У Кіровоградській області найбільше жінок на посадах, які до повномасштабної війни були зайняті чоловіками, працюють у сільському господарстві. Під час повномасштабної війни ринок праці змінився — жінки замінюють мобілізованих чоловіків й ті, хто хоче змінити професію, можуть скористатися спільним експериментальним проєктом від служби зайнятості, Мінекономіки та Міносвіти.
Про це Суспільному розповіла начальниця управління реалізації політики зайнятості обласного центру зайнятості Тетяна Кеслер.
За її словами, у 2023 році на посади, які до цього майже стовідсотково були зайняті чоловіками, працевлаштували 370 жінок, у 2024 році — майже 800.
"Напрямки й галузі, де жінки знаходять собі роботу, дуже різні. Сільськогосподарське виробництво — найбільше, є випадки працевлаштування водіями, на шахти, слюсарями".
Для тих, хто хоче здобути такі професії, служба зайнятості спільно з Міністерством економіки та Міністерством освіти у листопаді 2024 року започаткували експериментальний проєкт.
"Затвердили перелік професій, за якими жінки можуть навчатися. Їх більше 30. Сюди входять слюсарі, сантехніки, електромонтери з ремонту електроустаткування, електрогазозварники, водії різних транспортних засобів".
Повний перелік професій можна знайти на сайті обласного центру зайнятості. Вартість навчання – 30 тисяч гривень, його оплачує держава, сказала Тетяна Кеслер.
Переселенка з Херсона Олена понад рік працює у фермерському господарстві на Кіровоградщині. Виконує різну роботу, не ділить її на чоловічу та жіночу.
"Перший місяць було тяжко, а потім втягнулася і мені навіть подобається".

Жінка розповіла, що з Херсона переїхала з бабусею на початку повномасштабного вторгнення після окупації міста російськими військами. У Херсоні працювала підприємицею, продавала жіночий одяг на ринку. Нині, сказала, має тяжчу роботу, інколи доводиться й дрова рубати.
"Я не можу без тяжкої праці. Якщо піти зараз продавцем, то я вже не зможу на одному місці сидіти".
Керівник господарства Геннадій Тактаров вирощує овочі, кавуни й дині. З його слів, нині бракує працівників.
"Складний час — хлопці захищають Україну, переважно жінки допомагають нам, працюють".
За інформацією Тетяни Кеслер, нині на Кіровоградщині у сільському господарстві на посадах, які до повномасштабної війни були зайняті чоловіками, працюють 200 жінок.