Учасниця Євромайдану з Кропивницького Олена Бринза найбільшою втратою під час подій Революції Гідності вважає загибель у Києві фермера з Кіровоградської області Віктора Чміленка.
День Гідності і Свободи в Україні відзначають 21 листопада, починаючи з 2014 року, на честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої у 2004 році та Революції Гідності у 2013.
Олена Бринза розповіла Суспільному, що, беручи участь в протестах 2013-2014 років, відчувала гордість.
"За наших людей, коли збирались. Я бачила однодумців, які не хочуть миритися з беззаконням, хочуть жити у вільній країні, справедливій, де є верховенство закону, прозора робота правоохоронних органів. Без цього немає демократичного суспільства. За цінності ми стояли".
Згадує, більше людей приходило на віче в неділю.
"Насправді тоді від тодішнього Кіровограда ми чекали більше людей на акції. Ввечері збирались 140-150 людей. У неділю більше – 300-400, з районів в неділю приїжджали".
Зі слів кропивничанки, збільшив хвилю протестів силовий розгін мітингувальників у Києві в ніч з 29 на 30 листопада 2013 року.
"Правоохоронці не мають право застосовувати силу проти мирних людей, неозброєних людей. Я чудово знаю роботу правоохоронних органів – без наказу вони б ніколи такого не зробили, коли кийками били студентів, людей похилого віку. Не розбираючись, до крові. У Києві я була декілька разів, щоб відчити і побачити, що там відбувається, не через екран телевізора.
У Кропивницькому Олена брала участь в Євромайдані майже щовечора. Вона – учасниця Автомайдану.
"Приємні моменти єднання – це коли співали Гімн України, відчувалось таке тепло, що ти не один, що люди не бояться, виходять. А тоді могло бути таке, що ти дістаєш прапор України, накидаєш на себе або на автомобілі він у тебе, і саме цю машину правоохоронці будуть перевіряти. Тобі можуть побити вікна. Але я принципово не знімала прапор. Мені було страшно у ті моменти, але щоб показати, що ми вільні, я прапор не знімала".
Найбільший страх був, коли в центрі Києва почали розстрілювати людей, коли гинули мітингувальники, згадує Олена.
Віктор Чміленко – фермер з Кіровоградщини, який був учасникам Євромайдану з перших його днів, загинув від кулі снайпера у Києві 20 лютого 2014 року. На його честь перейменували одну з центральних вулиць у Кропивницькому, саме його загибель Олена Бринза вважає найбільшою втратою під час тих подій.
"Це для нас найбільший біль. Я його (Віктора Чміленка – ред.) знала ще до подій Євромайдану. Важко було це пережити. Найбільше людей прийшло прощатись з Віктором Чміленком. На центральній площі (у Кропивницькому – ред.) прощалась громада з ним. Були ті, хто до цього не був на Майдані".
Революція Гідності змінила українців, вважає Олена Бринза.
"Ми дуже змінились і продовжуємо змінюватись. Може на так швидко, як хотілося б. У 2013 році я думала, які ми будемо через десять років. Вже десять років минуло – я б хотіла інших змін, щоб не було ані війни, яка розпочалась 2014-го, ані повномасштабної. Мій чоловік нині на фронті, і ми говорили з ним, чи жалкуємо ми (про участь в Євромайдані – ред.). Він відповів, що якби не було тоді тих подій, то ми були б як білоруси".