МВС розсекретило архіви про репресії та депортації українців у 40-50-х роках ХХ століття

МВС розсекретило архіви про репресії та депортації українців у 40-50-х роках ХХ століття

МВС розсекретило архіви про репресії та депортації українців у 40-50-х роках ХХ століття
Фото: УНІАН

Міністерство внутрішніх справ розсекретило архіви щодо репресій та депортації жителів заходу України у 40-50 роках. Таке повідомлення зʼявилось на сайті відомства 7 лютого.

Комісія з питань роботи зі службовою інформацією у МВС скасувала гриф "Для службового користування" зі справ державного архіву МВС, які стосуються масових депортацій населення з Івано-Франківської, Тернопільської та Львівської областей.

Ці архівні документи будуть доступні для громадськості, зокрема їх опублікують на офіційних сайтах.

Законом України "Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917 — 1991 років" визначена необхідність надавати та оприлюднювати інформацію щодо репресивних органів та заборонено відносити ці дані до службової інформації.

"Метою цього закону є забезпечення відкритості архівної інформації репресивних органів та заборона обмеження доступу до неї. Тож документи репресивних органів мають бути доступними для громадськості, в тому числі шляхом розміщення на офіційних веб сайтах", — зауважив директор Департаменту документообігу та контролю Іван Сопіга.

Виселені жінки на каменеломні, місто Воркута, Комі АРСР 1952 рік
Виселені жінки на каменеломні, місто Воркута, Комі АРСР 1952 рік. Фото: "Локальна історія"

У фондах Галузевого державного архіву зберігаються документи, які стосуються масових депортацій населення з території Західної України в 1940-х та 1950-х роках, ешелонні списки громадян Івано-Франківської, Тернопільської та Львівської області.

Операція "Захід" ("Запад" мовою оригіналу) 1947 року стала наймасовішою депортацією населення заходу України в історії. Тоді до віддалених районів Сибіру та Казахстану депортували понад 78 тисяч осіб.

Суспільне Культура за матеріалами Центру досліджень визвольного руху й Історичної правди розповідало про злочин радянської влади проти українського народу.

операція захід
Мапи проведення операції "Захід". Фото: ГДА СБУ

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

На початок