Льодовики в Гімалаях можуть втратити до 75% свого об'єму до кінця 2100 року через глобальне потепління, спричинивши небезпечні повені та дефіцит води для 240 мільйонів людей, які проживають у гірських регіонах.
Про це йдеться у звіті Міжнародного центру інтегрованого розвитку гір (ICIMOD), передає Reuters.
Науковці виявили, що втрата льоду в регіоні, де розташовані знамениті вершини Еверест і К2, прискорюється. Протягом 2010-х років льодовики танули на 65% швидше, ніж у попереднє десятиліття.
Гімалаї Гіндукуш простягаються на 3500 км (2175 миль) через Афганістан, Бангладеш, Бутан, Китай, Індію, М'янму, Непал і Пакистан.
Зазначається, що при потеплінні на 1,5 градуса за Цельсієм або на 2 °C вище доіндустріальної температури льодовики в усьому регіоні втратять від 30% до 50% свого об’єму до 2100 року.
При потеплінні на 3°C — до якого світ приблизно йде за поточною кліматичною політикою — льодовики у Східних Гімалаях, до яких входять Непал і Бутан, втратять до 75% свого льоду. При 4C потепління танення досягне 80%, йдеться у звіті.
Наслідки танення льодовиків для населення регіону
У звіті йдеться про те, що потік води у 12 річкових басейнах регіону, ймовірно, досягне піку до середини століття, після чого почнеться дефіцит. Це матиме наслідки для більш ніж 1,6 мільярда людей, оскільки багато високогірних громад використовують льодовикову воду та талий сніг для зрошення земель.
Танення льодовиків також становить небезпеку для громад, розташованих нижче за течією. Ризик виникає, коли тала вода стікає у мілководні озера, переповнює їх і вони виходять з берегів, спрямовуючи потік води вниз гірськими долинами.
Зазначається, що уряди намагаються підготуватися до цих змін. Китай працює над зміцненням запасів води в країні. А Пакистан встановлює системи раннього попередження про вилив льодовикових озер.