Пам’ять про льотчика Валерія Чкалова – інструмент радянської пропаганди та певний взірець для російської авіації. Проте його історія жодним чином не пов’язана з Україною чи її повітряним флотом. Історик Олександр Алфьоров розповів Суспільному, для чого радянська влада ставила подібні монументи по всьому СРСР.
Комуністична пропаганда створювала певні міфи про людей з певними наддосягненнями. На них суспільство мало орієнтуватися. Пам’ятник Чкалову є одним із маркерів комуністичної ідентичності, який обов’ язково мав бути у столиці чи обласному місті. Монумент демонстрував вищість досягнень, проте їх більшість належали росіянам.
"Чкалов, Гагарін, Пушкін – це демонстрація вищості певного народу, який вважався на території Європи старшим братнім народом, а для інших республік СРСР – в цілому старшим", — каже Олександр.
Пам’ятники мають нагадувати людям про якісь видатні періоди з життя народу. Проте багато людей питають, а що поганого зробив Чкалов?
"Тільки імперські нації створювали свої пам’ятники на чужих територіях для демонстрації свої вищості, першості і власне домінування. Чкалов нам нічого не зробив, але він є одним із імперських якорів, які мають насаджувати українцям комплекс меншовартості та демонструвати вищість Російської імперії. Вона нікуди не зникла, а просто перевтілилась", — пояснює історик.
Він радить людям, які виросли на цих ідеологічних маркерах зрозуміти, що сьогодні ми обороняємо нашу державу. Українці воюють за майбутнє, а росіяни – за минуле.
На його думку, потрібно остаточно позбавитись топоніміки, пов’язаної із Російською імперією або СРСР, а пам’ятники повинні демонструвати наше коріння. В українців є власна історія, яка була в певний час викреслена радянською пропагандою.
Що відомо про пам'ятники радянської епохи в Києві
У травні 2022 року депутати Київради ухвалили рішення про усунення пам’ятних об’єктів, пов’язаних з культурою та історією Росії та СРСР, з публічного простору Києва. Серед них пам'ятник Ватутіну у Маріїнському парку, три пам'ятники Пушкіну, георгіївська стрічка на станції метро "Героїв Дніпра".
У грудні з'явилось повідомлення, що Київ ініціює переміщення пам’ятників радянської епохи. Готові документи, аби монументи Щорса, Ватутіна та інших діячів часів СРСР офіційно втратили статус пам’яток під охороною.
25 січня у МКІП відбулося засідання експертної комісії, яка розглянула подання київської міської влади щодо зняття статусу об’єктів культурної спадщини з пам’ятників Ватутіну та Чкалову. Це необхідно для їхнього законного демонтажу.
Міністерство культури та інформаційної політики рекомендувало КМДА демонтувати та перенести пам’ятник радянському генералу Миколі Ватутіну.
8 лютого у Києві демонтували пам’ятник радянському льотчику Валерію Чкалову.
Читайте також
МВС розсекретило архіви про репресії та депортації українців у 40-50-х роках ХХ століття
Дерусифікація Бакоти: на Хмельниччині демонтували пам'ятник Суворову