Нацисти знищили жителів цілого містечка. На Кіровоградщині вшанували жертв Хащуватської трагедії

Нацисти знищили жителів цілого містечка. На Кіровоградщині вшанували жертв Хащуватської трагедії

Нацисти знищили жителів цілого містечка. На Кіровоградщині вшанували жертв Хащуватської трагедії
Вшанування розстріляних нацистами євреїв у селі Хащувате Кіровоградської області. 16 лютого 2024 року. Фото: Facebook/Гайворонська міськрада

У 1942 році за чотири дні з 16 по 20 лютого нацисти вбили понад тисячу жителів Хащуватого на Кіровоградщині. Так знищили містечко, яке проіснувало кілька століть. Пам'ять людей, які були розстріляні в рамках вирішення "єврейського питання", вшанували місцеві жителі та представники єврейської громади регіону.

З кінця XVIII до першої половини XX століття село Хащувате Кіровоградської області мало статус єврейського містечка, розповів історик Юрій Митрофаненко, хоча тут проживали і єврейські, й українські родини. Під час окупації вбили понад тисячу євреїв та українців, які їх переховували. Серед них майже 400 дітей.

Спогади Ріви Ташлицької. "Вранці, в понеділок 16 лютого 1942 року, у наш будинок увірвались німецькі холуї – поліцаї. З криком: "Ану, виходь!" вигнали всіх — дідуся, бабусю, маму, старшу сестру, двох братиків і мене — на двір і повели в колишній сільський клуб. Навколо клубу стояли німці з кулеметами. Діти кричали, жінки плакали і голосили… Поліцаї сипали погрозами. Пролунала команда: "Чоловіки, виходь!"… Після чоловіків почали забирати жінок. Скільки це тривало, не знаю. Та ось прийшла й моя черга. Привели нас до місця, де до війни добували глину. В цей час пролунали постріли — це розстрілювали попередню партію. Нам наказали роздягатися. Нас підвели до краю глинища — воно вже було майже повне трупів — і поставили на коліна лицем до вбитих. Прозвучав залп, я зігнулась, мене штовхнули, мабуть, прикладом. Упала на трупи і, очевидно, втратила свідомість..."

Меморіальний комплекс "Хащуватська трагедія" почали будувати у 2013 році. Імена розстріляних вибили на граніті. На окремій стіні – імена людей, які рятували євреїв. В радянські часи про Голокост, в тому числі і про Хащуватську трагедію, не говорили, розповів історик Юрій Митрофаненко: "На офіційному рівні забороняли говорити про те, що під час війни євреї постраждали більше за інші національності". За його словами на території Кіровоградської області нацисти вбили понад 13 тисяч євреїв.

На початок