Блокада шести пунктів пропуску: де найбільші черги на кордоні з Польщею

Блокада шести пунктів пропуску: де найбільші черги на кордоні з Польщею

Блокада шести пунктів пропуску: де найбільші черги на кордоні з Польщею
Страйк польських фермерів у ПП "Медика", 20 лютого 2024 року. Фото: Ірина Мочульська/Суспільне Львів

Перед шістьма пунктами пропуску: "Дорогуськ-Ягодин", "Зосін-Устилуг", "Долгобичув-Угринів", "Гребенне-Рава-Руська", "Медика-Шегині" та "Корчова-Краківець" триває страйк польських фермерів. На в'їзд в Україну загалом очікують близько 2500 тисяч вантажівок. Рух легковиків та автобусів страйкарі не обмежують.

Про ситуацію станом на ранок 21 лютого розповів в ефірі "Суспільне. Спротив" речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко.

"Блокада продовжується. Кількість напрямків, де вчиняються такі дії польськими фермерами на території Польщі не збільшилася. Це шість напрямків"Дорогуськ-Ягодин", "Зосін-Устилуг", "Долгобичув-Угринів", "Гребенне-Рава-Руська", "Медика-Шегині" та "Корчова-Краківець". Станом на ранок в чергах на території Польщі сукупно по всім напрямкам в бік України очікувало десь 2500 вантажних транспортних засобів. Найбільше — навпроти "Краківця", "Ягодина" та "Рави-Руської", — каже Андрій Демченко.

За його словами, вчора, 20 лютого, польські фермери посилили обмеження, зокрема блокували рух на трьох пунктах пропуску для легкових автомобілів та автобусів. Але поступово, з 16:00 до 18:00, їх скасували. Так станом на сьогодні і авто, і автобуси вільно перетинають кордон на всіх напрямках.

Також 20 лютого поляки фактично повністю заблокували рух для вантажівок на усіх шести пунктах пропуску в обидва боки.

"Станом на зараз польські фермери пропускають по кілька вантажних засобів за годину в обох напрямках на всіх цих шляхах, окрім ПП "Шегині" та "Ягодин", на яких вони не пропускають взагалі вантажних транспортних засобів, які слідують з України в бік Польщі", — розповідає Андрій Демченко.

Речник ДПСУ додає, усі потяги: пасажирські і вантажні їдуть відповідно до графіку.

Що відомо про блокування польсько-українського кордону

6 листопада 2023 року, близько 14:00 за українським часом, польські перевізники почали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорогуськ" та "Рава-Руська-Гребенне".

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію України зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС.

23 листопада 2023 року до страйків на кордоні долучилися польські фермери, які протестують на пункті пропуску "Шегині — Медика".

Польські перевізники 11 грудня 2023 року припинили страйк на пункті пропуску "Ягодин — Дорогуськ". Митниця запрацювала у звичному режимі, пропуск вантажівок відновили в обидва боки.

Того ж дня перед пунктом пропуску польська вантажівка знову заблокувала рух. Після попередження від польських правоохоронців фуру прибрали.

З 15:00 години 18 грудня 2023 року польські перевізники знову заблокували рух вантажівок на міжнародному пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ".

З 6 січня у Польщі відновили рух вантажівок дорогою до прикордонного пункту пропуску "Медика – Шегині".

У Польщі фермери 9 лютого розпочали загальнонаціональний страйк. Акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня.

Під час перемовин в Міністерстві сільського господарства президент Національної ради сільськогосподарських палат Віктор Шмулевич заявив, що всі фермери згодні з трьома основними вимогами: вони не хочуть впровадження Green Deal, імпорту сільськогосподарської продукції з України та вимагають підтримки тваринництва.

Станом на ранок 10 лютого польські фермери блокували роботу трьох пунктів пропуску на кордоні з Україною: "Ягодин-Дорогуськ", "Рава-Руська-Гребенне" та "Шегині — Медика". Цього ж дня, об 11:30, завершився протест перед пунктом пропуску "Шегині-Медика". Рух вантажівок відновлений.

12 лютого польські фермери розпочали акції протесту на пунктах пропуску "Долгобичув-Угринів", "Зосін-Устилуг". Протестувальники блокують там рух вантажівок. Також повторно заблокували ПП "Медика-Шегині".

15 лютого біля міжнародного пункту пропуску "Ягодин — Дорогуськ" розпочалася акція протесту українських перевізників, які зібралися у відповідь на дії польських фермерів і затримують рух ваговозів із польською реєстрацією.

В Держмитслужбі повідомили, що від ранку, 18 лютого, у вантажному пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ" розпочалася анонсована раніше повна блокада руху вантажівок. Протестувальники не пропускають навіть швидкопсувні, небезпечні чи гуманітарні вантажі.

20 лютого польські страйкарі посилили обмеження руху на кордоні. Зокрема блокували рух на трьох пунктах пропуску для легкових автомобілів та автобусів та повністю обмежили рух вантажівок. Того ж дня протестувальники на менш ніж пів години перекрили залізницю та розсипали збіжжя з вантажного вагону на колії. Зерно прямувало до Німеччини транзитом через Польщу. Українські перевізники розпочали акцію протесту у відповідь.

На початок