У Кіровоградській обласній раді працюють двоє людей з інвалідністю третьої групи.
Про це йдеться у відповіді голови облради Юрія Дрозда на інформаційний запит Суспільного.
За його інформацією, усього на 1 листопада у виконавчому апараті Кіровоградської обласної ради працюють 46 людей. Жінка з інвалідністю працює у відділі організаційного забезпечення, чоловік — у відділі з питань комунальної власності.
Третю групу інвалідності вони отримали безтерміново 29 грудня 2014-го та 27 грудня 2022 року.
"Одночасно повідомляємо, що відповідно до статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю" установлено, що для роботодавців, які використовують найману працю, встановлений норматив робочих місць для осіб з інвалідністю у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік. Для виконавчого апарату Кіровоградської обласної ради квота становить два робочі місця, норми чинного законодавства України дотримано".
Про третю групу інвалідності
Третю групу інвалідності надають людям зі стійкими порушеннями функціонування організму середньої тяжкості. Це можуть бути вроджені дефекти або наслідки травм, через які їхня працездатність і здатність до самообслуговування помірно обмежені.
Критеріями для отримання третьої групи інвалідності є здатність до самообслуговування з допоміжними засобами, труднощі при пересуванні без допомоги, труднощі в отриманні професії, потреба в навчанні вдома або з репетитором, орієнтування в просторі з додатковими засобами, втрата працездатності на 25%, нездатність контролювати поведінку без допомоги, проблеми в спілкуванні.
Третю групу інвалідності можуть встановити, наприклад, якщо у людини немає однієї легені чи ока, якщо вона практично не бачить на одне око чи має двобічну глухоту.
Згідно зі статтею 32 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", люди з інвалідністю третьої групи мають право на пенсію по інвалідності за наявності 1-14 років страхового стажу. Розмір пенсії становить 50% пенсії за віком, а мінімальний розмір пенсії встановлюють на рівні прожиткового мінімуму для людей, що втратили працездатність – з 1 січня 2024 року це 2361 гривня.
Люди з інвалідністю третьої групи, серед іншого, мають право на додаткові відпустки та скорочені робочі дні, безплатне або пільгове забезпечення ліками, безплатні санаторно-курортні путівки, безплатний проїзд у громадському транспорті.
Що відомо про скандал із МСЕК в Україні
- Президент Володимир Зеленський 22 жовтня провів засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО). Темою були розслідування стосовно несправжніх інвалідностей у прокурорів. РНБО ухвалило низку рішень, зокрема цифровізацію, ліквідування МСЕК до кінця року, перевірку та аудит щодо інвалідності посадовців.
- МОЗ України розпочало перевірки обґрунтованості рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності чоловікам віком від 18 до 60 років, прийнятих під час воєнного стану. Переглянуто понад 90 тисяч справ і розпочато співпрацю з правоохоронними органами, що призвело до затримань і вручення підозр, але цих результатів недостатньо.
- В результаті, звільнено керівників Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ, інших пов'язаних інститутів і співробітників, які відповідали за цей напрям.
- Генеральний прокурор України Андрій Костін подав у відставку. Це сталося на тлі розслідувань у зв’язку з поширенням інформації про те, що 50 прокурорів Хмельницької області незаконно отримали статус інвалідності.
- Кабінет міністрів дозволив Міністерству охорони здоров'я покласти права та обов'язки Центральної медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) на Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності.
- 29 жовтня Верховна рада України ухвалила в цілому законопроєкт про вдосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи та погодила відставку генпрокурора.