Жителям Кіровоградської області, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції, протягом 2023 року виплатили 16,7 мільйона гривень допомоги з державного бюджету та 8,77 мільйона з обласного.
Директор обласного департаменту соціального захисту населення Олександр Догаров під час брифінгу розповів, що на Кіровоградщині проживають 8300 чорнобильців. За два роки їхня кількість зменшилась на понад 800 людей, з квітня 2023 року — на дві сотні.
З державного бюджету допомогу виділили за чотирма напрямками, гроші отримали понад 5200 людей. Зокрема 4530 постраждалих першої та другої категорій (люди з інвалідністю внаслідок аварії на станції, хворі на променеву хворобу внаслідок аварії й ті, хто працював у зоні відчуження) отримали компенсацію за пільгове забезпечення продуктами на загальну суму 12,6 мільйона гривень.
Крім того, 419 людям оплатили додаткові відпустки на суму 3,1 мільйона, а 5266 людей отримали компенсацію за шкоду, заподіяну здоров’ю, по втраті годувальника, одноразову щорічну допомогу на оздоровлення, допомогу у випадку звільнення з підприємства на загальну суму 286 тисяч гривень.
З обласного бюджету 765 постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС забезпечили ліками за безплатними рецептами та встановили безплатні зубні протези на загальну суму 2,97 мільйона гривень, а 3909 людей отримали 5,8 мільйона гривень допомоги на лікування та розв'язання соціально-побутових проблем.
На що чорнобильцям не вситачає грошей
Ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС держава компенує оплату спожитих комунальних послуг, розповів ліквідатор з Кропивницького Ігор Мандрика. Найбільше, з його слів, їх турбує лікування, адже державну програму санаторно-курортного лікування призупинили.
"Одна оздоровча путівка, наприклад, коштує 18 тисяч гривень. Якщо 40 людей у місті оздоровити – це вже майже мільйон. Під час наради представників нашої організації з міськвиконкомом говорили про фінансування закупівлі лікарських препаратів".
Кропивничанин Андрій Черкашин брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у жовтні-листопаді 1986 року. За його словами, ліквідаторам не вистачає грошей на ліки, з жовтня 2023 року є заборгованість від держави за харчування.
"У місті тисяча людей мають право на отримання безплатних пільгових ліків. На курс лікування треба п'ять тисяч гривень. Інвалід першої категорії отримує 501 гривню, ліквідатор-чорнобилець другої категорії — 251 гривню".
За інформацією начальниці відділу соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та осіб з інвалідністю обласного департаменту соцзахисту населення Світлани Багаченко, допомогу з державного та обласного бюджетів розподіляють пропорційно по регіону.
"На 2023 рік Законом України про держбюджет зупинено статтю, щодо санаторно-курортного лікування. Чорнобильці мають право безкоштовно отримувати ліки і безкоштовно протезуватися".
Сказала, що заборгованість за продукти ліквідатори отримають до кінця року.
День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС — день пам'яті в Україні. Його відзначають щороку 14 грудня, в день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком станції (1986 рік – ред.). Вибух на ньому стався 26 квітня 1986 року. Два теплових вибухи зруйнували енергоблок. На даху почалася пожежа. Утворилася радіоактивна хмара, яка накрила територію сучасної України, Білорусі, Росії, а також Швецію, Австрію, Норвегію, Німеччину, Фінляндію, Грецію, Румунію, Словенію, Литву та Латвію.