їхати в Україну, не всі фури хочуть чекати, тому логістика на 75 відсотків впала. Зараз от стоять в Нідерландах вантажівки, ми не можемо їх забрати, в Англії стоять вантажівки, ми теж не можемо їх забрати", — розповідає Назар Смик.

Також перед пунктом пропуску "Шегині-Медика" четвертий день стоїть водій вантажівки з Чернігова Сергій Позняк. Він очікує на в’їзд до Польщі з українського боку кордону.

Сергій Позняк
Сергій Позняк, 4 березня 2024. Фото: Ольга Дейнека / Суспільне Львів

"Кордон закритий, ніхто нікуди нікого не пускає. То добре, що в нас тут трохи цивілізація є. Магазин, туалет, душ – все є, так що ми ще тут нормально стоїмо. Варимо, жаримо, паримо, а що робить", — каже Сергій Позняк.

Побут водіїв у черзі на перетин кордону у пункті пропуску "Шегині-Медика", 4 березня 2024.
Побут водіїв у черзі на перетин кордону у пункті пропуску "Шегині-Медика", 4 березня 2024. Фото: Ольга Дейнека / Суспільне Львів

Володимир Малицький займається міжнародними транспортними перевезеннями 20 років і має вісім вантажівок. Розповідає, що перевезення у лютому майже не відбуваються.

"Вантажні автомобілі не проходять як в одну, так і в другу сторону. На польській стороні стоять два-три кілометри, машини розвертаються, їдуть на інший перетин кордону, десь Корчова. Мої автомобілі — один пройшов Ужгород, один стоїть в Польщі, в Німеччині, двоє стоять на перетин в Польщу. Їм треба було перетнути кордон у вівторок і вони вже 20 днів стоять в Україні", — розказує Володимир Малицький.

Володимир Малицький
Володимир Малицький, 4 березня 2024. Фото: Ольга Дейнека / Суспільне Львів

Українсько-польський кордон перетинають легкові автомобілі та автобуси. Вантажівки через пункт пропуску "Медика-Шегині" польські страйкарі зовсім не пропускають в обидва боки, повідомила речниця Львівського прикордонного загону Олександра Кучковська.

"У пункті пропуску "Шегині" з 1 березня близько 13 години нас повідомили польські колеги, що учасники таких дій на території Польщі взагалі припиняють пропуск категорії вантажних транспортних засобів. Ми за останні дві доби спостерігаємо, що лише шість вантажних автомобілів прослідувало у напрямку в'їзду в Україну. Це були автомобілі, які слідували з метою перевезення гуманітарної допомоги. Впродовж останніх двох діб до Польщі не виїхала жодна вантажівка", — каже Олександра Кучковська.

Що відомо про протести польських фермерів

6 листопада 2023 року польські перевізники розпочали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорогуськ" та "Рава-Руська-Гребенне".

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та ЄС.

23 листопада до страйків на кордоні долучилися польські фермери, які протестували на пункті пропуску "Шегині — Медика".

Польські перевізники 11 грудня припинили страйк на пункті пропуску "Ягодин — Дорогуськ". Митниця запрацювала у звичному режимі, пропуск вантажівок відновили в обидва боки.

18 грудня польські перевізники знову заблокували рух вантажівок на міжнародному пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ".

Польські перевізники, які від листопада блокували пункти пропуску на кордоні з Україною, 16 січня досягли угоди щодо "певних умов" з урядом РП та призупинили протест.

9 лютого фермери у Польщі розпочали загальнонаціональний страйк. Акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня.

Через декілька днів польські фермери оголосили, що мають намір 20 лютого заблокувати всі пункти пропуску на кордоні з Україною.

22 лютого прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що польська влада внесе прикордонні переходи з Україною, а також ділянки автомобільних і залізничних доріг до переліку об'єктів критичної інфраструктури. Як сказав тоді Туск, це протягом найближчих годин після ухвалення рішення дозволить прибрати перепони на польсько-українському кордоні для постачань зброї та гуманітарної допомоги.

На початок