"На цьому місці був Євромайдан та антимайдан". На центральній площі Кропивницького вшанували пам'ять загиблих

"На цьому місці був Євромайдан та антимайдан". На центральній площі Кропивницького вшанували пам'ять загиблих

"На цьому місці був Євромайдан та антимайдан". На центральній площі Кропивницького вшанували пам'ять загиблих
Вшанування Героїв Небесної сотні у Кропивницькому. 20 лютого 2023 року . Фото: Суспільне Кропивницький

На центральній площі Кропивницького у 2014 році збирались найвелелюдніші Євромайдани в Кіровоградській області, розповів учасник зібрань кропивничанин Юрій Митрофаненко. Тут організували провладний антимайдан, були сутички. О 17:00 кропивничани запалили лампадки та заспівали Гімн України на цій площі, щоб вшанувати пам'ять тих, хто загинув.

Кропивничани збирались на площі, пройшовши центральними вулицями з прапорами, говорить Юрій Митрофаненко: "Ми пройшли з синьо-жовтим прапором по вулиці Великій Перспективній, нас знімала поліція. Ми їм кричали "Слава Україні", вони "Героям Слава" не відповідали. Думка про те, що буде штурм облдержадміністрації, бо тоді прокотилася ця хвиля штурмів. Олександр Ратушняк (кропивничанин, викладач Центральноукраїнського університету, нині служить в ЗСУ – ред.) в касці Вікторі Чміленка (житель села Борисівка Бобринецького району Кіровоградської області загинув 20 лютого 2014 року у Києві від кулі снайпера – ред.). Віктор Чміленко без каски. Розбита голова Віктора Чміленка гумовим молотком… І каска Віктора Чміленка зіграла цікаву роль в біографії Ратушняка. Пізніше його посадили за те, що він був в касці, тобто він формально, точніше не формально, порушував "драконівські" закони від 16 січня."Закони 16 січня" або "диктаторські закони" — пакет законів, ухвалений в Раді 16 січня 2014 під час Євромайдану. Їх ухвалили з низкою порушень процедур, підняттям рук, без обговорення, а тексти опублікували вже після голосування.Закони посилювали відповідальність за участь в акціях протесту. Зокрема, передбачався арешт за порушення організації мітингу, кримінальна відповідальність — за шолом чи маску на мітингах, 15 діб арешту за намет та відповідальність за рух у колоні більше п'яти авто. Ще пам’ятаю, як рятували Олександра, як вдалось його звідти витягнути".

Читайте також: "Непокаране зло". Рідні та друг Віктора Чміленка – про розслідування вбивств на Майдані

На цій площі прощались із загиблим на Майдані Віктором Чміленком: "Найбільш велелюдний мітинг, були готові до жорстких сутичок. 22 лютого тримали в облозі ОДА тодішню, падіння спочатку Леніна, 23 лютого Кірова", – згадує Юрій Митрофаненко. Після подій Майдану почалась народна декомунізація та європейський шлях України, вважає він.

"На цьому місці був Євромайдан та антимайдан". На центральній площі Кропивницького вшанували пам'ять загиблих на Майдані
Фото: Суспільне Кропивницький

"На цьому місці був Євромайдан та антимайдан". На центральній площі Кропивницького вшанували пам'ять загиблих на Майдані
Фото: Суспільне Кропивницький

На вшанування містяни принесли з собою квіти та державні прапори. "У 2014 році виборювали гідність, незалежність України, вони поклали свої життя, – говорить кропивничанин Роман Погрібний. – Спостерігали кожен день ці події по телевізору, і боліла душа, серце за тих хлопців. Тому приходимо, щоб хвилиною мовчання вшанувати їхню пам'ять".

Архієпископ Марк відслужив панахиду за загиблими Героями Небесної Сотні та захисниками.

Що відомо

  • Вшанування пам'яті Героїв Небесної Сотні у Кропивницькому розпочались з покладання квітів до пам’ятної дошки Герою України Віктору Чміленку на будівлі обласної адміністрації.
  • Наприкінці 2013 та на початку 2014 років в Україні почались протести, які отримали назву Революція гідності. Вони призвели до зміни влади та втечі за кордон тодішнього президента Віктора Януковича і його соратників. Масове протистояння на Майдані відбулось у Києві з 18 по 20 лютого. Тоді загинули 107 протестувальників та 13 міліціонерів. День Героїв Небесної Сотні відзначають в Україні 20 лютого. Акцію "Ангели пам‘яті" ініціювала співачка і ведуча Анжеліка Рудницька 2014 року.
  • Віктор Іванович Чміленко народився 4 лютого 1961 у місті Бобринець Кіровоградської області. Український фермер, громадський активіст, учасник Євромайдану. Загинув від кулі снайпера 20 лютого 2014 року. 24 лютого 2014 року на честь Віктора Чміленка перейменували одну з центральних вулиць міста Кіровоград, нині – Кропивницький.
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області http://surl.li/evtwt
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок