Перейти до основного змісту
Під час воєнного стану на Кіровоградщині генератори можна використовувати без спеціальних дозволів

Під час воєнного стану на Кіровоградщині генератори можна використовувати без спеціальних дозволів

Під час воєнного стану на Кіровоградщині генератори можна використовувати без спеціальних дозволів
. Суспільне Кропивницький

У Кіровоградській області протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після його скасування можна використовувати генератори, системи безперебійного електроживлення та електрогенеруючих установок без отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Про це під час брифінгу розповів директор обласного департаменту екології та природних ресурсів В’ячеслав Дубровський. Виключенням є обладнання, яке введене в експлуатацію до 24 лютого 2022 року.

Про генератори

Бензиновий генератор, щоб згенерувати один кіловат потужності, споживає близько 300 грамів бензину на годину. Дизельний генератор – 200 грамів, розповів керівник департаменту: "Принцип роботи генератора аналогічний роботі автомобіля. Люди на вулиці дихають і вихлопами від машин, і вихлопами від генераторів. Це є шкода довкіллю, шкода атмосферному повітрю, шкода нам. Але ми маємо розуміти, що у нас нині, на жаль, немає альтернатив".

Кількість викидів залежить від потужності генератора і виду пального, на якому він працює: "Дизельне пальне викидає більше елементів в атмосферне повітря ніж бензин. Та сукупної статистики щодо того, яку шкоду несуть генератори навколишньому середовищу, нині немає. Можливо, надалі це будуть досліджувати. Впевнено казати, що саме генератори псують повітря у Кропивницькому, не коректно. Тут є певна сукупність. У нас багато переселенців на власних машинах, що теж збільшило кількість викидів".

Про дозволи

Підприємства, які використовують обладнання, що здійснює викиди та забруднює повітря, мали отримати спеціальний дозвіл, сказав В’ячеслав Дубровський. Потрібні вони для відповідного оподаткування: "Забруднюється атмосферне повітря – сплачується відповідний податок. Дозвіл на викиди є базою для цього оподаткування. Податок залежить від того, яка речовина викидається в атмосферне повітря. Є певна ставка і формула, за якою розраховують податок для конкретної кількості викидів".

Генератори, відповідно до Закону України "Про охорону атмосферного повітря", підпадають під оподаткування.

Чому нині дозволи не обов’язкові

Зі слів директора департаменту екології, мають багато питань від підприємств щодо генераторів – у зв’язку із російською агресією та критичною ситуацією в енергетичній сфері організації вимушено встановлюють собі генератори. "Відповідно, виникають питання щодо дозволів, регулювання і контролю", – говорить В’ячеслав Дубровський.

Нині підприємства не зобов’язані отримувати дозволи згідно зі змінами до Податкового кодексу та Закону України "Про охорону атмосферного повітря" протягом воєнного стану та шести місяців після його скасування. "Якщо на підприємстві встановлюють генеруючу станцію, можна навіть не подавати декларацію, а працювати без відповідних дозвільних документів на це", – сказав керівник департаменту.

Це стосується тих пристроїв, які встановили після 24 лютого та які не є стаціонарними джерелами електроенергії на підприємствах.

Читайте також

Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб

Топ дня

Вибір редакції

На початок