До дня народження Кропивницького. Краєзнавиця про період життя Марка Лукича на Бобринеччині

До дня народження Кропивницького. Краєзнавиця про період життя Марка Лукича на Бобринеччині

До дня народження Кропивницького. Краєзнавиця про період життя Марка Лукича на Бобринеччині
. Перша електронна газета\Вікіпедія

Бобринець – це місто, де Марко Кропивницький уперше вийшов на сцену і написав свою першу п’єсу. До дня народження українського драматурга, письменника та режисера Суспільне дізналося про його бобринецький період життя – де тут можна побачити речі, яких він торкався, і будівлі, у яких він жив і працював.

22 травня виповнюється 181 рік від дня народження Марка Кропивницького – засновника першого українського професійного театру.

Кропивницький у Бобринці

Марко Кропивницький народився 1840 році. Його життя пов’язане з кількома селами й містами нинішньої Кіровоградської області – Бежбайраками і Єлисаветградом (обоє в різний період перейменовано на його честь) і Бобринцем. У дитинстві він часто переїжджав, жив у багатьох селах Херсонської губернії, аж поки не опинився в Бобринці, у своєї бабусі по матері Уляни Дубровинської.

Коли йому виповнилося 13 років, Марко пішов до повітового училища, де провчився три роки. Пізніше Кропивницький згадував Бобринець як місто, у котрім "пережив найгарячіші молоді задуми і найпалкіші поривання в безкраїй та неосяжний простір".

У Бобринці Марко захопився театром, дивлячись на виступи заїжджих артистів. Потім сам почав виступати на сцені у складі театральних гуртків. Один з них організували актори Соболєви(брат і сестра). На ту мить Марко провчився три семестри на юридичному факультеті Київського університету і повернувся до Бобринця спеціально заради цього гуртка. І саме в Бобринці було поставлено першу драму Кропивницького. Зараз, після багатьох переробок, вона відома під назвою "Дай серцеві волю, заведе у неволю".

Тоді ж, у 60-х роках Марко познайомився з іншими корифеями – братами Тобілевичами, потоваришував з юним Іваном Тобілевичем, молодшим за нього на п’ять років. Після того, як виїхав з Бобринця, Кропивницький жив у різних містах України. Професійний театр створив 1882 року в Єлисаветграді.

Туристичний маршрут

У Бобринці можна пройтися шляхами Кропивницького та інших корифеїв. Для цього тут є окрема екскурсія. Її розробили в місцевому краєзнавчому музеї, розповіла директорка закладу Руслана Ісакова. Назва екскурсії "Марко Лукич на Бобринеччині". До цього туристичного маршруту включено 14 об’єктів. За словам Руслани Ісакової, збереглося кілька будівель, пов’язаних з Кропивницьким та іншими корифеями. У них зараз або живуть люди, або розташовані різні заклади.

Кропивницький у Бобринці. Краєзнавиця розповіла про період життя Марка Лукича на Бобринеччині
Приміщеня міської ратуші. Сучасний вигляд. Руслана Ісакова

До маршруту входять будинок бабусі Уляни Дубровинської, храми, повітові училище й суд, ратуша, трактир панича Медового. У будинку бабусі зараз житлові помешкання. Училище, де навчався Кропивницький, і ратуша, у якій він працював секретарем, стали школою і центром дозвілля молоді. Повітовий суд – це лікарняний корпус. У трактирі Медового, на сцені якого відбулися перші спектаклі аматорської трупи Кропивницького, був магазин. Також до туристичного маршруту входить парк з дубами, які було висаджено до 125-річчя Кропивницького, пам’ятник Маркові Кропивницькому і власне музей.

Кропивницький у Бобринці. Краєзнавиця розповіла про період життя Марка Лукича на Бобринеччині
Повітове училище. Сучасний вигляд. Руслана Ісакова

Експонати в музеї

Бобринецький міський краєзнавчий музей носить ім’я земляка Миколи Смоленчука – українського письменника, дослідника життя й творчості Кропивницького. Саме Смоленчук заснував цей заклад в 1959 році.

Загалом, за словами Руслани Ісакової, уродженцями краю є кілька відомих людей. Це діячі театральної справи Марко Кропивницький, Іван Тобілевич та Іван Мар’яненко, кінорежисери Петро Тодоровський і Анатолій Вишневський, письменники Микола Смоленчук і Вулкан Козлов-Качан. А найбільш знаковими постатями Руслана Ісакова називає Миколу Смоленчука і Марка Кропивницького. "Саме ці два імені найбільше популяризують музей і край".

Директорка музею розповідає: одну зі своїх книг про Кропивницького "Ой літав орел". Її Микола Смоленчук підписав спеціально для музею. Окрім художніх творів, у музеї є фотографії, документи, листи, запрошення, пов’язані зі Смоленчуком і Кропивницьким. З-поміж унікальних речей – шаль видатної української акторки Марії Заньковецької, і меблі з будинків, де зупинялися корифеї під час гастролей у Бобринці. Збереглися автентичні столик, стілець, люстро, грамофон.

Кропивницький у Бобринці. Краєзнавиця розповіла про період життя Марка Лукича на Бобринеччині
Шаль Марії Заньковецької. З експозиції музею. Руслана Ісакова

Загалом в Бобринецькому музеї зібрано понад п’ять з половиною тисяч експонатів: археологічна колекція, предмети побуту різних епох, старовинні зброя й гроші. Є “українська світлиця” і військовий зал – з розповідями про Другу світову й сучасну війну і куточком пам’яті Героя Небесної Сотні Віктора Чміленка.

Читайте також

На початок