В аварійному будинку в Кропивницькому, де 2 лютого стався вибух газу, закінчують укріплювати перший поверх у другому під'їзді (у ньому стався вибух). Далі почнуть укріплювати другий поверх. Як живуть мешканці відселених квартир та який план відновлення будинку – у матеріалі Суспільного.
Ремонтні роботи призупинили на два тижні через вторгнення Росії в Україну, бо частина людей, які задіяні в роботах, пішли захищати країну, розповів начальник управління капітального будівництва Сергій Білокінь.
У будинку зруйновані три плити перекриття та три несучі стіни. Мешканців 73 квартир у двох під’їздах відселили. Родина Олени Рекечинської мешкала на два поверхи вище від квартири, де вибухнуло. Нині винаймає житло. Щомісяця отримує компенсацію чотири тисячі гривень за оренду квартири з міського бюджету.
Перед вибухом у квартирі зробили ремонт. "Діти дуже сильно чекали того ремонту, все новеньке, все їхнє. Ти заходиш, а там пусто. Там страшно. У нас всі вікна пошкоджені, вирвало пластик, він деформований абсолютно, у дитячій кімнаті на лоджії скло все вибито, вибито одне вікно. Старший син сидів під вікном за комп’ютером і врятувало його диво".
Олена Рекечинська чекає, поки будинок укріплять і буде висновок експертизи, чи можна там жити. "Ми були там приблизно два тижні тому, то вже двері погано відчиняються, і помітили на майданчику тріщини маленькі. Я не спеціаліст, але вони нові, вони свіжі, видно, пішли на підлозі і стінах".
На ліквідацію нaслідків вибуху гaзу з міського бюджету виділили мільйон 600 тисяч гривень, сказав начальник управління капітального будівництва. "З того переліку робіт, який передбачено проектом, вже виконано підсилення підвальної частини будинку, завершується закріплення металевими конструкціями першого поверху. Наразі частково виконано роботи по другому поверху".
Для укріплення будівельних матеріалів достатньо, каже директор підрядної організації Андрій Жила. "Але дуже незрозуміла ситуація з ціною матеріалу. Тобто зараз нам потрібно багато металу, ціна на метал виросла майже на 50%, і що далі буде, поки не зрозуміло". До 24 лютого (вторгнення Росії в Україну) зроблена майже половина роботи, говорить Андрій Жила. З підрядною організацією за неї розрахувались.
Андрій Жила показав, як ремонтують квартиру, де стався вибух та сусідні з нею. "Перестінки будуть виварені з заліза, потім залито бетоном. Перекриття буде між першим і другим поверхом демонтуватись, і заливатись новим".
У третьому та четвертому під’їздах цього будинку мешканцям дозволили жити. Наталія Лапіцька живе у четвертому. "Навіть вікна не повилітали, але "трусонуло" сильно, аж стіни ходором заходили. На сходовій клітині повипадало скло, ліфти не працюють у третьому під’їзді, в четвертому, і неясно коли будуть працювати".
Після укріплювальних робіт стан конструкцій у будинку перевірять експерти. Наступний етап – виготовлення проектно-кошторисної документації на реконструкцію будинку.
Після вибуху в Кропивницькому створили комісію з технічного розслідування обставин виникнення аварії. До неї ввійшли представники підприємства "Кіровоградгаз", експертно-технічного центру, житлово-експлуатаційної організації №4, на балансі якої будинок. Комісія встановлює якість монтажних робіт системи газопостачання, відповідність вимогам проектної документації. Голова комісії Галина Спіріна сказала Суспільному, що розслідування триває. "Але ще у нас немає деяких експертних висновків, воєнний стан, війна внесли свої корективи щодо розслідування. Зараз члени комісії не можуть розголошувати матеріали розслідування без експертних висновків".
Підприємству "Кіровоградгаз" не повідомляли попередні результати розслідування, сказала речниця підприємства Олена Нікітіна.
Що відомо
- Під час вибуху загинув власник квартири, травмувались дві його доньки та працівник аварійної газової служби, який працював у будинку. Прокуратура розпочала кримінальне провадження за статтею "Порушення встановлених законом вимог пожежної безпеки, що призвело до загибелі людини". Відповідальність – від трьох до восьми років позбавлення волі.
- Вибух у багатоповерхівці на вулиці Попова у Кропивницькому стався через незакритий вентиль на газовій трубі – сказав міський голова Андрій Райкович
- 5 лютого почали укріплювати конструкцію будівлі та ставити вікна
- 16 лютого тринадцятирічну Діану Дідковську, яка травмувалася під час вибуху газу, виписали з лікарні. Про це Суспільному розповіла мама дитини Ганна Дідковська.
Читайте також
- На період воєнного часу "Кіровоградгаз" фіксуватиме показники лічильників по телефону
- Нині у Знам’янській бальнеологічній лікарні мешкають 250 переселенців, з них 60 – це діти. Люди, з якими говорили журналісти Суспільного, розповіли про пологи майже у поїзді, важливість не лишати тварин вдома та друге за вісім років війни переселення.
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб