У Хмельницькому презентували відроджену національну абетку "Рутенія"

У Хмельницькому презентували відроджену національну абетку "Рутенія"

Відроджену національну абетку у межах проєкту "Рутенія. Графіка української мови" презентувала у Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці керівниця проєкту Анжеліка Корнієнко. Каліграфиня провела майстер-клас "Пишемо українською", участь в якому взяли три десятки вчителів, бібліотекарів, письменників, викладачів, художників.

"Маємо першу літеру української абетки письмову. Повторюємо А — людина, що працює на землі в Україні", —каліграфиня Анжеліка Корнієнко виводить першу літеру відродженої української абетки. У Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці вона презентує проєкт "Рутенія. Графіка української мови".

У Хмельницькому презентували відроджену національну абетку "Рутенія"
Каліграфиня Анжеліка Корнієнко виводить літеру А відродженої української абетки. Суспільне Хмельницький
"У нас в школі діти досі пишуть московською мовою. В чому тут проблема? 1710 рік 29 січня — з цього моменту московіти і ми, на жаль, українці, відмічаємо свято новоявлених амстердамських букв. Саме в цьому році вийшов указ ката України Петра Першого, що все друкарство, яке є в колоніях держави, а потім вони завойовували і Україну, і інші території, будуть писати саме літерами московської мови", — розповідає Анжеліка Корнієнко.

У межах проєкту Анжеліка Корнієнко проводить майстер-клас "Пишемо українською", участь в якому беруть три десятки вчителів, бібліотекарів, письменників, педагогів, художників, які прийшли на презентацію проєкту.

"Сьогодні у Хмельницькому це другий майстер-клас і третя презентація проєкту "Рутенія. Графіка української мови". Ми будемо вчитися звичайному побутовому пропису", — каже Анжеліка Корнієнко.
У Хмельницькому презентували відроджену національну абетку "Рутенія"
Вчителька української мови спеціалізованої середньої школи №7 Олена Шимкова з донькою. Суспільне Хмельницький

Вчителька української мови спеціалізованої середньої школи №7 Олена Шимкова бере участь у заході разом із донькою, третьокласницею Софією.

"Думаю, для нас це буде корисно для обох. І я вже понесу це своїм дітям, а вона – собі візьме. Навчалась в інституті, вивчала цю абетку. Але вже багато років нею не користувалася", — розповідає Олена Шимкова.

Українська абетка містить державний герб, каже каліграфиня Анжеліка Корнієнко.

"Єдина абетка в світі, котра має державний герб сама в собі. І це літера – Щ. А те, що ми зараз маємо, то літера, котра була створена — графема для московської мови. І котра була прийнята Петром Першим. І так з понад 14 літерами української мови. Ми цими літерами користувались споконвік. Наприклад, Щ — графема конструкції літери Щ, їй понад 17 тисяч років!", — говорить Анжеліка Корнієнко.
У Хмельницькому презентували відроджену національну абетку "Рутенія"
Художниця Світлана Шаяхметова на майстер-класі з написання староданіх українських літер. Суспільне Хмельницький

Художниця Світлана Шаяхметова каже: усе що чує й бачить про рутенію для неї нове.

"Мені 54 роки і я вперше все тут чую. Те, що тут говорять — це повинні знати фактично всі. Як сьогодні було тут сказано, навіть у маленькій загагулінці є сенс. Як художньо — мені подобається буква А і буква О — на погляд, а в цій букві Щ — сенс є", — каже Світлана Шаяхметова.

Після майстер-класу виникло чимало питань, каже завідувачка бібліотекою ліцею №2 Валентина Яцюк.

"Мене хвилює те, що ми вже стільки років вільна Україна, і тільки зараз піднімають українську абетку, яка була прихована. Питання: чому за тридцять і більше років ми тільки зараз хочемо відновити в українській новій школі колишню абетку? Кожна літера вражає, кожна літера з такими викрутасами має якусь історичну цінність", — розповідає Валентина Яцюк.

За словами Анжеліки Корнієнко, вона мріє про популяризацію і використання відродженої національної абетки серед українців.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок