У Кіровоградській області змінився ринок праці через мобілізацію чоловіків. Півтори сотні жінок працюють нині на посадах, які до російського вторгнення були стовідсотково зайняті чоловіками. Це, зокрема, робота в шахті, на верстатах або вантажівках. Для жінок, які претендують на такі посади, організовують навчання.
Про це Суспільному розповіла начальниця управління реалізації політики зайнятості Кіровоградського обласного центру зайнятості Тетяна Кеслер.
З її слів, для жінок організовують курси керування екскаваторами та навантажувачами. Запрошують на навчання за умовно чоловічими професіями.
"Офіційно гендерний поділ посад на чоловічі та жіночі усунули у 2017 році. Воєнний стан спричинив великий дефіцит чоловічої робочої сили, які підпадають під мобілізацію. Нині 88% з-поміж людей, які проходили навчання – це жінки. Професії різнопланові: це водії, робітники фермерського господарства. Тобто саме ті види робіт, які раніше були зайняті лише чоловіками. Ще є оператори деревообробних верстатів, є приклади працевлаштування жінок на шахту".
Юлія Комісаренко працює автоінструкторкою у Кропивницькому, вона 11 років – за кермом легкового автомобіля. Вирішила навчитись кермувати вантажівкою. Вчилась безплатно в Києві, в рамках програми Reskilling UkraineБезоплатні програми для жінок на отримання професії водійки вантажівки та пасажирського автобуса.. Тепер вміє їздити на семитонному автомобілі. До колег з кропивницької автошколи прийшла познайомитись з вантажівкою ЗІЛ.
"У Києві навчання тривало три тижні, було 30 годин занять. Дуже хотіла спробувати, оскільки я інструкторка, навчаю людей, мені постійно хочеться збільшувати свій водійський досвід".

Вантажівкою такого зразка можна навчитися кермувати у Кропивницькому, але з власної ініціативи, розповів майстер виробничого навчання Денис Бабков.
"У мене була практика, як дівчата, так і хлопці, всі навчаються без проблем. Після нього можна сідати на ЗІЛ, МАН, "Мерседеси" великої ваги".
Юлія Комісаренко стала однією з трьохсот учасниць проєкту, розповіла програмна координаторка Олександра Панасюк. Серед вимог – не менше трьох років водійської категорії В, це кермування легковим автомобілем, та проживання в Україні.
"Reskilling Ukraine – це проєкт неурядової шведської організації, що має назву Beredskapslyftet та фінансується за гроші шведського уряду. Наша велика мета – це відбудова України після війни. Зараз же йде така підготовка кадрів, щоб у майбутньому ці люди могли допомогти своїй країні, коли це буде вкрай необхідно і особливо зараз, коли тривають воєнні дії. Цей проєкт ми починали для того, щоб дати можливість жінкам зростати професійно у тих професіях, які для них були омріяними".
Нині у Кіровоградській є вільними 240 умовно чоловічих вакансій, сказала Тетяна Кеслер. За десять місяців в регіоні на такі посади працевлаштували 150 жінок.