Перейти до основного змісту
Вища кваліфікаційна комісія суддів рекомендує звільнити суддю Майдану Олександра Луценка — Фундація DEJURE

Вища кваліфікаційна комісія суддів рекомендує звільнити суддю Майдану Олександра Луценка — Фундація DEJURE

Сьогодні, 18 листопада, Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) рекомендувала звільнити суддю Майдану Олександра Луценка з Оболонського районного суду міста Києва.

Про це повідомляє аналітичний центр "Фундація DEJURE".

Аналітики Фундації DEJURE зазначають, що Олександр Луценко — суддя зі списку 180 недоброчесних суддів, які могли б уникнути кваліфікаційного оцінювання з ВККС через рішення Великої Палати Верховного Суду.

Суддя Луценко понад пів року самотужки уникав оцінювання, надаючи довідки про незадовільний стан здоровʼя. При цьому практично відразу після неявки на чергову співбесіду продовжував здійснювати правосуддя.

Окрім цього, під час Революції Гідності він позбавив протестувальників прав керування транспортними засобами нібито за невиконання вимог працівників міліції про зупинку.

"А на сьогоднішній співбесіді на питання Громадської ради доброчесності, як він встановив, що саме ці люди були за кермом, Луценко відповів: "Мені Бог дав таку посаду "суддя", щоб встановити ці обставини, от я і встановив", — йдеться у повідомленні.

Наразі комісія внесе подання до Вищої ради правосуддя про звільнення судді з посади.

Яка процедура оцінювання суддів

Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) оцінює кандидатів у два етапи: тестування та співбесіда. Співбесіду проводять в прямому ефірі на YouTube чотири колегії. Вони складаються з трьох членів ВККС, та одного представника від Громадської ради доброчесності (ГРД) — незалежного органу, що збирає інформацію про кандидата на посаду судді або суддю та надає висновок про відповідність або невідповідність критеріям професійної етики та доброчесності.

Колегії розпитують суддів про декларування, походження коштів, майно родичів, судову практику чи поїздки до Росії. Загалом кандидата оцінюють за 18 критеріями. Заслухавши відповіді та врахувавши зауваження Громадської ради доброчесності, колегія визначає: відповідає суддя займаній посаді чи ні.

Якщо суддя долає етап співбесід, далі його перевіряє інший орган — Вища рада правосуддя, і після відповідний указ підписує президент.

Якщо за результатами співбесіди суддя отримав негативний висновок від ГРД, але позитивний від колегії ВККС, тоді долю кандидата вирішує повний склад кваліфікаційної комісії: суддя пройде далі, якщо його підтримують 11 із 14 членів ВККС.

Що відомо про події Революції гідності

Наприкінці 2013 та на початку 2014 років Україну охопили масові протести, які отримали назву "Революція гідності". Вони призвели до зміни влади та втечі за кордон тодішнього президента Віктора Януковича і його соратників. Кульмінацією подій стало масове протистояння на Майдані у Києві 18-20 лютого 2014 року, внаслідок якого було вбито 107 протестувальників та 13 міліціонерів.

"Небесна Сотня" — прийнята в Україні збірна назва загиблих протестувальників, які мали безпосередній стосунок до ідеї та акції Євромайдану (Революції гідності) у грудні 2013 — лютому 2014 року. Пам'ятний День Героїв Небесної Сотні відзначають 20 лютого.

У 2020 році учасник російсько-української війни та Революції гідності, майор десантно-штурмових військ Сергій Архангельський розповів про дні розстрілу на Майдані і як це відбувалося.

Європейський суд з прав людини 21 січня 2021 року виніс рішення стосовно кількох справ щодо подій Революції гідності та визнав порушення прав та насильство щодо учасників протестів.

Печерський районний суд Києва 5 грудня 2022 року засудив до 8 років за ґратами колишнього працівника батальйону міліції особливого призначення "Беркут" ГУ МВС України в Харківській області. Це перший вирок у "Справах Майдану" за процедурою спеціального судового провадження.

Адвокатка родин Небесної сотні, військовослужбовиця Євгенія Закревська вважає, що українські суди могли довести до вироків більшу кількість "справ Майдану", ніж їх є.

Топ дня

Вибір редакції

На початок