У Києві на Майдані Незалежності сьогодні, 7 грудня, рідні військовослужбовців знову зібралися на Всеукраїнський пікет з вимогою встановлення чітких термінів служби. Це вже 21 акція.
Про це з місця події передає кореспондентка Суспільного.
Участь у мітингу взяли близько двох десятків людей. Вони наполягають, аби в Україні розробили механізми звільнення військових зі служби в умовах дії воєнного стану та законодавчо врегулювали їх.
Вимагати чіткі терміни служби на Майдан Незалежності прийшла пані Олександра. Її чоловік пішов боронити Україну з перших днів повномасштабного вторгнення. Утім загинув на війні.
"Мій чоловік їх не дочекався. Але завдячуючи іншим військовим за захист, побратимам мого чоловіка, я сьогодні тут. Я б дуже сильно хотіла, щоб інші отримали можливість повернутися до своїх родин, дружину, дітей. Мій чоловік цього вже не зможе, але є інші військові, є ще багато тих, за кого варто боротися", сказала Олександра.
Дев'ятирічна Марійка Канівець регулярно ходить на акції за встановлення чітких термінів служби. Дівчинка чекає з війни тата, який пішов на фронт з перших днів повномасштабного вторгнення. Востаннє його бачила на початку вересня, коли він приїхав у відпустку.
"Я прийшла, щоб були чіткі терміни служби, щоб ми знали, коли тато повернеться до нас. Йому дуже рідко дають відпустку і від до нас дуже рідко приїжджає. Він зараз "на нулі" і зараз там ситуація дуже важка", — розповіла дівчинка.
Учасники акції очікують, що до 18 грудня буде підготовлений законопроєкт, який визначить порядок і умови звільнення військових зі служби. Того дня планують вийти під стіни парламенту та уряду, розповіла одна з учасниць пікету, дружина військового Галина Островська. За її словами, бійці, які понад 2,5 роки воювали на передовій, мають бути демобілізовані. Рідні військовослужбовців пропонують встановити 36 місяців служби з урахуванням бойових коефіцієнтів.
"Ми писали петицію, в якій передбачалися 36 місяців для тих, хто служив у тилу. Для тих, хто був в зоні бойових дій — день рахується за два, а для тих, хто безпосередньо в окопах — день рахується за три. За нашою методикою, якби терміни служби встановлювалися весною, то люди б поступово вивільнялися. Зараз ми чекаємо, що нам висуне влада. І ми свої вимоги будемо корегувати. Незмінними буде 36 місяців, а зараз будуть додаткові пункти для тих, хто переслужив свій термін і про почерговість звільнення", — сказала Галина Островська.
14 листопада членкиня оборонного комітету Верховної ради Соломія Бобровська повідомила Суспільному, що Міноборони планує до 18 грудня підготувати законопроєкт, який визначить порядок і умови звільнення військових зі служби.
Водночас, вона вважає, що Міноборони, швидше за все, підготує законопроєкт таким чином, що в документі не буде чітко визначених строків служби.
Що відомо про демобілізацію
У грудні 2023 року міністр оборони Рустем Умєров в інтерв'ю Суспільному сказав, що міністерство працює над встановленням чітких термінів служби для військовослужбовців.
11 квітня цьогоріч Верховна рада України в другому читанні ухвалила законопроєкт про мобілізацію №10449 — без норми про демобілізацію. Перед розглядом закону в другому читанні з його редакції за зверненням головнокомандувача ЗСУ Сирського та міністра оборони Умєрова прибрали положення, що встановлювало демобілізацію через 36 місяців служби.
Питання демобілізації мають розглянути в окремому законопроєкті, який в розробці, повідомили в Міноборони в квітні цього року. Тоді речник міністерства Дмитро Лазуткін заявив, що першу версію законопроєкту мають подати до парламенту "протягом найближчих місяців". Однак станом на вересень цей законопроєкт так і не подали до Верховної ради.