Справи Майдану: ЄСПЛ визнав порушення прав та насильство щодо учасників протестів

Справи Майдану: ЄСПЛ визнав порушення прав та насильство щодо учасників протестів

Справи Майдану: ЄСПЛ визнав порушення прав та насильство щодо учасників протестів
. УНІАН

Європейський суд з прав людини 21 січня виніс рішення стосовно кількох справ щодо подій Революції гідності та визнав порушення прав та насильство щодо учасників протестів.

Про це повідомляє пресслужба ЄСПЛ.

Заявниками стали 38 громадян України та громадянин Вірменії, які брали участь у протестах на Майдані або просто були присутніми у місцях проведення протестів.

"Заявники поскаржились, серед іншого, на неналежне поводження з боку правоохоронців, порушення їх права на протест, необґрунтоване тримання під вартою, та в одному з випадків навіть позбавлення життя. Щодо всіх заявників були вчинені певні дії правоохоронцями або ж недержавними агентами (тітушками), які були під контролем правоохоронців", – йдеться у повідомленні суду.

Більшість заяв стосуються силових розгонів протестувальників у центрі Києва у період між 30 листопада 2013 року та 18 лютого 2014 року. Інші справи стосуються протестів у Києві та інших містах України у різні дати.

Зокрема до ЄСПЛ звернувся зі скаргою брат Юрія Вербицького, викраденого невідомими 21 січня 2014 року разом з Ігорем Луценком і вбитого після катувань. Його брат скаржився, що Юрія Вербицького було вбито за те, що він реалізовував своє право на свободу зібрань.

"Суд встановив, що не було проведено ефективного розслідування стосовно викрадення, неналежного поводження та смерті брата пана Вербицького, зауваживши, зокрема, що національні органи кваліфікували його смерть як вбивство, та що держава була за це відповідальна. Суд дійшов висновку, що було порушення статті Конвенції з прав людини та порушення права на життя", – йдеться у повідомленні ЄСПЛ.

Окрім цього, суд відхилив кілька заяв. Наприклад, скарга пана Кадури, де він вважає, що було недостатньо доказів для обґрунтованої підозри в контексті його тримання під вартою, була відхилена як неналежно обґрунтована.

Що вирішив суд

Суд постановив, що владні органи умисно застосовували жорстоке поводження та що держава була відповідальна за вбивство одного із протестувальників. У ЄСПЛ зауважили, що багато з рішень про тримання під вартою були свавільними.

Окрім цього, як зазначили в суді, у багатьох справах український уряд не надав відповідні рапорти правоохоронців стосовно затримань, або ж такі рапорти містили загальні та ідентичні формулювання.

"Суд дійшов висновку, що владні органи умисно намагались завадити початково мирним протестам, використовуючи для цього надмірне насильство та незаконні затримання. Загалом, Суд виявив ознаки того, що встановлені порушення були частиною певної стратегії владних органів. Він також встановив, що офіційні розслідування стосовно цих подій у багатьох випадках були неефективним", – йдеться у повідомленні.

ЄСПЛ постановив, що Україна має виплатити відшкодування майнової та немайнової шкоди деяким заявникам, а також відшкодувати судові та інші витрати.

Що відомо

  • Наприкінці 2013 та на початку 2014 років Україну охопили масові протести, які отримали назву Революція гідності. Вони призвели до зміни влади та втечі за кордон тодішнього президента Віктора Януковича і його соратників. Кульмінацією подій стало масове протистояння на Майдані у Києві 18-20 лютого 2014 р., внаслідок якого було вбито 107 протестувальників та 13 міліціонерів.
  • ГПУ оголосила підозри щодо причетності до вбивств на Майдані 66 особам, 46 з яких перебувають у розшуку. Здебільшого звинувачення у розстрілах висунуто співробітникам розформованого нині спецпідрозділу МВС "Беркут".
  • Окрім того, підозри в організації злочинів висунуто Віктору Януковичу, його старшому сину Олександру, експрем'єру Миколі Азарову, ексголові МВС Віталію Захарченку, ексгенпрокурору Віктору Пшонці та його синові Артему та інших. Більшість з них нині переховується в Росії.
  • Сукупно у всіх містах України розслідується понад 4,7 тис. злочинів проти учасників Революції Гідності.
  • Печерський районний суд задовольнив клопотання слідчого ДБР про здійснення заочного розслідування стосовно колишнього заступника міністра внутрішніх справ України Віктора Ратушняка, який наразі переховується від правоохоронців.
На початок