9 тисяч жителів Кіровоградщини постраждали від аварії на ЧАЕС. Що для них може зробити держава

9 тисяч жителів Кіровоградщини постраждали від аварії на ЧАЕС. Що для них може зробити держава

9 тисяч жителів Кіровоградщини постраждали від аварії на ЧАЕС. Що для них може зробити держава
УНІАН

9123 жителів Кіровоградської області постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Це ліквідатори, переселені та евакуйовані люди, діти, потерпілі внаслідок аварії та вдови ліквідаторів. Заступник директора обласного департаменту соціального захисту населення Віталій Юхименко та заступниця начальника головного управління Пенсійного фонду України в області Олена Романченко розповіли Суспільному про компенсації, пільги і виплати "чорнобильцям".

В області проживають

  • 5533 ліквідаторів наслідків аварії;
  • 1727 переселених та евакуйованих громадян;
  • 921 дитина, потерпілі внаслідок аварії;
  • 749 вдів ліквідаторів.

На території Кіровоградської області є три села компактного переселення: Голубієвичі у Компаніївському районі, село Бутівське в Олександрійському, та Несваткове в Олександрівському районі.

Соціальний захист

За словами Віталія Юхименка, питання соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок аварії від Чорнобильської катастрофи регламентовані відповідними законами: "Ліквідатори отримують більше 30 видів пільг і компенсацій. Реалізація цих пільг здійснюється за рахунок коштів державних, обласних та місцевих бюджетів".

Держава покриває 50% оплати за користування житлово-комунальними послугами. "Чорнобильці" з ознаками інвалідності прирівняні до учасників війни і отримують 100-відсоткову компенсацію оплати за комунальні послуги – сказав заступник директора обласного департаменту соціального захисту: "2020 року постраждалі від аварії на ЧАЄС отримали пільг на комунальні послуги на суму 23 мільйони 600 тисяч гривень. На 2021 рік для Кіровоградської області з державного бюджету передбачили 20 мільйонів 760 тисяч. Ці гроші, зокрема, йдуть на виплату додаткової відпустки (ліквідатори мають додаткові 16 днів відпустки – ред.), дітям, які мають групу інвалідності – на компенсацію вартості харчування у навчальних закладах".

Пільги

Олена Романченко розповіла, що ліквідатори можуть раніше йти на пенсію. Це залежить від того, в який період вони брали участь у ліквідації наслідків аварії: "Якщо це 1986 рік, і вони працювали у зоні відчуження до 5 днів, то пенсійний вік зменшується на 10 років. Якщо у 1987 році і до 14 днів, то пенсійний вік зменшується на 8 років. Робота у зоні в 1988 році до 30 днів дозволяє зменшити пенсійний вік на 5 років".

Особи, які визнані особами з інвалідністю, мають право на відповідну пенсію – додала заступниця начальника головного управління Пенсійного фонду в регіоні. Статус інвалідів війни мають "чорнобильці", яких призвали на військові збори: "Є ті, кого направляли на роботи з ліквідації наслідків аварії від підприємств, і ті, хто їхав до зони відчуження від військкоматів. Саме для останньої категорії є певні відмінності у забезпеченні".

Мінімальна пенсія для прирівняних до інвалідів війни

  • І група – 650% прожиткового мінімуму. Це понад 11 тисяч гривень;
  • ІІ група – 525% прожиткового мінімуму. Це 9 тисяч 287 гривень;
  • ІІІ група – 360% прожиткового мінімуму. Це 6 тисяч 368 гривень.

Розмір пенсії для тих, хто має інвалідність, пов'язану з роботою

  • І група – 285 % прожиткового мінімуму. Це 5 тисяч гривень;
  • ІІ група – 255% прожиткового мінімуму. Це 4 тисячі 500 гривень;
  • ІІІ група – 225% прожиткового мінімуму. Це 4 тисячі гривень.

Вдови чорнобильців мають можливість звернутися до пенсійного фонду і отримати пенсію по втраті годувальника, яка складає 50% пенсії чоловіка.

За словами Олени Романченко, найбільш доцільним видом пенсії для "чорнобильців" є пенсія, яку вони одержують відповідно до Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Це стосується інвалідів І групи: "Якщо говорити про 2 і 3 категорії , які не мають інвалідності, то вони мають право на зменшення пенсійного віку. Але розмір пенсії їм розраховується на загальних підставах".

Лікування та інші компенсації

Заступник директора обласного департаменту соціального захисту населення сказав, що за невикористане санаторно-курортне лікування передбачена грошова компенсація: "Розмір компенсації – 619 гривень на рік. Вартість визначає держава".

На 2021 рік з держбюжету виділили 2,1 мільйона гривень на санаторне лікування ліквідаторів. Санаторний заклад визначають самі "чорнобильці".

За рахунок обласного бюджету виплачують компенсації дітям, щомісячну компенсацію вартості продуктів харчування (передбачено 14,7 мільйона на 2021 рік – ред.), відшкодування на здоров'я, щорічну допомогу на здоров'я, компенсацію у разі скорочення з роботи (три середньомісячні зарплати на відповідному підприємстві – ред.), допомогу після втрати годувальника: "В обласному бюджеті передбачено 3,1 мільйона гривень на безкоштовне забезпечення ліками ліквідаторів. 2021 року 731 ліквідатор скористувалися цією пільгою. В середньому на одного ліквідатора на медикаменти виходить по 1293 гривень".

Що відомо

Чорнобильська аварія сталась у ніч на 26 квітня 1986 року у місті Прип’ять Київської області. Два теплових вибухи зруйнували четвертий енергоблок атомної електростанції. На даху почалася пожежа. Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара. Вона накрила територію сучасних України, Білорусі та Росії, більшу частину Європи, східну частину США. 60% радіоактивних речовин осіло на території Білорусі. Майже 200 тисяч людей евакуювали із зон забруднення.

Читайте також

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди