Перейти до основного змісту
Аномальне тепло навіть в Антарктиці. Чи загрожує українцям небезпечна спека

Аномальне тепло навіть в Антарктиці. Чи загрожує українцям небезпечна спека

спека, глобальне потепління
. Діти граються у фонтані на площі перед Львівським Національним Академічним театром опери та балету. Фото: УНІАН

Світ стикається з новими кліматичними викликами: аномальна спека прокотилась країнами Середземномор’я та дійшла навіть до Антарктики. Такі зміни загрожують людству та природнім екосистемам. Суспільне розбиралося, в чому причини рекордних температур та чи очікувати їх в Україні.

Спека у світі

Понеділок 3 липня 2023-го став найспекотнішим днем за всю історію спостережень. Середня загальносвітова температура досягла позначки +17,01°C, чим побила рекорд семирічної давнини.

У цей день на українській станції "Академік Вернадський" в Антарктиці зафіксували +8,7°С, хоча на південному полюсі зараз зима.

"Це не та віха, яку ми повинні святкувати. Це смертний вирок для людей і екосистем", — наголосила кліматолог Фрідеріке Отто з Інституту зміни клімату та навколишнього середовища Грантема в Імперському коледжі Лондона.

Середземноморська спека: чи очікувати її в Україні та які причини аномального явища
Лісові пожежі на грецькому острові Родос, липень 2023 р. Фото: надане туристами Суспільному

Від сильної спеки потерпають і в країнах Середземномор’я. У Греції 23 липня зафіксували новий рекорд — понад 46°С. Через постійну спеку там виникли лісові пожежі. На острові Родос місцева влада навіть евакуювала через них тисячі людей.

Причини аномальної спеки

Кліматичні зміни — явище планетарного масштабу. Вони впливають на коливання температури, кількість опадів, сніговий покрив.

До причин їх виникнення додається антропогенний фактор — діяльність людини. Наприклад, збільшення викидів парникових газів через роботу ТЕЦ, транспорту, нафтової та газової промисловості, використання мінеральних азотних добрив у сільському господарстві. При розкладанні побутових відходів на сміттєзвалищах також виділяється метанМетан має сильніший вплив на глобальні зміни клімату, ніж вуглекислий газ.

Середземноморська спека: чи очікувати її в Україні та які причини аномального явища
Робота однієї з київських ТЕЦ. Фото: УНІАН

Водночас на планетарну погоду впливають циклічні природні феномени в південній частині Тихого океану — Ель-Ніньйо та Ла-Нінья. Так називають екстремально високі та низькі температури океанічних вод відповідно. Вони виникають раз на кілька років та разом утворюють так зване Південне коливанняПівденне коливання — стійкі, протилежні по фазі зміни атмосферного тиску в Тихому океані.

Ель-Ніньйо з іспанської означає "хлопчик". Так явище почали називати південноамериканські рибалки, які вперше помітили періоди надзвичайно теплої води в Тихому океані в 1600-х роках. Його пік, зазвичай, припадав на різдвяні свята у грудні. Ла-Нінья — це протилежність, тобто "дівчинка".

Середземноморська спека: чи очікувати її в Україні та які причини аномального явища
Ілюстративне фото: unsplash.com

Останні три роки фіксували Ла-Нінья, пояснює синоптик Укргідрометцентру Наталія Птуха. Тому на планеті високих максимальних температур не спостерігали, окрім деяких локальних епізодів.

"Навесні була нейтральна фаза переходу. Тепер поверхневі води Тихого океану теплішають і це впливає на всю земну кулю. Світовий океан також називають "кухнею погоди", адже більшу частину поверхні Землі становить вода", — розповідає вона.

За даними Всесвітньої метеорологічної організації, умови для Ель-Ніньйо виникли вперше за сім років. Вони прогнозують, що найбільше наслідки його впливу на глобальну температуру ми побачимо в 2024 році.

"Зміна клімату не завжди виявляється в зміні температури. Це можуть бути нетипові погодні умови для певних регіонів. Наприклад, тривалий час посуха, а за день випадає місячна норма опадів", — зазначає Птуха.

Чи дійде середземноморська спека до України

У побутовому розумінні "спекою" називають різні температури. Проте для синоптиків — це небезпечне явище, коли на вулиці вище +40°. За майже два місяці літа таких показників в Україні не зафіксували та поки не очікують.

Середземноморська спека: чи очікувати її в Україні та які причини аномального явища
Рамка з розпилювачами води в столичному парку. УНІАН

"Найближчим часом +40° не буде. В Україні інша конфігурація баричного поляБаричне поле — це розподіл атмосферного тиску, тому європейська спека до нас поки не дійде. На півдні та сході 26-27 липня температура може сягати +35°. Потім по всій території вона навпаки знижуватиметься та випаде більше опадів", — прогнозує синоптик Укргідрометцентру.

Чим небезпечна спека для здоров’я

Найбільше від спекотної погоди страждають люди з хронічними захворюваннями, необов’язково похилого віку.

Влітку частіше почали звертатися пацієнти із серцево-судинними хворобами, каже лікар чергового кабінету столичної поліклініки Олексій Мазур. За його словами, вони скаржаться на порушення серцевого ритму, гіпертонічний криз чи приходять із підозрою на інфаркт.

Також при суттєвому "плюсі" на вулиці можна отримати тепловий удар. Від сонячного він відрізняється тим, що перегрівається все тіло, а не лише голова.

Середземноморська спека: чи очікувати її в Україні та які причини аномального явища
Люди відпочивають на пляжі в Києві. Фото: УНІАН

Медик називає його основні симптоми – це підвищення температури тіла, слабкість, запаморочення, тахікардія, зниження артеріального тиску, бліда чи спітніла шкіра. Тепловий удар може критично вплинути на організм людини і навіть призвести до смерті, тому необхідно своєчасно звертатися за кваліфікованою допомогою.

"Якщо є підозра на такий стан, краще перемістити постраждалого в прохолодне місце, дати попити прохолодної водички. За можливості обтирати змоченим рушником, аби знизити температуру тіла", — рекомендує лікар.

Середземноморська спека: чи очікувати її в Україні та які причини аномального явища
Ілюстративне фото: УНІАН

Він радить у спекотні дні не перебувати задовго на сонці та в приміщеннях, які погано вентилюються. Також випивати більше води, попередньо порадившись із лікарем. Бажано уникати фізичної активності на вулиці, аби тіло додатково не перегрівалось.

Кліматологи довели, що людина відповідальна за глобальне потепління протягом останніх 200 років. Нині Земля тепліша на 1,1°C, ніж до початку промислової революції.

Науковці та урядові експерти погоджуються, що обмеження на рівні 1,5°C дозволить зберегти придатний для життя клімат. Для цього вже зараз потрібно переходити на "зелену" енергетику.

Топ дня

Вибір редакції

На початок