Перейти до основного змісту
На Кіровоградщині чорнобильцям виплатили майже 25,5 мільйонів гривень допомоги. На що бракує грошей

На Кіровоградщині чорнобильцям виплатили майже 25,5 мільйонів гривень допомоги. На що бракує грошей

Доповнено
Ліквідатори наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
Ліквідатори наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час вшанування у Кропивницькому, 14 грудня 2023 року. Фото: Суспільне Кропивницький

Жителям Кіровоградської області, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції, протягом 2023 року виплатили 16,7 мільйона гривень допомоги з державного бюджету та 8,77 мільйона з обласного.

Директор обласного департаменту соціального захисту населення Олександр Догаров під час брифінгу розповів, що на Кіровоградщині проживають 8300 чорнобильців. За два роки їхня кількість зменшилась на понад 800 людей, з квітня 2023 року — на дві сотні.

З державного бюджету допомогу виділили за чотирма напрямками, гроші отримали понад 5200 людей. Зокрема 4530 постраждалих першої та другої категорій (люди з інвалідністю внаслідок аварії на станції, хворі на променеву хворобу внаслідок аварії й ті, хто працював у зоні відчуження) отримали компенсацію за пільгове забезпечення продуктами на загальну суму 12,6 мільйона гривень.

Крім того, 419 людям оплатили додаткові відпустки на суму 3,1 мільйона, а 5266 людей отримали компенсацію за шкоду, заподіяну здоров’ю, по втраті годувальника, одноразову щорічну допомогу на оздоровлення, допомогу у випадку звільнення з підприємства на загальну суму 286 тисяч гривень.

З обласного бюджету 765 постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС забезпечили ліками за безплатними рецептами та встановили безплатні зубні протези на загальну суму 2,97 мільйона гривень, а 3909 людей отримали 5,8 мільйона гривень допомоги на лікування та розв'язання соціально-побутових проблем.

На що чорнобильцям не вситачає грошей

Ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС держава компенує оплату спожитих комунальних послуг, розповів ліквідатор з Кропивницького Ігор Мандрика. Найбільше, з його слів, їх турбує лікування, адже державну програму санаторно-курортного лікування призупинили.

"Одна оздоровча путівка, наприклад, коштує 18 тисяч гривень. Якщо 40 людей у місті оздоровити – це вже майже мільйон. Під час наради представників нашої організації з міськвиконкомом говорили про фінансування закупівлі лікарських препаратів".

Кропивничанин Андрій Черкашин брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у жовтні-листопаді 1986 року. За його словами, ліквідаторам не вистачає грошей на ліки, з жовтня 2023 року є заборгованість від держави за харчування.

"У місті тисяча людей мають право на отримання безплатних пільгових ліків. На курс лікування треба п'ять тисяч гривень. Інвалід першої категорії отримує 501 гривню, ліквідатор-чорнобилець другої категорії — 251 гривню".

За інформацією начальниці відділу соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та осіб з інвалідністю обласного департаменту соцзахисту населення Світлани Багаченко, допомогу з державного та обласного бюджетів розподіляють пропорційно по регіону.

"На 2023 рік Законом України про держбюджет зупинено статтю, щодо санаторно-курортного лікування. Чорнобильці мають право безкоштовно отримувати ліки і безкоштовно протезуватися".

Сказала, що заборгованість за продукти ліквідатори отримають до кінця року.

День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС — день пам'яті в Україні. Його відзначають щороку 14 грудня, в день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком станції (1986 рік – ред.). Вибух на ньому стався 26 квітня 1986 року. Два теплових вибухи зруйнували енергоблок. На даху почалася пожежа. Утворилася радіоактивна хмара, яка накрила територію сучасної України, Білорусі, Росії, а також Швецію, Австрію, Норвегію, Німеччину, Фінляндію, Грецію, Румунію, Словенію, Литву та Латвію.

Топ дня

Вибір редакції

На початок