У Кропивницькому вийшли на акцію-нагадування про зниклих безвісти, полонених Маріупольського гарнізону та інших військових, які перебувають у російському полоні. Назвали її "Не мовчи. Полон вбиває". Біля Гаю десантників, що у мікрорайоні Лісопаркова, учасники сформували колону з машин.
Про це з місця події повідомила кореспондентка Суспільного Ольга Склярук.
За її підрахунками, було 20 автомобілів. Учасники автопробігу проїхали вулицями міста.
У полоні перебуває мій є знайомий з позивним "Ласточка". Ми вийшли на його підтримку. Погодні умови нам не заважають, тому що вони перебувають у справжньому пеклі", – розповів учасник акції Ілля Баленко.
Інші учасники акції зібрались на центральній площі Кропивницького. Це – рідні та знайомі полонених Маріупольського гарнізону, 25-ї, 36-ї, 56-ї та 120 бригад.
"Я дружина безвісти зниклого Володимира Варакути, який служив у 56 бригаді. Зник під Берхівкою у Бахмутському районі Донецької області 23 лютого 2023 року. Скоро вже буде два роки, як ми його чекаємо та шукаємо", – розповіла дружина бійця Марина Варакута.
"Мій брат Олександр Корженко зник під Берхівкою Бахмутського району. Крайній раз були з ним на зв’язку 17 лютого цього року. Дуже сподіваємось, що наших рідних знайдуть та повернуть додому", – сказала сестра Яна Шпак.
На такі акції виходять щомісяця, з 2022 року, щоб нагадати про військовополонених, розповіла Суспільному організаторка Жанна Зубрицька. Вона мама воїна полку "Азов" Володимира Мітюна.
Син жінки полетів в оточений Маріуполь у складі групи з восьми добровольців. Четверо з них загинули, решта перебуває у російському полоні.
"Ми хочемо донести міжнародним організаціям, що наші рідні досі у полоні, їх катують, не надають медичної допомоги. Ми бачимо, як виглядають хлопці, яких повертають з неволі, вони худі, над ними знущаються. І якщо сьогодні це наша біда, то наступного дня це може стосуватися всіх українців. Тому кожен має підтримувати нас, наші родини, усіх полонених захисників, які боролися за нашу свободу".
За даними Жанни Зубрицької, на сьогодні у російському полоні перебувають понад три тисячі бійців Маріупольського гарнізону.
Акція тривала дві години.
Оборона Маріуполя
Російські війська зруйнували Маріуполь Донецької області. Місто перебувало в блокаді армії РФ із початку березня 2022 року. Голова Донецької обласної військової адміністрації Кириленко повідомив, що за час війни у Маріуполі загинули від 20 до 22 тисяч людей. Українській владі вдалось верифікувати 33 тисячі людей, яких російські окупанти примусово вивезли з Маріуполя на окуповану територію Донеччини або у РФ. Мер Маріуполя Бойченко повідомив, що інфраструктура міста внаслідок боїв пошкоджена на 90%. Місто було захоплене росіянами у травні 2022 року.
16 травня 2022 року командир "Азову" Денис Прокопенко, який перебував на "Азовсталі", повідомив, що наказ вищого військового командування для збереження життів особового складу виконано. Після цієї заяви ЗМІ повідомили, що з території заводу "Азовсталь" у Маріуполі виїхало 10 автобусів з українськими військовими.
Що відомо про звільнених оборонців "Азовсталі"
20 травня 2022 року, гарнізон, який утримував "Азовсталь" у захопленому РФ Маріуполі, отримав наказ — припинити оборону.
Президент Володимир Зеленський у червні 2022 року повідомив, що після боїв за Маріуполь у російському полоні опинились понад 2,5 тисячі українських бійців із заводу "Азовсталь", їхнім визволенням займається Головне управління розвідки Міноборони.
Україна 21 вересня 2022 року провела обмін полоненими. Він відбувся у Чернігівській області. Загалом з російського полону звільнили 215 українських військових, з них 108 — бійці "Азову", зокрема і командири. В обмін на 200 українських захисників Україна передала Віктора Медведчука.
В обмін на п'ятьох командирів Україна передала РФ 55 людей.
Українські захисники Денис Прокопенко "Редіс", Сергій Волинський "Волина", Святослав "Калина" Паламар, Денис Шлега, Олег Хоменко за процедурою екстракції потрапили до Туреччини під протекторат президента Ердогана.
8 липня 2023 року стало відомо, що до України повертаються командири захисників "Азовсталі", які перебували у Туреччині після російського полону: Денис Прокопенко, Святослав Паламар, Сергій Волинський, Олег Хоменко, Денис Шлега.