У Київраді розповіли про долю пам'ятника Щорсу

У Київраді розповіли про долю пам'ятника Щорсу

У Київраді розповіли про долю пам'ятника Щорсу
. Пошкоджений пам’ятник Миколі Щорсу у Києві. Фото: УНІАН

Пам'ятник Щорсу на бульварі Шевченка у Києві не можуть просто знести, оскільки він внесений до Переліку об’єктів культурної спадщини національного значення.

Про це голова постійної комісії Київради з питань культури, туризму та суспільних комунікацій Вікторія Муха розповіла в інтерв'ю "Главкому".

Вона пояснила, якби це була просто пам'ятка історії, то її вже вилучили згідно із законом про декомунізацію. Однак це пам'ятка монументального мистецтва, створена українськими скульпторами та архітекторами. Колись перший президент України Леонід Кравчук зазначав, що позував для цього пам'ятника.

У Київраді розповіли про долю пам'ятника Щорсу
Пам'ятник Щорсу. Фото: Олег Слабоспицький/Facebook

Тому з точки зору законодавства потрібна певна процедура: розробка проєктної документації, проєкт монтажу, демонтажу із визначенням місця, куди переміщається пам’ятник.

"Наразі ж очікуємо офіційних рекомендації від Мінкульту, бо інформація щодо ухвалених рішень у відкритих джерелах різнилась та була суперечливою", — зазначила депутатка.

Через статус пам'ятника також неможливо залишити лише коня, замінити голову або змінити на ньому напис, присвятивши комусь іншому.

Що відомо про пам'ятники радянської епохи в Києві

Київрада ще в березні 2017 року вирішила звернутися до Мінкульту щодо перенесення пам’ятника Щорсу. Після обговорення ініціативи у Міністерстві культури пропозицію мали винести на розгляд Кабміну.

У травні 2022 року депутати Київради ухвалили рішення про усунення пам’ятних об’єктів, пов’язаних з культурою та історією Росії та СРСР, з публічного простору Києва. Серед них пам'ятник Ватутіну у Маріїнському парку, три пам'ятники Пушкіну, георгіївська стрічка на станції метро "Героїв Дніпра".

У вересні минулого року у Києві була зареєстрована петиція, аби демонтувати пам'ятник Щорсу на бульварі Шевченка і на його місці встановити монумент на честь королеви Великої Британії Єлизавети ІІ.

На початку листопада 2022 року експертна рада Міністерства культури підтримала рішення про демонтаж пам'ятників Щорсу та Ватутіну в Києві. Пізніше у грудні з'явилось повідомлення, що Київ ініціює переміщення пам’ятників радянської епохи. Готові документи, аби монументи Щорса, Ватутіна та інших діячів часів СРСР офіційно втратили статус пам’яток під охороною.

У лютому 2023 року у Києві демонтували пам’ятник радянському льотчику Валерію Чкалову та радянському генералу Миколі Ватутіну. Їх перенесли до Музею авіації.

Читайте також

Мінкульт підтримує перенесення могили Ватутіна, чекають документів від КМДА

"Це інструмент радянської пропаганди": історик про пам’ятник Чкалову у Києві

На початок