В Україні ліквідували термін "селище міського типу". Як це вплине на жителів Кіровоградщини

В Україні ліквідували термін "селище міського типу". Як це вплине на жителів Кіровоградщини

В Україні ліквідували термін "селище міського типу". Як це вплине на жителів Кіровоградщини
Селище міського типу Компаніївка. Фото: Суспільне Кропивницький

В Україні ліквідували статус "селище міського типу" для населених пунктів. Верховна Рада ухвалила закон 28 липня 2023 року. Згідно з ним в Україні залишаються міста, селища й села. Як це вплине на людей, які живуть в селищах міського типу.

Закон оновлює класифікацію населених пунктів в Україні й встановлює порядок їх утворення, ліквідації, перейменування й зміни статусу. Він набере чинності через три місяці після оприлюднення.

Містами називатимуть населені пункти з компактною забудовою і чисельністю населення понад 10 тисяч жителів.

Селища повинні мати переважно садибну забудову і понад п'ять тисяч жителів.

Інші населені пункти (менш як п'ять тисяч населення) будуть селами. При цьому й селища, й села вважатимуться сільськими населеними пунктами.

Також закон запроваджує нове поняття — "поселення". Такий статус отримуватимуть компактні місця проживання людей за межами населеного пункту без сталого складу населення.

У селищ міського типу буде два варіанти розвитку подій. Про це радниця голови Асоціації міст України Оксана Продан розповіла в етері Суспільне. Спротив. Вони або автоматично перейдуть у категорію "селища", або ініціюють переведення себе до статусу міста.

"Селищні ради можуть звернутися з ініціативою і перевести себе в категорію міста. Там є окрема процедура. Але знову ж таки. Селище може стати містом, якщо має понад 10 тисяч населення і відповідні інфраструктурні речі. Якщо ж такого звернення від громади не буде, то вона автоматично стане селищем".

Що зміниться для смт, якщо воно стане селищем

Якщо населений пункт змінить статус на селище, то він зможе отримувати додаткову субвенцію з державного бюджету.

"Залежно від того, чи це місто, чи селище, є механізми нарахування субвенцій для мешканців. Селища отримають іншу формулу, за якою в результаті нарахувань вони отримають більшу дотацію. Звичайно, для тих, хто не є містом по факту, набагато вигідніше буде залишитися селищем. Але ті, хто виросли з рівня селищ і хочуть бути містом, можуть собі дозволити переоформити статус", — розповіла Оксана Продан.

З її слів, жителям не треба буде щось змінювати в документах.

"Я не думаю, що треба буде ходити й щось спеціально оформлювати. Ми пройшли етап перейменування вулиць і населених пунктів. Громадяни для цього нічого не робили. Це завдання органу місцевого самоврядування — забезпечити обіг документів всередині самої громади для того, щоб люди, адреси не втрачалися. Мешканцям для цього нічого не треба буде робити".

Станом на липень 2023 року в Україні, включаючи всі окуповані Росією території, нараховується 459 міст, 881 селище міського типу, 1 164 селищ та 27 204 села.

На Кіровоградщині 27 селищ міського типу. Ми запитали в кількох керівників, як ліквідація статусу "смт" вплине на місцевих жителів.

Ліквідація статусу смт: Нова Прага, Павлиш, Компаніївка

Голова Новопразької громади Богдан Куруп розповів, у селищі живуть сім тисяч людей. "Нову Прагу віднесуть до категорії селищ. Я думаю, що закон на життя селища ніяк не вплине, окрім того, що, можливо, прийдеться змінити печатку й фірмовий бланк. Інших змін поки що не передбачається".

Юрій Кушнір — староста Павлиша. Цей населений пункт уже змінив статус "селище міського типу" на просто селище. Це зробили через зменшення кількості населення. Там живуть менш як п’ять тисяч людей.

"Коли я прийшов на посаду у 2021 році, то Павлиш уже був селищем. Але в старих реєстрах він ще фігурує як селище міського типу. Скоріше за все, зміни на нас ніяк не вплинуть. Щодо того, що за новим законом до сіл відносять ті, де живе менш як п'ять тисяч людей, то зараз важко щось сказати. У громаді ми цей закон не обговорювали".

Селище Компаніївка — центр громади. Тут, як і Павлиші, живе менш як п'ять тисяч людей. За словами селищного голови Олександра Маслюкова, за новою класифікацією селище можуть віднести до сіл.

"Ми в громаді детально це питання ще не вивчали й не аналізували. Але для нас може ситуація змінитися, тому що в нас немає такої кількості населення. Нам не вистачає 230 людей до п'яти тисяч, які потрібні для селища. Якщо нас перейменують, і ми з селища станемо селом, треба буде змінювати кількість всього, починаючи з самої селищної ради, документів, закладів. І в людей, буде, звичайно, негативна реакція. Але це не остаточні висновки. Це поки що наше припущення, виходячи з кількості людей".

На початок