На Хмельниччині досліджують українські, польські та єврейські старовинні цвинтарі

На Хмельниччині досліджують українські, польські та єврейські старовинні цвинтарі

На Городоччині досліджують старовинні цвинтарі. Роблять це у рамках проєкту "Могили предків" спільно з громадською організацією "Україна Інкогніта". Чотирнадцять кладовищ українських, польських та єврейських, вже досліджені. Найкраще збереглись єврейські.

Про що розповідають тексти, орнаменти, викарбувані на камені зображення і надписи на мацевах, Суспільне Хмельницький розповів начальник відділу культури релігій та туризму Городоцької міської ради Олег Федоров.

Це стара частина Сатанівського єврейського цвинтаря. Поховання тут датуються XVI — початок ХІХ століттям.

На Хмельниччині досліджують старовинні цвинтарі: найкраще зберіглися єврейські
Сатанівський єврейський цвинтар на Хмельниччині, квітень 2024. Суспільне Хмельницький

"Це один з найкрасивіших надгробків Сатанівського некрополя. Він не є найстарішим, це 1800 рік.Тут похована Сара, дочка рабина Меєра зі Львова", — розповів дослідник та краєзнавець Дмитро Полюхович.

Дослідник і краєзнавець, член громадської організації "Інкогніта Україна" Дмитро Полюхович каже, надгробне каміння оздоблене у стилі бароко і має низку символів.

На Хмельниччині досліджують старовинні цвинтарі: найкраще зберіглися єврейські
Дмитро Полюхович біля надгробка Сатанівського некрополя, де похована Сара — дочка рабина Меєра зі Львова, квітень 2024. Суспільне Хмельницький

"Тут сказано, що дівчина, яка тут похована, праведна у своїх справах, скромна. Це є дуже романтична епітафія: "за цією красою, що зітліє в землі, плачу я". Тут якраз бачимо символи дівочої чистоти: лані — символ дівочої чистоти й красоти; єдинороги, які відпочивають, — символ невинності й чистоти, леви — символ єврейського народу. Бачимо плоди гранату. А це фактично портал. Це прохід в інший світ", — пояснив Дмитро Полюхович.

На іншій надгробній стелі, мацеві, зображені три зайці. Вони стали символами трьох світових релігій.

На Хмельниччині досліджують старовинні цвинтарі: найкраще зберіглися єврейські
Надгробна стеля із зображенням трьох зайців, квітень 2024. Суспільне Хмельницький

"Зображення трьох зайців вперше зустрічається в Китаї, в буддистському печерному монастирі та датується IV століттям нашої ери. В Європі це стало символом християнства: три зайці, кожен окремо і всі разом – одне ціле. Таке зображення в багатьох християнських середньовічних храмах X-XI століть Західної Європи зустрічається. І звідти воно потрапляє вже до євреїв", — розповів дослідник та краєзнавець.

А, це жіноча могила 1799 року. На надгробку зображені вовки зі здобиччю — символом передчасної смерті. Цей пам’ятник найбільш насичений символами смерті, розповів Дмитро Полюхович.

На Хмельниччині досліджують старовинні цвинтарі: найкраще зберіглися єврейські
Жіноча могила 1799 року, квітень 2024. Суспільне Хмельницький

"Це символ передчасної смерті. Далі ми бачимо свічник, п’ятисвічник, який характерний для надгробків жінок. Оце воно вказувало, що жінка була праведна і має п’ятисвічник. Правда, замість центральної свічки тут орел, п’ятої. Тут дуже цікаві самі тримачі свічок. Бачимо змій, в пащеки яких встромлені свічки. Змія в такому випадку — це символ смерті, а свічка встромлена в пащеку змії символізує перемогу, смерть і темряву, а її перемагає світло, свічка. Орел в єврейській традиції — це символ Бога".

За словами Дмитра Полюховича, Сатанівський некрополь — це один із найстаріших єврейських некрополів України.

На Хмельниччині досліджують старовинні цвинтарі: найкраще зберіглися єврейські
Сатанівський некрополь — один із найстаріших єврейських некрополів України, квітень 2024. Суспільне Хмельницький

"Сатановський цвинтар діяв майже 500 років. Найдавніше ядро цвинтаря — це поховання XV, XVII, XVIII, початку XIX століть. Воно нараховує близько однієї тисячі надгробків. На цей період приходить розквіт різьбярського мистецтва єврейського народу".

Начальник відділу культури релігій та туризму Городоцької міської ради Олег Федоров розповів, дослідження цвинтаря проводились їх відділом у рамках проєкту "Могили предків" спільно з громадською організацією "Україна Інкогніта". Разом дослідили вже чотирнадцять кладовищ.

На Хмельниччині досліджують старовинні цвинтарі: найкраще зберіглися єврейські
Сатанівський некрополь на Хмельниччині, квітень 2024. Суспільне Хмельницький

"Найкраще тут збереглися саме єврейські цвинтарі XVII-VIII століття, тому що вони зазвичай були в таких недоступних місцях загального користування, на високих горбах, тому вони й найкраще збереглись. Це дійсно музей різьби на камені", — розповів Олег Федоров.

На думку Олега Федорова Сатанівський єврейський некрополь вартий статусу пам’ятки національного значення.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок