Перейти до основного змісту
У Кропивницькому храм Покрови Пресвятої Богородиці УПЦ передали гарнізонній церкві ПЦУ

У Кропивницькому храм Покрови Пресвятої Богородиці УПЦ передали гарнізонній церкві ПЦУ

Доповнено

У Кропивницькому комплекс будівель Свято-Покровського храму Української православної церкви передали в безоплатне користування гарнізонній церкві Православної церкви України на 25 років. Таке рішення ухвалили 25 березня на сесії міської ради.

Про це повідомив кореспондент Суспільного із сесійної зали.

За його інформацією, рішення підтримали 27 депутатів, двоє не голосували.

Депутати вирішили погодити включення до переліку об'єктів комунального майна та надати в безоплатне користування без проведення аукціону на 25 років релігійній організації "Релігійна громада гарнізонного храму Покрови Пресвятої Богородиці Православної церкви України" громадського будинку з господарськими будівлями та спорудами. Загальна площа — майже 450,5 квадратних метрів. Храм розташований на вулиці Юрія Олефіренка, 14.

Питання гарнізонного храму, зі слів секретаря міської ради Олега Колюки, ініціювали військові.

"Це зокрема військовослужбовці третього полку спеціального призначення. Ми аналізували цю інформацію, шукали відповідні храми, які можна їм надати, і виявили храм на вулиці Юрія Олефіренка. Він належить до комунальної власності міста. Ми перевірили – жодних речових прав інших суб’єктів на цей храм немає, тому з’явилась можливість військовим запропонувати саме цей храм".

Також депутати ухвалили рішення про припинення права користування земельною ділянкою на вулиці Юрія Олефіренка, 14, громаді Свято-Покровського храму. На момент голосування за це рішення у сесійній залі було 27 депутатів, 25 проголосували "за", двоє не голосували.

До релігійної громади, яка використовувала храм донині, не звертались, сказав Олег Колюка.

"Із землею там було зареєстровано право постійного користування попередньо релігійною громадою, яка не має правових підстав використовувати цей храм. Не було ще звернень до цієї громади, але я сподіваюсь, що це питання буде вирішено мирно".
У Кропивницькому храм Покрови Пресвятої Богородиці УПЦ передали гарнізонній церкві ПЦУ
Сесійне засідання Кропивницької міської ради. 25 березня 2025 року. Суспільне Кропивницький

Позиції громад ПЦУ та УПЦ

Ключар Свято-Покровського храму Української православної церкви Андрій Толубець сказав Суспільному, що у релігійній громаді – до трьох сотень людей. Коментувати рішення міськради та чи готові вони залишити храм, він відмовився.

"Я його не бачив, я нічого коментувати вам не буду. Я побачу, а потім будемо щось казати".

За словами військового капелана "Релігійної громади гарнізонного храму Покрови Пресвятої Богородиці Православної церкви України" Володимира Шевченка, поки вони проводять богослужіння в одній з військових частин. Він вважає, що цей храм потрібен військовим.

"Щоб кожен військовослужбовець знав, що є такий гарнізонний храм, куди він може прийти у будь-який момент, коли йому потрібно, для задоволення своїх духовних потреб. Гарнізонний храм буде відкритий для всіх".

Капелан сказав, що поки не знає, коли вони зможуть проводити богослужіння у храмі, який передали їм у власність.

"Молимо Бога, щоб це сталося якнайшвидше. Якби це залежало від нас, то ми би і зараз туди зайшли.

Скільки на Кіровоградщині громад ПЦУ

За даними начальника обласного управління комунікацій з громадськістю Віталія Останнього, нині на Кіровоградщині є 149 громад Православної церкви України та 291 громада Української православної церкви.

"Починаючи з 18-го року, з моменту, коли українська церква отримала Томос про свою автокефалію і незалежність, у нас в області перейшло 20 релігійних громад Української православної церкви в єдності з Московським патріархатом. При тому, що до повномасштабного вторгнення, до 22-го року, це було лише п’ять громад. І 15 громад перейшло за ці три роки".

20 серпня 2024 року, нагадав Віталій Останній, Верховна рада ухвалила закон про заборону релігійних організацій, що мають керівний центр у РФ. Релігійні організації, які підозрюють у співпраці з Російською православною церквою, перевіряє експертна комісія.

"Цей термін спливає після 20 травня. Ось і закон сьогодні наголошує про те, що в Україні забороняється діяльність Російської православної церкви та афілійованихПриєднаних. до неї релігійних організацій".

Що відомо про храм Покрови Пресвятої Богородиці

Церква Покрови Пресвятої Богородиці розташована в майже центральній частині міста, у мікрорайоні Ковалівка.

За інформацією з сайту обласної бібліотеки імені Шевченка, перший храм облаштували в 1787 році. Гроші на будівництво дерев’яного храму збирали парафіяни Соборного і майбутнього Свято-Покровського приходу. Храм був невеликим, у зв’язку з чим 1824 року купець Петро Щедрін виділив гроші на будівництво нового, кам’яного. Будівельні роботи закінчилися у 1849 році після смерті Щедріна, коштом міської казни.

У 1902 році архітектурний комплекс Свято-Покровського храму доповнили двоповерховою будівлею в стилі класицизму. Там відкрили однокласну церковну школу. Будівля збереглася дотепер.

Ковалівський Покровський храм був закритий 1932 року. Від 1942 року служби в ньому поновилися, але на початку 1960 років храм знову закрили. Відтоді приміщення використовували в найрізноманітніший спосіб – тут ремонтували техніку, зберігали сіль і складували склотару.

У 1988 році храм повернули православним парафіянам в непридатному для відновлення служб стані. Не збереглася прилегла до храму історична територія, яка в 1960 роки була забудована 5-поверховими «хрущівками», знищені господарські споруди. Церковна територія скоротилася з 5733 квадратних метрів до 240.

Служби в храмі Покрову Пресвятої Богородиці поновилися в 1989 році.

Топ дня
Вибір редакції
На початок