Вистава "Заборонений": херсонський та кропивницький театри готують спільний проєкт

Вистава "Заборонений": херсонський та кропивницький театри готують спільний проєкт

Ексклюзивно
Вистава "Заборонений": херсонський та кропивницький театри готують спільний проєкт
. Ескіз декорації до вистави "Заборонений" в рамках спільного проєкту херсонського та кропивницького театрів. Фото надала художниця-постановниця вистави, херсонка Ольга Мудра.

Наприкінці червня 2023 року відбудеться прем'єра вистави "Заборонений". Це спільний проєкт Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім.М.Куліша та Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Л. Кропивницького.

П’єса Сергія Дзюби та Артемія Кірсанова, створена за романом авторів "Заборонений". В основі сюжету – перебування поета-шістдесятника, дисидента Василя Стуса в радянському таборі.

Як розповіла Суспільному керівниця літературно-драматичної частини херсонського театру Альона Мовчан, ця вистава — історія, в якій переплетено минуле і сучасне.

"Стус боровся та мріяв про вільну і незалежну Україну, за що постійно зазнавав цькувань з боку радянської влади. І сьогодні, коли Росія знову зазіхає на наші землі, боротьба триває – це відчуває на собі кожен регіон, який щодня обстрілюють, який був або залишається окупованим", — говорить Альона.

Вистава "Заборонений": херсонський та кропивницький театри готують спільний проєкт
Артисти херсонського та кропивницького театрів під час першого читання п'єси "Заборонений" у м. Кропивницький. Фото надав директор кропивницького театру Вячеслав Вандрашек

За її словами, херсонці як ніхто розуміють, за що боровся Стус. Він не міг жити в ярмі, тому свідомо пішов на смерть у табір. Так само і херсонці, ризикуючи собою, йшли на мітинги, адже не хотіли потрапити у російське рабство.

В країні війна і одна з основних її причин – це те, що ми не знаємо своєї історії та своїх героїв.

Стус – один з героїв. Поетове слово звучало на Майдані, лунає в окопах та шпиталях, допомагає нашим захисникам триматися у найтяжчих ситуаціях, йдеться на сторінці у Facebook херсонського театру.

Про меморандум про співпрацю між театрами

За словами директора Театру Корифеїв (м.Кропивницький) Вячеслава Вандрашека, паралельно автори почали знімання нового фільму за цією п'єсою.

"У нас вже є ажіотаж з купівлею квитків на виставу. Коли люди почули про постановку "Забороненого", почали активно купувати квитки. Тому ми вимушені, враховуючи що виставу гратимуть на малій сцені, призупинити продаж з середини червня. Це необхідно для того, щоб на прем'єрі могли бути присутніми представники ЗМІ, керівництво області та гості з Херсона", — сказав В'ячеслав Вандрашек.

Вистава "Заборонений": херсонський та кропивницький театри готують спільний проєкт
"Заборонений": артисти херсонського та кропивницького після першого читання п'єси, травень 2023 року. Фото надав директор кропивницького театру Вячеслав Вандрашек.трів

Директор кропивницького театру наголосив, що постановка вистави має на меті налагодити співпрацю між двома театрами, а не заробіток. І вже зараз, в рамках підписаного меморандуму між закладами, розпочалось відновлення херсонської вистави "Баба Пріся", де також будуть залучені актори обох театрів.

"Поки що ця вистава буде жити у нашому театрі. Але як тільки буде можливість їхати в Херсон або інші міста, то вона буде жити й далі. Також залучаємо артистів херсонського театру, зокрема, народну артистку України Олену Галл-Савальську та заслуженого артиста України Сергія Михайловського до концертної програми, присвяченої закриттю театрального сезону у нашому театрі. Планів багато, будемо їх втілювати разом", — каже директор театру Корифеїв.

Вистава "Заборонений": херсонський та кропивницький театри готують спільний проєкт
Художня рада кропивницького театру дивиться ескізи костюмів до вистави "Заборонений в рамках проєкту між херсонським та кропивницьким театрами, травень 2023 року. Фото надав директор кропивницького театру Вячеслав Вандрашек.

Про сценічне оформлення вистави

Як розповіла художниця-постановниця з Херсона Ольга Мудра, сценічне рішення вистави буде основане на таборових записках Стуса.

"Стус писав щоденники ув‘язнення на вузьких аркушах паперу дуже дрібним почерком. Він згортав їх у маленькі трубочки і ховав. Деякі з цих записок навіть вдалося зберегти. Ідея полягає в тому, що ці маленькі записки ми перенесемо на великі полотна, аби його слова і спогади жили і про них пам’ятали", — розказала Мудра.

Вистава "Заборонений": херсонський та кропивницький театри готують спільний проєкт
Ескізи збережених записок Стуса. Фото надала художниця вистави Ольга Мудра.

За словами Ольги, ці маленькі послання заслуговують великих форматів і мають бути почуті кожним.

"Бо кожен із нас сьогодні Стус. Актори не будуть грати, вони будуть знати про що вони говорять, а режисер не буде уявляти, він бачив все на яву, дивився в очі окупанту і відчував це на своїй шкірі. А я особисто знаю, яка ціна свободи, бо в мене її забрали", — говорить художниця.

Стус таки повернувся до народу і у своїй смерті обернувся до життя, як і заповідав у своїх віршах.

Це вистава про боротьбу, правду, честь та людяність, про минуле і сьогодення яке переплітається. І тільки в наших силах зробити так, щоб наша історія ніколи не повторювалася, а майбутні покоління ніколи не забували яку страшну ціну ми платимо, додала Мудра.

"Стуса називали людиною без шкіри. Він був як оголений нерв і не міг замовчувати правду. Але ми не маємо права не розказати правду про його життя і його вклад в українську культуру", — говорить художниця Ольга Мудра.

Меморандум про співпрацю між театральними колективами підписали керівники театрів у квітні 2023 року. Він дає можливість театрам налагоджувати прямі контакти працівників, обмінюватись досвідом, створювати спільні проєкти, проводити спільні фестивалі, створювати постановку спільних вистав.

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок