Культура й традиції. На Кіровоградщині колишній спецпризначенець популяризує козацький двобій

Культура й традиції. На Кіровоградщині колишній спецпризначенець популяризує козацький двобій

Культура й традиції. На Кіровоградщині колишній спецпризначенець популяризує козацький двобій
Сергій Кондратьєв веде єдину на Кіровоградщині секцію з козацького двобою. Колаж: Суспільне Кропивницький

У місті Новоукраїнка Кіровоградської області діє єдина в регіоні секція козацького двобою. Цей національний вид єдиноборств серед своїх учнів популяризує вчитель фізичної культури, колишній спецпризначенець Сергій Кондратьєв.

Сергій розповів Суспільному, що популяризувати козацький двобій серед учнів вирішив після здобуття чемпіонства України 2018 року. Робив перерву у викладанні через участь у бойових діях, та рік тому його звільнили у запас, тож він відновив тренування. Для нього самого, сказав, козацький двобій – дев’яте єдиноборство, яке він вивчав.

"Займався зі школи. Починав з карате-до (займався різними східними єдиноборствами – ред.), та вирішив повернутись до витоків, до національних бойових мистецтв. Спасом почав трошки займатися, потім був бойовий гопак. Дізнався, що все це поєднано в такому виді спорту, як козацький двобій".

Чоловік пояснив, що козацький двобій заснований на традиціях, українській культурі, прийомах та ударах, які використовували козаки під час бою.

"У кожному бойовому мистецтві є своя зброя. У козацькому двобої використовують палиці, шаблі, барткиГострі вузьконосі сокири з маленьким тупим обухом та довгим держаком., булаву. Я вибрав шаблю. Свою я викував власноруч. Вона практична. Тренуючись з нею, ти розвиваєш своє тіло. Вона дає зрозуміти, що таке інерція. Шаблю на вулиці можна замінити палицею чи гілкою, та навики будуть ті самі, рухи будуть абсолютно такі ж".
Культура й традиції. На Кіровоградщині колишній спецпризначенець популяризує козацький двобій
Сергій Кондратьєв під час тренування з викуваною власноруч шаблею. Фото: Суспільне Кропивницький

Серед охочих тренуватись – і хлопці, й дівчата, сказав тренер.

"До дітей треба знайти підхід. Навіть якщо у дитини не виходить, це не її біда, це біда тренера, який неправильно пояснив".

Надія Кабанова почала відвідувати гурток козацького двобою рік тому.

"Коли побачила це бойове мистецтво, мені сподобалось. Воно допомагає постояти за себе, дати відсіч, коли мене ображають. Та, на щастя, такого не було".
На Кіровоградщині колишній спецпризначенець популяризує козацький двобій
Тренування Надії Кабанової з козацького двобою. Фото: Суспільне Кропивницький

Займаючись боротьбою, слід знати анатомію. Без цих знань тренувати дітей не можна, вважає вчитель.

"Техніка больових прийомів – найскладніша. Потрібно знати анатомію. Я дітям пояснюю: куди рука може зігнутися, куди рука не може зігнутися, дя кий м’яз розташований".

При виборі виду боротьби, радить звернути увагу на своє, рідне.

"Козацький двобій пустив у себе елементи інших єдиноборств, отримавши дві позитивні якості: залишив національне, пам’ять про те, що було, і додав щось нове, щоб не стояти на місці, вдосконалитись".

На початок