МКІП рекомендує демонтувати пам’ятник Ватутіну у Києві

МКІП рекомендує демонтувати пам’ятник Ватутіну у Києві

МКІП рекомендує демонтувати пам’ятник Ватутіну у Києві
Пам'ятник Миколі Ватутіну у столичному Маріїнському парку. Фото: УНІАН

Міністерство культури та інформаційної політики рекомендує КМДА демонтувати та перенести пам’ятник радянському генералу Миколі Ватутіну, а також визнати його пам’яткою монументального мистецтва.

Про це повідомляє пресслужба МКІП.

МКІП розгляне рекомендації експертної комісії та прийме остаточне рішення, чи вносити його до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

"З огляду на рекомендацію комісії щодо демонтування об'єкта, розглядається можливість рішення про невнесення пам'ятника до Реєстру нерухомих пам'яток, про що МКІП інформуватиме КМДА. В такому випадку об'єкт вилучатиметься з Переліку щойно виявлених об'єктів культурної спадщини згідно з процедурою", — зазначили в міністерстві.

Водночас МКІП рекомендуватиме КМДА перенести монумент до музейних фондів. Наприклад, до музею-заповідника "Битва за Київ у 1943 році" у селі Лютіж на Київщині, оскільки на Лютізькому плацдармі розташовувався командний пункт Ватутіна.

Пам’ятник Ватутіну споруджений над його могилою у Маріїнському парку в Києві.

Що відомо про пам'ятники радянської епохи в Києві

25 січня у МКІП відбулося засідання експертної комісії щодо подальшої долі пам’ятників радянських і російських діячів у Києві. Зокрема, комісія розглянула подання київської міської влади щодо зняття статусу об’єктів культурної спадщини з пам’ятників Ватутіну та Чкалову. Це необхідно для їхнього законного демонтажу.

Київрада ще в березні 2017 року вирішила звернутися до Мінкульту щодо перенесення пам’ятника Щорсу. Після обговорення ініціативи у Міністерстві культури пропозицію мали винести на розгляд Кабміну.

У травні 2022 року депутати Київради ухвалили рішення про усунення пам’ятних об’єктів, пов’язаних з культурою та історією Росії та СРСР, з публічного простору Києва. Серед них пам'ятник Ватутіну у Маріїнському парку, три пам'ятники Пушкіну, георгіївська стрічка на станції метро "Героїв Дніпра".

У вересні минулого року у Києві була зареєстрована петиція, аби демонтувати пам'ятник Щорсу на бульварі Шевченка і на його місці встановити монумент на честь королеви Великої Британії Єлизавети ІІ.

На початку листопада 2022 року експертна рада Міністерства культури підтримала рішення про демонтаж пам'ятників Щорсу та Ватутіну в Києві. Пізніше у грудні з'явилось повідомлення, що Київ ініціює переміщення пам’ятників радянської епохи. Готові документи, аби монументи Щорса, Ватутіна та інших діячів часів СРСР офіційно втратили статус пам’яток під охороною.

Читайте також

Проєкт "Єдині" реєструє охочих на десятий, ювілейний, курс української мови

У Києві на маршрути вийдуть нові автобуси — Кличко

На початок